Tojad mocny

Aconitum napellus

Opis:

Należy do rodziny Ranunculaceae-jaskrowate.

Wytwarza bulwiaste, korzenie. Sztywne łodygi, w górnej części są kędzierzawo owłosione. Liście dłoniaste o ostro zakończonych odcinkach, błyszczące, ciemnozielone. Kwiaty z charakterystycznymi hełmami o szerokości większej niż wysokość, zebrane są w gęste grona. Starsze, dorodne egzemplarze wytwarzają kwiatostany rozgałęzione, co przysparza roślinie jeszcze większej atrakcyjności.

Występowanie:

Gatunek rodzimy, występuje w Karpatach i Sudetach

Wysokość:

Do 150 cm

Termin kwitnienia:

VI -VIII

Kolor kwiatu:

U gatunku ciemnoniebieski. Intensywność barwy zmienia się w zależności od odmiany. Są także odmiany niebiesko-białe.

Stanowisko:

Półcieniste. Nie lubi bezpośredniego słońca.

Wymagania:

Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, stale umiarkowanie wilgotnych do wilgotnych. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia.

Mrozoodporność:

Całkowita

Rozmnażanie:

Nasiona,

Choroby:

Podatny na fytoftorozę.

Uwagi:

Należy do roślin długowiecznych i tym ładniej kwitnie im dłużej rośnie na tym samym miejscu.

Roślina lecznicza. Był stosowany w homeopatii, przy infekcjach grypie, bólach, jako środek przeciwpadaczkowy, antyneuralgiczny, w migrenach i spazmach. Ze względu na jego silne trujące własności nie należy na własną rękę próbować leczenia tojadem.

Surowcem jest bulwiasty korzeń, który zawiera alkaloidy i stosowany jest jako środek przeciwbólowy, przede wszystkim w artretyzmie i rwie kulszowej.

Ludowa nazwa tojadu nawiązująca do jego trujących właściwości to „mordownik”. Pliniusz Starszy nazywa go „arszenikiem roślinnym”.

Inna nazwa ludowa tojadu to Pantofelki Matki Boskiej. Według porzekadła roślina ta użyczyła swoich intensywnie szafirowych płatków na pantofle dla Maryi, gdy zdarła trzewiki uciekając z Dzieciątkiem Jezus i ze św. Józefem do Egiptu.

W Europie w okresie renesansu był najczęściej stosowaną trucizną.

Reklamy

Komentarze 4 to “Tojad mocny”

 1. Barbara Says:

  Czy należy go nawozić? Czym i kiedy? Rośnie u mnie już parę lat ostatnio dosadziłam dwie odmiany (jeszcze nie zakwitły) wygląda dobrze ale może jednak coś go dokarmić?

  • zojalitwin Says:

   Najlepiej wczesną wiosną dać agrofoskę na cały ogród, a później rośliny kwitnące po wykształceniu pąków podsypać nawozem potasowym by kwiaty były większe i kwitły dłużej.

 2. Barbara Says:

  Znowu problem, nie dość że wszystko usycha….1. coś obżera nierozwinięte pączki tojadów, ale to tak dokładnie, do łodyżki, co to może być? zaczyna tak od pączkowego czubka, wyjada na okrągło aż do łodygi, innych śladów nie widzę,
  2. trzy pędy w dużej kępię całkiem padły – może z tego upału, choć rosną prawie całkiem w cieniu pod jabłonią ale martwię się czy to nie jakaś choroba, jak się objawia fytoftoroza na tojadzie? Jakby co, to co robić? Czym lać?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: