Delosperma basuticum

Delosperma basuticum

Opis

Rodzina: Aizoaceae – przypołudnikowate.

Początkowo była oznaczana jako D. congestum. Jest również bardzo podobna do D. nubigenum, ale bardziej zwarta, kwitnie znacznie obficiej, lepiej zimuje, tworzy nasiona, a nawet daje samosiew. Rośnie bardzo silnie.

Występowanie

Południowa Afryka.

Wysokość

Około 10 cm.

Termin kwitnienia

Od maja do sierpnia i otwierają się tylko przy słonecznej pogodzie.

Kolor kwiatu

Żółty z białym środkiem lub zupełnie biały.

Stanowisko

Wymaga bezpośredniego słońca

Wymagania

Potrzebuje bardzo przepuszczalnej gleby, ubogiej, z minimalnym udziałem próchnicy oraz specyficznego stanowiska. Odczyn gleby koniecznie co najmniej obojętny w kierunku zasadowego. Posadzona na zwykłym zagonie z przeciętną ziemią ogrodową zginie podczas najbliższej zimy. Jej głównym wrogiem jest w tym okresie nadmiar wilgoci. Najlepiej delospermę posadzić w żwirze lub drobnym grysie z niewielkim udziałem, rzędu 5 – 10% ziemi ogrodowej i zapewnić dobry odpływ wody, szczególnie zimą. Da sobie radę nawet w czystym żwirze, w którym z biegiem czasu pojawia się troszkę próchnicy z opadających liści czy ginących chwastów. Dobrze zdaje egzamin posadzenie na lekko podwyższonym zagonie lub bardzo przepuszczalnym skalniaku. Bardzo dobrze znosi każdą suszę. Na zimę wskazane, będzie osłonięcie szybą,lub jeśli mamy niewielką kępkę to pozbawiamy dna 5 litrową butelkę plastikową i nakładamy ją na kępę. Natomiast przykrycie gałązkami drzew iglastych lub liśćmi może spowodować gnicie lub nawet pojawienie się pleśni.

Mrozoodporność

Na zimę rośliny należy zabezpieczyć przed opadami i we wschodnich rejonach przed mrozem. Bez problemu może przezimować w doniczce na parapecie.

Rozmnażanie

W naszych warunkach najczęściej przez podział lub sadzonki.

Choroby

Praktycznie bezproblemowa pod tym względem.
Reklamy

Komentarze 4 to “Delosperma basuticum”

  1. Lella Says:

    Mam pytanie, pani Zoju: ta butelka, którą przykrywamy na zimę delospermę, ma być zakręcona czy otwarta?

  2. Łukasz 79 Says:

    Witam. Mam kilka słonecznic wysokogórskich (Delosperma lineare) i jedną słonecznicę coopera. Kilka roślinek rośnie na skalniaku. Dwie słonecznice wysokogórskie od wiosny tego roku rosną w ozdobnych doniczkach na parapecie zewnętrznym okna z wystawą południową . Dzisiaj zakwitły drugi raz w tym sezonie. Szczególnie na tych roślinkach mi zależy. Nie dysponuję szklarnią ani innym chłodnym i widnym pomieszczeniem , więc chciałem zapytać czy można je przezimować na oknie w kuchni ( kuchenne okno również ma wystawę południową )?. Oczywiście mam na myśli parapet wewnątrz mieszkania gdzie jest chłodniej niż w pozostałej części budynku , a do tego okno bywa często uchylane nawet zimą , podczas gotowania posiłków.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: