Barwinek

Vinca

Opis

Rodzina: Apocynaceae toinowate.

Jest zimozieloną rośliną okrywową. Z pośród 12 znanych gatunków w naszych ogrodach najczęściej uprawia się kilka.

Barwinek pospolity Vinca minor

Jest to gatunek najpopularniejszy w naszych ogródkach. Prawdopodobnie, dlatego, że jest najbardziej odpornym na niesprzyjające warunki. Wygląda jak roślina zielna jest jednak krzewinką, to znaczy roślinką, której dolne pędy są zdrewniałe. Jego wysokość to około 10-20 cm.

Młode pędy rosną pionowo, dopiero później się pokładają, tworząc długie pełzające po ziemi pędy, które łatwo się ukorzeniają i szybko porastają każdą wolną powierzchnię.

Listki są lancetowate o ciemnozielonej barwie. Kwitnie w maju. Na początku jesieni zdarza się powtórne kwitnienie, ale już znacznie słabsze.

Gatunek posiada bardzo wiele odmian.

Barwinek większy Vinca major

Różni się wielkością i kształtem liści. Dochodzą one do 7 cm długości i mają wyraźnie jajowaty kształt. Wysokość rośliny to około 30-35 cm. Często ma wydłużone kwitnienie potrafi kwitnąć od maja do sierpnia ze zmniejszającą się intensywnością.

W zimniejszych rejonach część nadziemna przemarza. Trzeba go na wiosnę przyciąć przy ziemi i odbije z korzeni.

Barwinek zielny Vinca herbacea

W naszym klimacie, może poza okolicami Szczecina, uprawiany jest jako roślina roczna, bo w zimie całkowicie wymarza.

Wysokość rośliny sięga do 60 cm. Posiada najwęższe, ale i najdłuższe liście. Kwitnie w maju, czerwcu.

Występowanie

W warunkach naturalnych w Polsce występuje jedynie barwinek pospolity i jest objęty częściową ochroną prawną.

Wysokość

Od 20 do 60 cm.

Termin kwitnienia

Rozpoczynają kwitnąć w maju. Zakończenie kwitnienia zależy od gatunku.

Kolor kwiatu

Odcienie niebieskiego.

Stanowisko

Sadzimy go najlepiej w miejscach, półcienistych, ale będzie rósł zarówno w cieniu jak i słońcu. Barwinek zielny preferuje stanowiska słoneczne.

Wymagania

Barwinek należy do grupy roślin o naprawdę niewielkich wymaganiach. Urośnie praktycznie wszędzie.

Najlepiej radzi sobie na glebach próchnicznych, przepuszczalnych, ale utrzymujących wilgotność. Odczyn podłoża od lekko kwaśnego po alkaliczne. Zdecydowanie najwolniej się rozrasta na ciężkich, zlewnych ziemiach gliniastych.

Jeśli chcemy szybko uzyskać kobierce z barwinka, utrzymujmy glebę pomiędzy roślinkami odchwaszczoną i w czasie upałów podlewajmy.

Mrozoodporność

Barwinek większy i barwinek pospolity są całkowicie mrozoodporne.

Rozmnażanie

Rozmnażamy roślinę przez sadzonki zielne w przypadku, kiedy potrzebne są nam duże ilości sadzonek. Sadzonki przygotowujemy tnąc pędy na odcinki z 3-4 parami liści. Dolne liście usuwamy, końcówkę można zanurzyć w ukorzeniaczu do roślin zielnych i wsadzić do mieszaniny ziemi uniwersalnej z piaskiem. Skrzyneczki nakrywamy folią, nie dopuszczając do jej zaparowania.

Jeśli nie potrzebujemy dużej ilości sadzonek możemy rozmnożyć ją przed podział kęp lub przez odkłady. Czyli przysypujemy środkową część pędu ziemią, którą utrzymujemy zawsze wilgotną. Kiedy wierzchołek zacznie rosnąć to znaczy, że roślina się zakorzeniła pod kopczykiem i możemy odciąć ją od rośliny matecznej i posadzić w wybranym miejscu.

Choroby

Roślina wyjątkowo odporna na choroby.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Barwinek”

 1. Doxepine Says:

  Witam, mam pytanie odnośnie do rozmnażania barwinka. Zakupiłem nasiona barwinka pospolitego, ale nic z nich nie chce kiełkować. Czy mogłaby Pani opisać, jak prawidłowo wysiewać nasiona tej rośliny? Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

 2. Anonim Says:

  mam prośbę i pytanie….. czym można zniszczyć barwinek ?, ponieważ tak się już rozplenił że nie ma bytu żadna inna roślina nawet tuje, proszę o poradę

  • zojalitwin Says:

   No cóż można Raudupem(randap)ale on niszczy wszystko więc jeśli coś rośnie obok to trzeba stosować osłonę na lancę opryskującą. Jeśli w pobliżu rosną wyłącznie rośliny jednoliścienne takie jak trawy, krzewy i drzewa iglaste można zastosować środek o nazwie’Sterane’ on niszczy tylko rośliny dwuliścienne. Najczęściej stosowana jest sztychówka wykopująca tylko to co się chce.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: