Czubatka ubiorkolistna

Brachycome iberidifolia

Opis

Rodzina: Astereceae – astrowate.

Roślina nie sprawia kłopotów w uprawie, toteż warto ją polecić zarówno jako roślinę główną do wiszących ampli jak i roślinę wypełniającą doniczki z innymi roślinami.

Ma delikatne, drobne pędy, wąskie, liście, bardzo silnie się rozkrzewia tworząc w czasie kwitnienia kobierce obsypane drobnymi kwiatami. Pędy lekko się wykładają, co sprawia, że rośliny dobrze wyglądają w wiszących pojemnikach.

Kwiaty stokrotkowate o średnicy do 2.5 cm. Pojawiają się na roślinie w ilościach masowych.

Występowanie

Naturalnie występuje w Australii.

Wysokość

Od 30 do 40 cm.

Termin kwitnienia

Od czerwca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Od białego poprzez fioletoworóżowy do niebieskolila z ciemnymi bądź żółtymi ”oczkami”.

Stanowisko

Z uwagi na duże zapotrzebowanie na światło roślina prawidłowo będzie rosła wyłącznie na stanowisku słonecznym. Wiotkość pędów powoduje, że jest to roślina na stanowiska raczej osłonięte od większych wiatrów.

Wymagania

Brachycome wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża o odczynie lekko kwaśnym i zasobnego w żelazo. Do tradycyjnej ziemi do kwiatów kupowanej w sklepach dobrze jest dołożyć ziemi kompostowej. Od początku uprawy rośliny utrzymujemy podłoże lekko wilgotne.

Roślina bardzo dobrze reaguje na przycinanie, dzięki któremu pędy lepiej się krzewią, są sztywniejsze, obficiej i dłużej kwitną. Ma niewielkie wymagania pokarmowe i jest wrażliwa na przenawożenie, szczególnie azotem – wówczas rośliny stają się wybujałe, o wiotkich pędach, a kwitnienie jest opóźnione i mniej obfite. Ponieważ cienkie i delikatne pędy Brachycome bardzo łatwo się wyciągają, zatem zwarte i dobrze rozkrzewione rośliny można uzyskać dzięki uszczykiwaniu oraz utrzymywaniu dość niskiej temperatury w nocy (12-14°C). To rada dla tych co sami będą wysiewać nasiona.

Mrozoodporność

Żadna

Rozmnażanie

Gatunek BRACHYCOME IBERIDIFOLIA jest rozmnażany z nasion.

Można je wysiewać w terminie od lutego do kwietnia, w zależności od tego, jak duże chcemy uzyskać rośliny i jak sprzyjające mamy warunki do uprawy rozsady(szklarnia)

Nasiona kiełkują już po 7-14 dniach od wysiewu w temperaturze 20-22°C.

Po 4 tygodniach należy siewki przepikować i zapewnić młodym roślinom temperaturę około 18°C, a później obniżyć ją do około 14°C. Jeśli dysponujemy wyłącznie parapetem uprawę rozpoczynamy dopiero w końcu marca. Dopiero wówczas będą warunki świetlne które pozwolą nam otrzymać ładne rośliny, choć kwitnąć będą nieco później.

Ponieważ ktoś kto dostał BRACHYCOME MULTIFIDA i będzie chciał ją rozmnożyć musi wiedzieć że ten gatunek jest rozmnażany z sadzonek pędowych.

Pobiera się je z roślin matecznych przetrzymywanych zimą w szklarni lub w bardzo widnych pomieszczeniach na oknach. W marcu pobrać sadzonki i ukorzeniać w temp. Około 20 stopni C.

Po ukorzenieniu obniżamy temperaturę do 18 stopni C. Po uszczyknięciu sadzonek znów obniżamy temp. do około 14 stopni C.

Proszę to potraktować jako bardzo ogólny przewodnik bo na razie bardzo niewiele się z takich sadzonek udaje ukorzenić. Dlatego do produkcji sadzonki są sprowadzane z cieplejszych krajów.

Choroby

Może pojawić się ryzoktonioza, choroba pochodzenia odglebowego. Objawia się zamieraniem całych roślin bez widocznej przyczyny. Czasem, ale bardzo rzadko możemy spotkać się na młodych roślinach z mszycami.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: