Sandersonia pomarańczowa

Sandersonia aurantiaca

Opis

Należy do rodziny Colchicaceae – zimowitowatych

Częścią podziemną tej rośliny jest niewielka, soczysta bulwa,przypominająca literę V z której wyrasta pęd o długości kilkudziesięciu centymetrów pokryty wąskimi, lancetowatymi liśćmi. W górnej części pędu, z kątów liści wyrastają łukowato wygięte szypułki zakończone dzwonkowatymi kwiatami.

Występowanie

Pochodzi z Republiki Południowej Afryki i Suazi, gdzie rośnie na wilgotnych(jak na Afrykę) łąkach, na wysokości 600–2000 m n.p.m.

Wysokość

60 – 80 cm.

Termin kwitnienia

VII -VIII

Kolor kwiatu

Żółty lub pomarańczowy.

Stanowisko

Wyłącznie słoneczne.

Wymagania

Odczyn gleby lekko kwaśny do obojętnego. Podłoże zasobne w składniki pokarmowe. Dobrze jest przed sadzeniem dać warstwę kompostu lub rozłożonego obornika lub obornika granulowanego i ten nawóz przekopać z podłożem. W czasie wegetacji potrzebuje dość znacznych ilości wody. By otrzymać dobrej jakości i wielkość bulwy przybyszowe roślinę należy podkarmiać już po upływie 3 tygodni od posadzenia.

Potrzebna jest konstrukcja wspierająca pędy. Same nie utrzymają pionu.

Mrozoodporność

Uprawiana jako roślina, której bulwy wykopujemy przed zimą.

Rozmnażanie

Bulwy mają kształt litery V,z wyraźnie zaznaczonym środkiem. Trochę przypominają bulwy gloriozy, ale są znacznie mniejsze.

  • Bulwy o masie do 3 g, nie wydają kwiatów.

  • Bulwy, które ważą 3–10 g, dają jeden pęd z co najmniej 15–20 kwiatami.

  • Bulwy, o masie powyżej 10 g, tworzą bardzo silne pędy rozgałęziające się tuż pod pierwszym kwiatem.

W czasie wegetacji bulwy mateczne zamierają, a na ich miejsce tworzą się bulwy potomne. Po kilkumiesięcznym okresie spoczynku, każdą z nich,rozcina się lub rozłamuje na dwie, możliwie równe części. Po przeschnięciu, na 2 tygodnie przed sadzeniem, „podkiełkowuje” się bulwy w pomieszczeniu o temperaturze 25°C, przykryte wilgotnym wermikulitem dla ochrony przed wysychaniem. Jeśli posadzimy bulwy niepodzielone to pęd z drugiego rozgałęzienia wyrośnie później i będzie wyraźnie słabszy.

Bulwy wykopujemy w kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia. Trzeba je posortować, przez 20 minut wymoczyć w Topsinie. Następnie bulwy powinny obeschnąć. I tak przygotowane wkładamy do siatkowych woreczków i zasypujemy trocinami. Temp. przechowywania bulw to 5-7 stopni Celsjusza. Wiosną bulwy również poddajemy moczeniu w Topsinie.

Sandersonię można także rozmnażać z nasion. W jednej torebce nasiennej znajduje się ich około 50–70 sztuk nasion. Bulwy zdolne do wydania kwiatów otrzymuje się dopiero po 3 sezonach uprawy roślin otrzymanych z nasion. Dlatego ten sposób rozmnażania wykorzystują tylko hodowcy dla otrzymania nowych odmian.

Choroby

Roślinę bardzo lubią ślimaki.

Inny problem to mszyce oraz szara pleśń, do zwalczania której używamy, między innymi, Bravo 500 SC w stężeniu 0,2%.

Uwagi

Jeśli chcemy ściąć do wazonu to wybieramy pęd który ma 2 dolne kwiaty rozwinięte, a dwa kolejne w dobrze wybarwionych pąkach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: