Krwiowiec kanadyjski

Sanguinaria canadensis

Opis

Rodzina: Papaveraceae – makowate.

Sanquinaria jest gatunkiem bardzo zmiennym jeśli chodzi o kształt liści i kwiatów.

Polska nazwa jest wynikiem charakterystycznej cechy kłącza rośliny, które po skaleczeniu wydziela prawie czerwony sok. Kłącze znajduje się tuż pod powierzchnią ziemi lub czasem na równi z podłożem.

Inną cechą charakterystyczną dla tych roślin jest liść który jest owinięty wokół pędu kwiatowego i zaczyna się prostować od momentu rozkwitania kwiatu.

Jest to najczęściej pierwszy kwiat wiosny wśród bylin, jednak kwitnie krótko. Płatki zapylonego kwiatu są zrzucone w dniu zapylenia. To dodatkowo wpływa na krótkość i tak niezbyt długiego okresu kwitnienia rośliny. Są one zapylone przez małe pszczoły i muchy.

Nasiona rozrastają się w wydłużonych strąkach. Są okrągłe i czarne jeśli są dojrzałe.

Sanquinaria jest jedną z wielu roślin, których nasiona są roznoszone przez mrówki. Powodem jest elaiosom, mięsisty organ który przyciąga mrówki. Mrówki zanoszą nasiona do gniazda. Po zjedzeniu tego mrówczego przysmaku nasiona są wyrzucane razem z innymi odpadami poza mrowisko. Ochrona i składniki pokarmowe jakie dają mrówcze śmieci przyczynia się do rozprzestrzeniania się rośliny. Po wydaniu nasion roślina jak wszystkie makowate kończy okres wegetacji i znika z powierzchni ziemi. Można trochę przedłużyć okres wegetacji jeśli będziemy regularnie podlewać roślinę.

Kłącze rośliny wykorzystywane jest w medycynie od zawsze. Kliknij – jeśli interesuje cię ten temat.. http://luskiewnik.strefa.pl/sanguinaria.html

Występowanie

Północna część Ameryki Północnej.

Wysokość

Dość duża rozpiętość w zależności od formy bo od 20 do 50 cm. U nas najczęściej ma 15 – 20 cm.

Termin kwitnienia

Rosnące w gruncie kwitną od marca do maja, w zależności od formy i panujących temperatur.

Kolor kwiatu

Biały, czasem z różowym odcieniem.

Stanowisko

Najlepiej posadzić tak by wiosną było pełne słońce później świetlisty cień.

Wymagania

Jest to roślina dość wilgotnych gleb i tego wymaga w uprawie. pH gleby najlepiej obojętne lecz nie będzie grymasić na lekko kwaśnej. Wymaga gleb zasobnych w próchnicę.

Mrozoodporność

Jest rośliną w pełni mrozoodporną. Jeśli sadziliśmy jesienią dla bezpieczeństwa lepiej okryć z uwagi na dość płytko umieszczone kłącze.

Rozmnażanie

Przez wysiew nasion jesienią do pojemnika dołowanego w zimnej szklarni. Nasiona muszą być świeże, dlatego najlepiej sprawdzają się nasiona własne. Nasiona koniecznie zbierać w fazie pełnej dojrzałości By mieć pewność, że nie osypią nam się na ziemię zabezpieczamy owocniki Najlepszym rozwiązaniem jest założenie woreczka z najcieńszej dostępnej na rynku agrowłókniny.

Wschody pojawiają się wiosną. Procent wschodów jest niewielki i często wschodzi około 25 % nasion.

Jeśli uprawiamy formy sterylne np. formę „Multiplex” rozmnażania dokonujemy przez podział kłącza. Do dzielenia przystępujemy pod koniec zasychania liści. Kłącze dzielimy na odcinki z co najmniej jednym oczkiem i od razu sadzimy na wyznaczone miejsce bo roślina nie lubi przesadzania lub sadzimy do doniczek i razem z doniczkami dołujemy w lekko zacienionym miejscu.

Choroby

Czasem na liściach pojawia się szara pleśń, powodując brązowienie i zamieranie liści.

Uwagi

Kwiaty nie nadają się do cięcia bo najpóźniej w godzinę po ścięciu osypią im się płatki.

Formy hodowlane to :

‚Multiplex’ – kwiaty pełne, sterylne jako że pręciki zostały     przekształcone w płatki korony‚Rosea’ – kwiaty delikatnie różowe‚Flore Pleno’ – kwiaty o dwóch okółkach płatków
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: