Ostróżka ogrodowa

Delphinium x cultorum

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate.

Dzielimy je na gatunki roczne i wieloletnie. Mają klapowane lub głęboko powcinane liście. Kwiaty mają charakterystyczny wyrostek zwany ostrogą, stąd polska nazwa ostróżka. Zebrane są w strzeliste kwiatostany długości około 40 cm i osadzone na wysokim, pędzie. Otwierają się stopniowo od dołu ku górze.

Ostróżki ogrodowe dzieli się na 3 grupy:


Grupa Belladonna – są najniższe ze wszystkich grup bo wyrastają do około 140 cm. Tworzą rozgałęzione kwiatostany, w których kwiaty są ułożone luźno i ogólnie są mniej okazałymi niż w pozostałych grupach.
Grupa Elatum – są chyba najwyższymi roślinami bo osiągają około 2 m. Kwiatostany mają proste, słabo rozgałęzione, z gęsto osadzonymi kwiatami.
Grupa Pacyfik – osiągają wysokość 100–180 cm. Mają grube, mocne najczęściej nierozgałęzione kwiatostany z bardzo gęsto ułożonymi, bardzo licznymi, dużymi, półpełnymi lub pełnymi kwiatami. Odmiany z tej grupy mają niemiłą cechę – w kolejnych latach ich kwitnienie nie jest już tak. spektakularne.

Występowanie

Są dziełem ogrodników hodowców.

Wysokość

Do 2 metrów.

Termin kwitnienia

VI/VII

Kolor kwiatu

Odcienie niebieskiego i białego, a także karminowe, różowe Kwiaty mają najczęściej czarne lub białe „oczko”. Zdarzają się odmiany o zielonym oczku. Np. „Susan Edwards”.

Stanowisko

Ostróżki sadzimy na stanowiskach słonecznych, bo w miejscach zacienionych kwitną słabo.

Wymagania

Ponieważ gatunki wieloletnie tworzą okazałe kępy trzeba zarezerwować co najmniej 60 cm przestrzeni dla każdej rośliny. Nie mają wielkich wymagań glebowych, ale nie wyglądają okazale ani na słabych piaskach ani na glinie. Najlepsza jest żyzna ziemia przepuszczalna o sporej ilości wapna. Z uwagi na głęboki system korzeniowy radzą sobie z krótkotrwałymi okresami suszy, ale wytwarzają wówczas krótkie kwiatostany, więc dla tego właśnie należy rośliny, co dwa dni solidnie podlać. Z nawożeniem należy ostrożnie, bo przenawożone tworzą kwiatostany na łamliwych pędach i zwiększa się możliwość chorób. Dlatego dobrze jest dać nawóz wieloskładnikowy wiosną lub nawóz o przedłużonym działaniu. Na bardziej żyznych glebach można stosować przemiennie z kompostem, który mieszamy z górną warstwą gleby. Ponieważ roślina jest wysoka należy ją palikować i w 2-3 miejscach przywiązać do palika. Roślinę po przekwitnięciu przycinamy na wysokość 10-15 cm wówczas wypuści nowe pędy, które jesienią jeszcze raz zakwitną. By były równie okazałe jak wiosenne można dać nawóz do roślin kwitnących. Często jest tak, że kiedy ścinamy przekwitłe kwiatostany z ziemi już wyrosły nowe liście. Wówczas stare łodygi tniemy tak by nie uszkadzać nowego przyrostu.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Ostróżki zarówno roczne jak i wieloletnie można rozmnażać przez nasiona. Zebrane nasiona najlepiej wysiać jeszcze jesienią tak by zapewnić im przemrożenie. Wiosną kiełkujące rośliny przerwać. Trzeba przy tym pamiętać, że rośliny z nasion nie powtórzą cech rośliny matecznej jako że uprawiane w ogrodzie rośliny to najczęściej wielokrotne mieszańce różnych gatunków. Odmiany najlepiej rozmnażać przez podział karpy. Jest to dość trudne z uwagi na głęboki system korzeniowy. Najlepiej zabieg wykonać po kwitnieniu by dać roślinie czas na ponowne zakorzenienie się przed zimą. Dla pewności młode rośliny okrywamy.

Można rozmnożyć przez sadzonki, ale jest to zabieg już dla ogrodników i zaawansowanych hobbystów ogrodniczych, którzy stosują go by uzyskać znaczną ilość sadzonek.

Choroby

Problemem w uprawie ostróżki jest jej podatność na mączniaka prawdziwego. Dlatego nie należy zbytnio zagęszczać nasadzeń bo pod wielką masą liści długo utrzymuje się wilgoć stwarzając sprzyjające warunki chorobie. Dobrze jest usunąć dolne liście by ułatwić cyrkulację powietrza w dolnej części rośliny. Po pierwszych objawach należy jak najszybciej wykonać oprysk jednym z wielu preparatów chemicznych zwalczających tą chorobę.

Uwagi

Ostróżki do bukietów należy ścinać wtedy, kiedy 1/3 do 1/2 dolnych kwiatów się rozwinie. W wazonie będą świeżo wyglądały przez 3-6 dni. Możemy dwukrotnie przedłużyć ich trwałość, dodając do wody preparat przedłużający trwałość kwiatów np. Chrysal (jest do kupienia w większych kwiaciarniach). Niemniej musimy się liczyć, że przekwitające kwiatki w kwiatostanie będą się osypywać.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Ostróżka ogrodowa”

 1. ewa Says:

  Zoju, znów mam pytanie prośbę tym razem o ostróżki: w tym roku są …. marne straszne… rosną już u mnie chyba trzeci rok -być może odmiana pacyfik? – czy wyrzucić je czy przesadzić, podzielić – może coś jeszcze z nich będzie?
  pozdrawiam
  stała czytelniczka 😀

  • zojalitwin Says:

   Wyradzanie się to dość typowe dla odmian mieszańcowych ostróżek bylinowych. Jeśli jest miejsce gdzie można by je przesadzić to w porządku. Jeśli nie to wykopać je, powiększyć dół na znaczną szerokość i głębokość, ziemię w ilości 1/3 wymieszać z kompostem dając go 2/3 objętości. Tak praktycznie to 1 łopata ziemi na 2 łopaty kompostu. Taką mieszankę wsypać na spód, warstwa powinna mieć co najmniej 15 cm. Trochę wytrząsnąć ziemi z korzeni ostróżek i potem posadzić je zasypując resztą mieszanki. Przed wsadzeniem tą dolną warstwę podlać. Potem jeszcze raz po posadzeniu. Proszę utrzymywać ziemię wilgotną prawie przez cały czas. Podlewania zaprzestajemy kiedy pojawia się świeże liście.W kolejnym roku znów będą ładnie kwitły. Proszę jedynie pamiętać o prawie natychmiastowym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

 2. ewa Says:

  Zoju, pokazały sie listki przy podzielonej ostrózce!!! podzieliłam na trzy części i 3 kiełko- listki pojawiły się
  Jeszcze raz dziękuję za poradę.
  stała i wierna czytelniczka 😀


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: