Sadziec purpurowy

Eupatorium purpureum

Opis

Rodzina: Astraceae-astrowate

Jest to wysoka roślina. Sztywne, puste w środku, bordowe łodygi osiągają wysokość do 2,5 m Ciemnozielone liście osadzone są na łodygach w okółkach. Mają lancetowaty kształt i długość do 30 cm. Każda łodyga zakończona jest kwiatostanem o średnicy do 30 cm, złożonym z setek niepozornych kwiatków.

Występowanie

Roślina naturalna dla wschodnich stanów USA.

Wysokość

Do 2,5m

Termin kwitnienia

Od początku sierpnia przez wrzesień, czyli w okresie gdzie wiele bylin skończyło już kwitnienie.

Kolor kwiatu

Różne odcienie różu i karminu.

Stanowisko

Najlepiej półcieniste bo na stanowisku słonecznym w czasie upałów więdnie i konieczne jest podlewanie. Niemniej ładniej kwitnie na miejscach słonecznych.

Wymagania

Wymaga gleby wilgotnej. Na glebach przepuszczalnych w trakcie słonecznych dni około południa zaczyna więdnąć. Jeśli upały trwają dłużej podlewanie jest koniecznością, bo wiotczeją już nie tylko liście, ale i łodygi, które wyginają się aż do ziemi. Jeśli susza trafi się w okresie dorastania kwiatostanów lub w okresie kwitnienia podlewać trzeba codziennie dużymi ilościami wody.

Ten gigant ma tak okazałe kwiatostany że zwraca na siebie uwagę z daleka, dlatego uważam, że warto ponieść ten trud i posadzić go nawet na słonecznym miejscu. Tym bardziej, że poza zapotrzebowaniem na wodę jest praktycznie bezproblemowy. Będzie rósł zarówno na glebach lekkich jak i na gliniastych. Po przekwitnięciu by nie dopuścić do samosiewu usuwamy kwiatostany.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Wysiew nasion jesienią ponieważ wymagają stratyfikacji(okresu chłodu) lub zebrać i wysiać do pojemnika w styczniu i stratyfikować w lodówce.

Przez podział kęp. O tyle jest to bezproblemowe że roślina mocno się rozrasta i praktycznie co roku konieczne jest regulowanie wielkości kępy.

Choroby

Roślina z gatunku „żelaznych” mam ją wiele lat i życzyłabym sobie takiego zdrowia.

Uwagi

Na początku lata można przyciąć szczyty pędów, co pozwoli uzyskać rośliny niższe bardziej rozkrzewione. Opóźni to jednak kwitnienie średnio o 2 tygodnie.

Kwiaty wytwarzają dużo nektaru dlatego mnóstwo motyli i innych owadów spotkamy na tej roślinie.

Uprawiany na razie dość rzadko jest jednak doskonałym parawanem przed wścibskimi sąsiadami i równocześnie stanowi wspaniałe tło dla rabat kwiatowych.

Reklamy

Komentarzy 10 to “Sadziec purpurowy”

 1. Barbara Says:

  A lubi kwaśną czy nie bardzo?

 2. Leszek B. Says:

  Witam, kupiłem tej wiosny maleńką doniczkę z sadźcem pomarszczonym „Chocolate”. Rośnie pięknie tworząc ładny krzaczek. od jakiegoś czasu najmniejsze pędy usychają i chyba przestał rosną….

  • zojalitwin Says:

   Sadziec jest bardzo wrażliwy na brak wody. Jego korzenie są blisko powierzchni, a ta szybko traci wodę. Najgorzej się mają właśnie młode pędy. Jak wrócą upały proszę codziennie podlać roślinę. Mam nadzieję że to jest tylko brak wilgoci.

   • Leszek B. Says:

    bardzo dziękuję. a może poddam Pani nowy temat? sadźcem pomarszczonym „Chocolate” Eupatorium rugosum a Sadziec plamisty ‚Chocolate’ Eupatorium maculatum…

   • zojalitwin Says:

    Może to zrobię lecz na pewno nie teraz. Jesienią lub zimą jestem bardziej sprawna umysłowo niż podczas letnich upałów, których nie cierpię.

 3. Anonim Says:

  A MOŻNA JESZCZE TERAZ PRZESADZAĆ BO ZNALAZŁAM NA ŁĄCE I Z CHĘCIĄ PRZYGARNEŁAM BY GO DO OGRODU

 4. ela Says:

  Czy sadziec można przyciąć po przekwitnięciu tak jak krzewy, czy tylko na początku lata?

  • zojalitwin Says:

   Zawsze ścinam przekwitłe kwiatostany. Ponieważ ma boczne odgałęzienia więc ścinam z kawałkiem pędu by pozbyć się tych odgałęzień. W tym roku z braku wilgoci to szczególnie potrzebne, by roślina nie wysilała się na produkcję nasion, tym bardziej że doskonale się krzewi i po kilku latach szpadlem trzeba regulować jej ekspansywność.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: