Eukomis

Eucomis

Opis

Rodzina: Hyacinthaceae – hiacyntowate.

Duże jasnozielone liście (u kilku gatunków z fioletowym rysunkiem na spodniej stronie liści)również stanowią element zdobniczy. Po ścięciu kwiatostanu mają tendencję podnoszenia się do góry.

Kwiatostan w postaci grona posiada na szczycie bardzo charakterystyczną kępkę liści.. Można go ściąć i suszyć razem z zawiązanymi torebkami nasiennymi.

Cebule Eukomisu mają około 5 cm średnicy.

Występowanie

Pochodzi z Afryki Południowej.

Wysokość

Od 30 do 80 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie pod koniec czerwca.

Kolor kwiatu

Białe, kremowe,żółto-zielone, różowe lub z kolorową obwódką.

Stanowisko

Wybierając stanowisko pamiętajmy, że Eukomis podobnie jak Clematis lubi mieć nogi w cieniu a głowę w słońcu. Wybierajmy mu więc takie stanowisko by przez godziny południowe miał osłonę od słońca. Zmniejszy to parowanie wilgoci z gleby. Brak wody w podłożu bardzo szybko objawia się więdnięciem liści, które pokładają się po ziemi.

Wymagania

Urośnie na każdej glebie. Woli jednak gleby żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne. Wilgoć w glebie wyraźnie przedłuża okres kwitnienia. Należy do tych roślin co wolą podlewanie częstsze lecz mniejszymi dawkami wody. Nadaje się do obsadzania oczek wodnych. Odczyn gleby od lekko kwaśnego do obojętnego. W gruncie nawozimy wiosną i tuż przed kwitnieniem. W uprawie doniczkowej dajemy albo nawóz o przedłużonym działaniu, albo rozcieńczonym nawozem co 2 podlewanie przez okrągły sezon. Jeśli mamy ziemię kupną, w której były standardowe nawozy, dokarmianie rozpoczynamy po upływie 6 tygodni od pojawienia sie liści.

Zarówno w uprawie gruntowej jak i doniczkowej ziemię dobrze jest wyściółkować, jakimkolwiek dostępnym materiałem w celu utrzymania jej wilgotności.

Cebule sadzimy pod koniec kwietnia na taką głębokość by nad cebulą było 15 cm podłoża, w rozstawie co 25-30 cm. Tak posadzone wschodzą dość długo bo wiosną ziemia jest chłodna. Całą swą energie koncentrują na tworzeniu korzeni. Najczęściej w tym czasie minie okres wiosennych przymrozków. Jeśli wykiełkują szybciej miejmy w pogotowiu coś do nakrycia rośliny na noc. Skiełkowana cebula dopóki liście nie pojawią się nad ziemią wytrzyma do -5oC . Po pojawieniu się liści trzeba nakrywać w razie przymrozków.

W doniczkach cebulę sadzi się tak by szyjka była równo z powierzchnią ziemi, lub nawet ciut powyżej. Najlepiej sadzić w dość wysokich doniczka (spory system korzeniowy) ale o niewielkiej średnicy. Sprawdzają sie tutaj doniczki przeznaczone do palm. Na dno konieczna jest warstwa drenażu.

Na początku października wykopujemy i przechowujemy do wiosny w suchym i chłodnym (5-80C) pomieszczeniu. W najcieplejszych rejonach kraju można zaryzykować pozostawienie cebul na zimę, ale należy pamiętać o solidnym okryciu np. suchymi liśćmi i gałązkami świerkowymi. Okrycie zdejmujemy dopiero, gdy minie okres przymrozków.

Mrozoodporność

Praktycznie jest rośliną, której cebule trzeba na zimę wykopać.

Rozmnażanie

Rozmnożenia rośliny dokonujemy przez cebulki przybyszowe. Eukomis nie należy do roślin wytwarzających ich specjalnie dużo. Zatem jeśli chcemy mieć większą ilość pozostaje rozmnażanie z siewu nasion w przypadku roślin gatunkowych lub przez sadzonki liściowe w przypadku odmian hybrydowych.

Przed przystąpieniem do rozmnażania dobrze jest na 2 dni wcześniej zrobić profilaktyczny oprysk środkiem grzybobójczym. Rano roślinę podlewamy. Po 2 godzinach można pobrać liść na sadzonki.

Link do strony – instrukcji jak wykonać sadzonkę liściową.KLIK

Tniemy liść na 2 lub 3 odcinki. Pilnie bacząc by posadzić sadzonki dolną częścią do ziemi. Eukomis łatwiej wydaje młode roślinki z jak najniższych partii.

Sadzonki ustawiamy w miejscu widnym ale nie może tam dochodzić słońce. Sadzonki zabezpieczamy podziurkowanym woreczkiem by wymiana powietrza istniała co zapobiegnie atakowi szarej pleśni.. Najważniejsze jest by ziemia była zawsze lekko wilgotna, ale staramy sie nie podlewać sadzonek tak długo jak to tylko możliwe. Podlewany letnia wodą by nie obniżać temperatury podłoża. Nowe roślinki powinny się pojawić po około 1 do 2 miesięcy.

Nasiona kiełkują w temp. pokojowej około 4-6 tygodni. Wschodzą w znacznym procencie. Na cebule zdolne do kwitnięcia musimy czekać minimum 3 lata ale niektóre odmiany będą wymagały 4-5 lat.

Choroby

Coraz częstsze są choroby wirusowe objawiające się pojawieniem się regularnych rysunków na liściach.

Uwagi

Kwiaty ścięte do wazonu trzymają sie długo, pod warunkiem codziennej wymiany wody i codziennego minimalnego podcinania łodygi.

Eucomis autumnalis jest wykorzystywany w medycynie ludowej Południowej Afryki. Odwary z cebulki w wodzie lub mleku zwykle są wykorzystywane jako lewatywy, dla leczenia niskiego bólu pleców, pomagają w stanach pooperacyjnych,przyspieszają gojenie się złamań. Odwary wykorzystuje sie także do leczenia różnorodnych dolegliwości: np. chorobach dróg moczowych, bólach żołądka, gorączkach, kolce, wzdęciach, jako pomoc na kaca i kiłę oraz ułatwiają poród. Podgatunek clavata również jest wykorzystywany przy kaszlu, dolegliwościach żółciowych lumbaga, chorobach wenerycznych i przy zapobieganiu przedwczesnemu porodowi. Od paru lat wyizolowane środki używane są w medycynie oficjalnej.


Wykaz gatunków jakie mamy szansę zdobyć.

E. autumnalis subsp. amaryllidifolia syn. E. amaryllidifolia – rzadszy podgatunek Rozeta liściowa o bardziej horyzontalnym pokroju. Liście owalno-jajowate, dość krótkie. Pęd kwiatowy często pozostaje wewnątrz rozety.- nie wyrasta powyżej liści. Kwiaty białe lub zielonobiałe.

E. autumnalis subsp. autumnalis syn. E. undulata – Tworzy gęstą rozetę z długich, wąskich, lancetowatych liści z pofalowanymi krawędziami. Kwiatostan w kształcie kolby wysokości około 60cm. Kwiaty biało lub jasno-żółto zielone. Kwiaty zielenieją wystawione na ostre słońce. W głębszym cieniu pęd kwiatowy ma tendencję do pokładania się. Nasiona tego gatunku wschodzą w większym procencie jeśli przez 45 dni poddamy je temperaturze +5 stopni C oraz kiełkowanie będzie następowało w ciemności.

E. autumnalis subsp. clavata syn. E. robusta – Roślina wilgotnych łąk i bagnisk. Kwiaty białe. Kwiatostan w postaci buławy czyli węższy u dołu i szerszy u góry. Jest to najodporniejsza na zimno odmiana. Cebula posadzona na głębokości (licząc tylko to co ponad cebulą) 15 – 20 cm i przy lekkim okryciu powinna przetrwać w temperaturze do –24 stopni C.

E. bicolor – Roślina tworząca dużą rozetę szerokich liści, do 75cm długości z bordowymi palami na ich odwrocie. Kwiatostan w postaci buławy z gęstą kępką liści szczytowych. Kwiaty zielono-białe bordowo obrzeżone.

E. comosa var. comosa syn. E. punctata – Preferuje półcień i wilgotne gleby. Pęd kwiatowy dość wysoki bo około 90 cm, czyli dość mocno przewyższa rozetę liściową. Liście tworzące rozetę są zielone, dość wąskie ok.5 cm szerokości i długości około 60 cm. Kwiaty zwykle białe do żółtych z karminowym słupkiem. Gatunek ten posiada wiele form. Dlatego możemy spotkać liście nakrapiane i kwiaty lekko różowe. Od maja do czerwca dokarmiamy nawozem do roślin kwitnących. Następnie po okwitnięciu usuwamy pęd kwiatowy i dokarmiamy nawozami o zrównoważonym składzie. Posadzone w doniczkach dokarmiamy raz w tygodniu od marca do września. Rozmnażać możemy i przez nasiona i przez cebulki przybyszowe. Na zimę wykopujemy, usuwamy zaschnięte liście i na sucho przetrzymujemy w chłodnym miejscu do wiosny.

E. comosa var. striata – Spodnia strona liścia purpurowo prążkowana. Kwiatostan mniejszy niż E.comosa bo długości do 60 cm. Liście mniejsze i ułożone bardziej horyzontalnie.

E. humilis – Mały gatunek z jasno zielonymi krótkimi i przysadzistymi liśćmi oraz z krótkim przysadzistym kłosem różowawych kwiatów, Dość rzadki gatunek.

E. Montana – U tego gatunku brak typowej rozety. Liście nie są tak skórzaste i widoczny jest równoległy rysunek na liściach w postaci ciemniejszych i jaśniejszych pasm. Najczęściej pojawiają się 2 – 3 liście o szerokości 10 cm i 60 cm długości.

E. pole-evansii – Jest to chyba największy gatunek, który na wolności woli teren o znacznej wilgotności. Przystosuje się jednak do przeciętnych gleb ogrodu, jeżeli zapewnimy mu dostateczna ilość wody. Wysokość rośliny może sięgać 150 cm. Pod wpływem ciężaru gron kwiatów pędy maja tendencję do przechlania się. W razie braku dostatecznej ilości wody miękkie pędy wyłamią się.

E. regia kwitnie zimą. Jest bardzo wrażliwy na nadmiar wody. Jego uprawa jest możliwa w ziemi z której woda opływa prawie natychmiast. Nie przepada także za nadmiarem światła. Jest to świetna roślina do uprawy na parapecie od północnej strony. Ma długi okres spoczynku bo jest to prawie cały nasz okres wegetacyjny.

E. schijffii – jest to gatunek karłowaty w przybliżeniu do 35cm, tworząc przysadzistą rozetę; szerokich jajowatych liści całkowicie zielonych lub karminową otoczką.  Jest to roślina wysokogórska.

E. vandermewei – Prawdziwy karzełek, z małą rozetą purpurowych zaplamionych liści. Liście tego gatunku są wąskie o 20centymetrowej długości, zakończone szpiczasto i nieznacznie falistej krawędzi. Krótki kłos bordowo purpurowych kwiatów.

Reklamy

Komentarzy 6 to “Eukomis”

 1. Grażyna Hurny Says:

  Nareszcie znalazłam opis jak postępować z tą rośliną . W zeszłym roku otrzymałam ja w doniczce .Zimowała w garażu w tej samej donicy Wiosna ją wystawiłam , ale na skalniak i nie zakwitła mi w tym roku .

 2. Wiola Says:

  a mój ekomis zaszalał:) Cebulę mam okolo 8 lat. Co roku kwitła ale po przekwitnięciu wyjmowałam z donicy, rzucałam na półke w piwnicy i wsadzałam wiosną i tak co roku kwitla. Alee.. w ub roku pozostawiłam w donicy, ktorą schowałam do piwnicy. Wiosną kiedy zaczeła wypuszczać, wystawiłam na ogród…jakie było moje zdziwnienie kiedy zaczęły pojawiać się sadzonki przybyszowe:))) co więcej cebula jest wielkości dużego ziemniaka! Nie wiem jakim cudem cos takiego osiągnęłam, ale ciesze się jak dziecko;) Moj eukomis ma łodyge w czarne kropki i nigdy nie był wyższy niż 30 cm – ciekawa jestem jakich rozmiarów bedzie tegoroczny…to że wielodzietny to na pewno;))

 3. Monika Says:

  Bardzo Dziękuję za rady.W tym roku mam 3 kolory. Dzięki Twoim radom napewno będa pięknie kwitły.Pozdrawiam Serdecznie

 4. SylwiaSebucja Says:

  Bardzo ładny opis. Mogę się pochwalić swoim eukomisem TUTAJ Pozdrawiam serdecznie


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: