Iglica zmienna

Erodium x variabile

Opis

Rodzina: Geraniaceae – bodziszkowate

Niska, kępiasta roślinka o wysokości zaledwie 3 cm. Bardzo zwarte kępki zielonych, delikatnie owłosionych listeczków zarysie przypominające serca. Parę centymetrów nad kępką pojawiają się liczne kwiatki wielkości około 2 cm średnicy.

Sadząc ją musimy pamiętać, że roślina rośnie stosunkowo wolno i nie może być sadzona w pobliżu ekspansywnych roślin, bo zostanie zagłuszona.

Występowanie

Naturalny mieszaniec dwóch gatunków E. corsicum i E. reichardii występujący w górach Korsyki i Balearów.

Wysokość

Wysokość poduszki liści około 3 cm. W okresie kwitnienia pęd kwiatowy przeciętnie 8-10 cm. Często mniej.

Termin kwitnienia

Od maja do października.

Kolor kwiatu

Różowe z karminowymi żyłkami, białe. Intensywność koloru cechą odmiany.

Stanowisko

Sadzimy ją w miejscach słonecznych. Będzie sobie cenić ocienianie latem w czasie najgorętszych godzin dnia.

Wymagania

Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i niezbyt żyzna. Odczyn gleby powinien być zasadowy. Przy sadzeniu na dno dołka daj warstwę keramzytu by zapewnić odpływ wody od korzeni, gdyż nawet krótkotrwałe zamoczenie korzeni może być przyczyną wypadnięcia rośliny.

Mrozoodporność

Na zimę można ją zostawić w gruncie tylko w cieplejszych rejonach kraju, a i tak należy ją staranie zabezpieczyć przed mrozem i nadmierną wilgotnością. Najlepszym sposobem jest zabranie rośliny do namiotu czy szklarni i tam starannie okryć. Jeszcze lepszym sposobem jest wsadzenie do doniczki i przeniesienie do jasnego, lecz chłodnego pomieszczenia.

Z doświadczenia wiem że ważne jest także nie sadzenie jej na takich miejscach gdzie występują prądy powietrzne. Miałam kilka i mimo takich samych warunków większość wypadła. Został jeden egzemplarz rosnący w zacisznym miejscu. Mimo, że nie okrywany przetrwał dwie zimy lecz trzeciej już nie przetrwał.

Możemy ją przechować także w zwykłym pokoju na parapecie. Wówczas jednak wiosną będzie wymagała podzielenia, bo wolno ale cały czas będzie przyrastać.

Rozmnażanie

Iglicę rozmnażamy z nasion wysianych zaraz po zbiorze, przez podział wiosną oraz przez ukorzenianie sadzonek oderwanych od szyjki korzeniowej.

Choroby

Roślina praktycznie bezproblemowa.

Uwagi

W naszych szkółkach panuje niejakie zamieszanie. Otóż pod nazwą Erodium x variabilis ‚Flore Pleno’ sprzedawana jest w istocie jedna z odmian Erodium reichardii. Cechą tego gatunku są jej znacznie mniejsze rozmiary. Zarówno liści jak i kwiatów. Podwójne ilości płatków mają dwie odmiany „Charm” i „Roseum”. Kwiaty mają maksymalnie 1 cm średnicy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: