Psiząb

Erythronium

Opis

Rodzina: Liliaceae – liliowate

Swą nazwę zawdzięcza specyficznemu kształtowi cebulek. Są one niewielkie, charakterystycznie wygięte o kremowo-brązowym kolorze.

Do grupy zwanej rodzajem należy około 30 gatunków z różnych stron świata. Zostało w ramach każdego gatunku wyhodowane bardzo wiele odmian różniących się kolorem kwiatu, rysunkiem na liściach. Ponieważ wszystkie gatunki jak i ich mieszańce mają podobne wymagania opiszę tym razem potrzeby całego rodzaju.

Występowanie

Na terenie naszego kraju naturalnie występuje tylko jeden gatunek zwany Psiząb liliowy.

Wysokość

Rośliny o wysokości 20 – 40 cm.

Termin kwitnienia

V – VI

Kolor kwiatu

Liliowo-różowy, żółty, biały.

Stanowisko

Najlepiej sadzić je w półcieniu.

Wymagania

Rośliny mają duże wymagania glebowe. Naprawdę dobrze rosną na glebach przepuszczalnych, bardzo żyznych i lekko wilgotnych. Wiosną lubią mieć sporo wody, kiedy przekwitną nadmiar wody jest szkodliwy.

Cebulki sadzimy po połowie września na głębokość około 6 cm i na zimę we wschodnich rejonach kraju przykrywamy grubą warstwą kory, trocin itp. Ponieważ psiząb dobrze wygląda w dużych grupach, dlatego powinien pozostać przez wiele lat w jednym miejscu, wówczas, bowiem roślina będzie miała szansę rozrosnąć się.

Wiosną zasilamy nawozem wieloskładnikowym.

Mrozoodporność

Na glebach przepuszczalnych całkowita. Niemniej w chłodniejszych rejonach i jeśli uprawiamy odmiany lub mieszańce, a nie rośliny gatunkowe bezpiecznie jest zabezpieczyć rośliny przed zimnem. Na odrobinie cięższych glebach także przed nadmiarem wody w zimie.

Rozmnażanie

Rozmnażamy się jak prawie wszystkie cebulowe przez cebulki przybyszowe. Dlatego co 3-4 lata we wrześniu cebulki wykopujemy oddzielamy przybyszowe, sortujemy i sadzimy ponownie.

Choroby

Rzadko atakowany przez choroby czy szkodniki, niemniej coraz częściej pojawiają się choroby wirusowe. Przy pojawieniu się zniekształceń liści i plam na liściach należy usunąć ten egzemplarz i w żadnym wypadku nie wyrzucać na kompostownik.

Uwagi

W tej chwili w sprzedaży więcej mamy mieszańców międzygatunkowych niż czystych gatunków.

Dlatego w momencie kupna odpiszmy sobie dokładną nazwę bo potem bardzo trudno będzie oznaczyć roślinę.

Reklamy

Komentarze 2 to “Psiząb”

  1. Lella Says:

    Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy warto sadzić psizęby w koszykach jak np. tulipany czy luzem? Chodzi mi przede wszystkim o łatwość wykopywania co te 3-4 lata w celu oddzielenia cebulek przybyszowych. Mam na razie tylko jedną sztukę (sadzonka) i nie chciałabym jej zmasakrować.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: