Pustynnik wąskolistny

Eremurus stenophyllus

Opis

Rodzina: Asphodelaceae złotogłowowate.

Roślina przystosowana do klimatu kontynentalnego, czyli ostrych zim i suchego upalnego lata.

Liście pustynniki rosną dość szybko, zaraz potem wybija pęd kwiatowy. Ponieważ pustynniki rosną w klimacie gdzie lato jest suche, a temperatury wysokie musimy pogodzić się z faktem, że liście zaczynają zasychać już w czasie kwitnienia rośliny i nie wyglądają ładnie.

Jego łacińska nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: eremia – step lub pustynia i oura – ogon.

Występowanie

Naturalnie występuje w Azji Środkowej i Zachodniej.

Wysokość

Z wyjątkiem pustynniki olbrzymiego wszystkie dorastają do 2 m. P. olbrzymi do 3m. Sam kwiatostan mierzy od 35 – 60 cm.

Termin kwitnienia

Wszystkie kwitną w zależności od aury na przełomie maja i czerwca.

Kolor kwiatu

Kolor kwiatów jest zależny od gatunku i odmiany i może być biały, żółty, pomarańczowy lub blado różowy.

Stanowisko

Słoneczne.

Wymagania

Gleba powinna być głęboko przekopana. Do piaszczystej ziemi dobrze jest domieszać odrobinę ziemi kompostowej, gliny. Jeśli ziemia jest gliniasta musimy wykonać dobry drenaż. W tym celu wykopujemy dość duży dół, na, którego dno sypiemy 20 cm żwiru, potem 10 cm piasku następnie 10 cm gleby wymieszanej z duża ilością piasku. Na to poziomo, delikatnie kładziemy  przypominające ośmiornicę bulwy. Żadna odnoga nie powinna być zagięta. Wszystko zasypujemy ziemią wymieszaną z piaskiem. Warstwa ziemi nad pąkiem szczytowym powinna mieć 15 cm. Jeśli mamy kilka bulw do posadzenia, by być pewnym, że odnogi bulw nie nachodzą na siebie możemy postąpić nieco inaczej. Grabiami zbieramy 15 cm warstwę ziemi z obszaru sadzenia. Na tak przygotowane miejsce rozkładamy bulwy  i następnie zasypujemy je wcześniej zebraną ziemią.

Ponieważ kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu pędu ku górze to owoce rozwijają się na dole pędów, gdy górne jeszcze kwitną, dlatego dobrze jest usuwać przekwitające kwiaty. Z powodu niedogodności ukrycia zasychających liści roślinę sadzimy z tyłu rabaty. Wysokość pędu kwiatostanowego wynosząca ponad 2 m powoduje, że będzie cieszyć oczy , inne rośliny zakryją nieciekawe liście, a po zaschnięciu liści puste miejsce.

Po 3 latach należy wykopać wszystkie bulwy i dokonać selekcji. Miejsce sadzenia ponownie wymieszać z ziemią kompostową przekopać i największe egzemplarze posadzić ponownie. Małe bulwy posadzić w osobnej grupie bo zakwitną dopiero za kolejny rok.

Mrozoodporność

Przed nadejściem mrozów nowo posadzone pustynniki należy zabezpieczyć, liśćmi, trocinami czy gałązkami. To dodatkowe okrycie zabezpieczyć przed roznoszeniem go przez wiatr.

Wiosną okrycie usuwamy dość wcześnie, bo wyrastające pędy są dość kruche i łatwo je uszkodzić. Przed nocnymi przymrozkami chronić nakładając papierowe kołpaki lub plastikowe butelki z obciętym dnem.

Rozmnażanie

Kupując kłącza patrzmy na ich jakość. Muszą być jędrne, niepołamane, nie spleśniałe. Po zakupie należy je jak najszybciej posadzić, bo źle znoszą przechowywanie. Najlepiej sadzić je w sierpniu by miały szansę dobrze się zakorzenić przed zimą. Kupowane wiosną (były przechowywane w chłodni) lepiej bulwy namoczyć przez 2-3 godziny i od razu sadzić.

Choroby

Roślina odporna na infekcje.

Uwagi

Inne popularniejsze gatunki pustynników to:

Pustynnik Elwesa (E.elwesii),

Pustynnik himalajski (E. himalaicus),

Pustynnik Olgi (E. Olgae),

Pustynnik olbrzymi (E. robustus).

Reklamy

Komentarzy 6 to “Pustynnik wąskolistny”

 1. leloop Says:

  czy amatorsko da sie rozmnozyc z nasion i jak dlugo te nasiona maja zdolnosc do kielkowania ?

  • zojalitwin Says:

   Pustynnik jest słabo oblatywany przez owady. Czy ty masz tyle cierpliwości by zapylać te małe kwiatki. Jeśli tak to spróbuj. Do wiosny nic im się nie stanie jeśli przechowasz je w papierowej torebce w miarę chłodnym miejscu w mieszkaniu.

 2. doniczka Says:

  Witam, pustynnika zerwałam do tzw. „wiechy” by uczcić nowy dach altany. Bukiet zatknięty na dachu wisiał 2 tygodnie. Wszystkie kwiaty zwiędły nasytępnego dnia, poza pustynnikiem właśnie. Nieprzerwanie kwitł, aż otworzyły sie niemal wszystkie kwiatki. Całkowicie pozbawiony wody. Sądzę, że nadaje się do bukietów i długo stoi w wazonie. Mam jeszcze jedno doświadczenie z tym kwiatem. W tym roku w okolicy miejsca, gdzie rośnie mój pustynnik pojawiły się malutkie siewki podobne do pora lub cebulki. Podejrzewam, że jest to samosiew w bardzo dużej ilości, ponieważ przetrzymałam przekwitnięty kwiat na rabacie,aż do zawiązania nasion. Będę obserwować to miejsce. Dziękuję za przydatnego bloga. Pozdrawiam, doniczka

 3. Joanna Olszewska Says:

  Czyli zakupiony na wiosnę i na wiosnę posadzony nie zakwitnie w lecie…trzeba czekać do przyszłego roku?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: