Wrzosiec krwisty(czerwony)

Erica carnea

Opis

Rodzina: Ericaceae – wrzosowate

Wrzosiec to nazwa grupy różnych gatunków wrzośca zwana rodzajem. Rodzaj wrzosiec zawiera ponad 660 gatunków wrzośców. Są to zarówno krzewy jak i małe krzewinki. Poza kilkoma gatunkami są to rośliny ciepłolubne pochodzące przede wszystkim z południa Afryki, a tylko kilkadziesiąt przypada na cieplejsze strefy południa Europy. U nas naturalnie rośnie tylko jeden gatunek wrzosiec bagienny (Erica tetralix)

To co spotykamy w sklepach najczęściej to są odmiany jednego, najbardziej odpornego na mróz gatunku zwanego wrzosiec krwisty lub wrzosiec czerwony. Wspomniane odmiany mają jeszcze i tę zaletę że oprócz różnych kolorów kwiatów są odmiany o różnych kolorach liści.

Występowanie

Naturalne występowanie to pogórze Alp, Apeniny i Bałkany.

Wysokość

15 – 20 cm.

Termin kwitnienia

W bardzo sprzyjających okolicznościach potrafi zakwitnąć już w końcu lutego. Najczęściej jednak zakwitają w końcu marca.

Kolor kwiatu

Wszelkie odmiany różu i karminu, czy fioletu oraz biały. Przy odmianach białych dodatkowym efektem są wysunięte na zewnątrz pylniki w kontrastowym kolorze.

Stanowisko

Najlepiej słoneczne lub półcieniste. Na stanowiskach półcienistych mogą słabiej kwitnąć, a liście nie wybarwić się zgodnie ze wzorcem odmianowym. Będzie wdzięczny za stanowisko osłonięte od zimnych i wysuszających wiatrów w zimie.

Wymagania

Znacząca większość wrzośców to rezydenci gleb kwaśnych lub lekko kwaśnych. Wrzosiec krwisty zrobił u nas karierę także dlatego, że dobrze sobie radzi również na glebach o odczynie obojętnym.

Sama gleba dobrze aby była przepuszczalna, ale nie jałowy piasek. W przypadku posiadania bardzo słabej gleby lub z natury ciężkiej gleby gliniastej należy je w pierwszym wypadku wzbogacić w substancje organiczne takie jak np. kwaśny torf(ziemie obojętne) lub kompost(ziemie kwaśne), a w drugim dodać np. przekompostowanej kory sosnowej w celu rozluźnienia ciężkiej i zlewnej struktury gleby.

Kupione rośliny sadzimy w rozstawie 25×30 cm. Na początku będą duże prześwity, ale po 2 latach rośliny utworzą zwarty łan. Pamiętajmy także, że na glebach piaszczystych sadzimy nieco głąbiej niż powierzchnia ziemi w doniczce.

Ponieważ korzenie wrzośców są płytko pod powierzchnią ziemi utrudnione jest używanie wszelkich narzędzi do odchwaszczania. Dlatego ziemię pod krzaczkami wyłożyć kwaśnym torfem lub przekompostowana korą. Takie okrycie spełni jeszcze drugą rolę – nie pozwoli ziemi zbyt szybko przeschnąć co ma znaczenie dla jakości roślin. Z tego powodu rośliny w czasie letniej suszy należy podlewać najlepiej wodą odstałą lub deszczówką(mniejsza ilość wapnia).

Ponieważ u wrzośców pąki kwiatowe tworzą się już we wrześniu jeśli chcemy by nam sie ładnie krzaczki zagęściły przycinamy bezpośrednio po kwitnieniu lub pod koniec kwitnienia. W następnych latach krzaczki nie muszą być przycinane chyba że stracą ładną formę.

Na glebach bardzo ubogich można dać wiosną nieco nawozu najlepiej Osmocote z mikroelementami o czteromiesięcznym działaniu. Chodzi o to by późnym latem azot z nawozu już się skończył i nie utrudniał roślinom przygotowania się do zimy.

Mrozoodporność

Ponieważ roślina ta pochodzi jednak z cieplejszych stref przed zapowiadanym solidniejszymi mrozami lepiej roślinę okryć stosując trociny, dodatkową warstwę torfu czy agrowłókninę. Jeśli posadziliśmy na miejscu gdzie wieją zima wiatry spełni ona dodatkową ochronę przed wysuszeniem roślin. Jeśli zimą utrzymuje się sucha i słoneczna pogoda podlejmy rośliny. Susza fizjologiczna zabija nawet sprawniej niż mróz.

Rozmnażanie

Ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych.

Ukorzenianie poprzez odkłady.

Ponieważ sadzonkować raczej potrafią wszyscy więc skupię się na odkładach. W pobliżu rośliny łopatką ogrodniczą wykopujemy rowek około 7 cm głębokości. Następnie zewnętrzną pokładającą się gałązkę przyginamy do dna rowka i obsypujemy ziemią. Końcowa część pędu musi wystawać ponad powierzchnię. Ziemię utrzymujemy stale lekko wilgotną. Po około 2-3 miesiącach pędy się zakorzenią i możemy je odciąć od rośliny matecznej i posadzić do doniczek.

Do gruntu wsadzamy gdy podłoże w doniczkach jest przerośnięte korzeniami.

Uwagi

Spotykane w sklepach gatunki

– wrzosiec popielaty

– wrzosiec darlejski

nie nadają się do sadzenia w gruncie z uwagi na przemarzanie. Może jedynie w rejonach Szczecina w sprzyjających warunkach poradzić sobie może wrzosiec popielaty.

Różnic między wrzosem i wrzoścem jest wiele niemniej dwie najbardziej rzucające się w oczy to termin kwitnienia oraz kształt kwiatów.

Kwiat wrzośca


Kwiat wrzosu


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: