Bodziszek Wallicha

Geranium wallichianum

Na zdjęciu jest odmiana ‚Rozane’

Rodzina: Geraniaceae – bodziszkowate.

Jeden z najpóźniej pojawiających się bodziszków o głęboko powcinanych liściach, które jesienią przebarwiają się na czerwonawy kolor. Gęstość kępy liści ogranicza wyrastanie chwastów. Kolor kwiatów staje się wyraźniejszy przy chłodnej pogodzie.

Występowanie

Gatunek pochodzi z rejonu Himalajów. Rośnie na wysokości 2400 – 3600 metrów nad poziomem morza. Przede wszystkim w Afganistanie i Bhutanie.

Wysokość

Około 30 cm.

Termin kwitnienia

VI – VII Powtarza kwitnienie jesienią.

Kolor kwiatu

Niebieski z lekkim rozbieleniem płatków w centrum kwiatu, u odmian to rozbielenie jest wyraźniejsze, lub kolor liliowo-fioletowy.

Stanowisko

Słoneczne do półcienia.

Wymagania

Gleby przepuszczalne, a na cięższych ilastych sadzić na skarpach by woda nie stagnowała w pobliżu korzenia. W okresie wegetacji lubi wilgoć w glebie(bez nadmiaru). pH gleby od lekko kwaśnego do obojętnego. Poradzi sobie również na lekko zasadowej.

Mrozoodporność

Na terenie naszego kraju posadzony tak by był chroniony od nadmiaru wody w zimie powinien przezimować. W chłodniejszych rejonach bezpieczniej jest jednak zabezpieczyć go także przed mrozem.

Rozmnażanie

Ponieważ gatunek należy do roślin posiadających głęboki, palowy system korzeniowy najlepiej roślinę gatunkową rozmnażać przez siew nasion, natomiast odmiany w ramach gatunku przez sadzonki korzeniowe pionowo umieszczane w podłożu ponieważ nasiona nie gwarantują powtarzalności cech lub kwiaty są sterylne.

Nasiona wysiewamy w lutym do doniczek(z uwagi na długi system korzeniowy). Podłożem może być ziemia uniwersalna z domieszką wermikulitu. Siać w godzinę po podlaniu podłoża i utrzymać temperaturę w granicach 15-20oC. Doniczkę zabezpieczyć workiem foliowym. Jeśli w przeciągu 8 tygodni nie pojawią się wschody to całość wkładamy do zamrażalnika na około 3 tygodnie.

Pikujemy gdy siewki mają około 7 cm.

Uwagi

Po okresie wzmożonego kwitnienia wczesnoletniego roślinę należy przyciąć. Pojawią się nowe zdrowe liście i roślina ponownie zakwitnie.

Dobra roślina do uprawy pojemnikowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: