Floks(płomyk) wiechowaty

Phlox paniculata

Opis

Rodzina: Polemoniaceae – wielosiłowatych

Łodygi sztywne, proste,gęsto ulistnione, pod koniec wegetacji lekko drewniejące u nasady. Kwiaty są 5-płatkowe zebrane w szczytowe, wiechowate kwiatostany.

Występowanie

Atlantyckie stany USA i Kanady.

Wysokość

40 – 120 cm.

Termin kwitnienia

Po połowie czerwca zaczynają najwcześniejsze odmiany i kwitnienie trwa do połowy września.

Kolor kwiatu

Łatwiej powiedzieć, że nie ma koloru czysto niebieskiego i żółtego.

Stanowisko

Słoneczne. Na półcienistym rośnie lepiej, ale kwitnie gorzej.

Wymagania

pH gleby od lekko kwaśnej do lekko zasadowej. Gleba przepuszczalna lecz próchniczna i zasobna. Wilgotność przeciętna. W upały będzie wymagał podlewania i to tym większego im gorsza gleba.

Będzie wdzięczny za dawkę nawozu przed kwitnieniem.

Floksa można przycinać. Jeśli przytniemy gdy pędy mają powyżej 20 cm to roślina mocno się rozkrzewi, a co za tym idzie będzie więcej pędów kwitnących. Kwitnąć jednak będzie później o około 2 tygodnie.

Floksy przycięte po szczycie kwitnienia najczęściej powtórzą kwitnienie chociaż nie będzie ono już tak imponujące.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Z nasion rozmnażać nie warto bo praktycznie nigdy nie uzyskamy rośliny zbliżonej do matecznej.

W praktyce ogrodowej rozmnażamy przez:

 • Podział kępy, którego dokonujemy albo wczesną wiosną albo po okresie kwitnienia. Dokonujmy podziału co 3-4 lata

 • Sadzonki pędowe pobieramy w maju lub na początku czerwca wyłamując pędy z tzw. piętką czyli kawałkiem ubiegłorocznego pędu. Z sadzonek o długości około 10 cm obrywamy dolne liście i sadzonkujemy w doniczkach. Okrywamy podziurkowaną folią. Zróbmy więcej sadzonek bo część odmian szczególnie czerwonych ma niski stopień ukorzenionych pędów.

 • Sadzonki korzeniowe pobieramy pod koniec zimy. Odkopujemy korzenie i wybieramy takie które mają co najmniej 0.5 cm średnicy. Następnie tniemy na odcinki około 6 cm. Kawałki korzeni układamy skośnie i przykrywamy ziemią. Z oczek na korzeniach wyrosną nowe pędy.

Choroby

Największe zagrożenie stanowi

 • Mączniak prawdziwy – pojawia się szczególnie gdy nie uważamy i opryskujemy wodą liście. W ostatnich latach wprowadzono do sprzedaży wiele odmian mniej podatnych na ten patogen.
 • Plamistość liści – drobne brązowe plamy w dużej ilości. Liście żółkną i zasychają

 • Z nowymi odmianami ostatnio pojawił się wirus gęsiówki. Roznoszony przez nicienie .żyjące w glebie. Objawy są podobne do plamistości liści. Zaniepokoić nas może fakt, że objawy nie ustępują po oprysku np. Bravo 500 SC.

Uwagi

Stosunkowo niedawno pojawiły się odmiany o pstrych liściach(odmiana ‚Norah Leigh’) jak również odmiany o kwiatkach z większą ilością płatków np. odmiana ‚Tiara’.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Floks(płomyk) wiechowaty”

 1. Kasia Says:

  Gratuluję wiedzy, chęci poszukiwania informacji oraz chęci dzielenia się tą wiedzą z innymi. Prowadzi Pani bloga, który dla mnie jest kopalnią wiedzy, choć nie jestem całkiem „zielona” w temacie ogrodowym. Na swojej dość małej działce uprawiam „z różnym skutkiem z racji specyficznego mikroklimatu” ok. 500 roślin, a mimo to na tym blogu znajduję wiele informacji gdzie popełniam błędy. Serdecznie pozdrawiam i życzę dalszej wytrwałości w prowadzeniu bloga ku uciesze zainteresowanych.

 2. Barbara Says:

  Pani Zoju – ratunku! Dosadziłam w tym roku trzy nowe egzemplarze floksa, kupione w , wydawało mi się, dobrym miejscu, niestety, właśnie zauważyłam opisywane przez Panią objawy plamistości liści (wcześniej myślałam, że to może z gorąca lub jakiś robaczek), najbardziej zaatakowany egzemplarz już wyrzuciłam i spaliłam, ale żal mi pozostałych, uwielbiam floksy…..Pryskać? Jak dużo? Jak często? Co jeszcze? Usuwać chore liście? Podlewać którymś z preparatów?

  • zojalitwin Says:

   Nie ma co wyrzucać. W tym roku będą wyglądać nieciekawie, ale karpy się rozrosną i w kolejnym roku będzie lepiej. Trzeba tu zastosować środek grzybobójczy o nazwie Score 250 EC w ilości 0,5ml środka w 1 l wody lub Topsin w ilości 1,5ml środka w 1 l wody. Nieco mniej skuteczne są Bravo 500 SC, Kaptan Zawiesinowy 50 WP. Wszystko zależy co można dostać w pobliskim sklepie. Ponieważ są to młode rośliny więc obrywanie porażonych liści wiązać się może z usunięciem wszystkich liści to zostawiamy je na roślinie i usuwamy te mocno zżółkłe, które roślina i tak już skreśliła z listy. Teraz trzeba będzie pryskać co 5-7 dni. Proszę pamiętać iż należy to robić najlepiej tuż przed wieczorem lub bardzo wcześnie rano i przynajmniej przez 6 godzin nie może spaść ani kropla deszczu, bo oprysk trzeba będzie powtarzać. Zaprzestanie Pani oprysku jeśli nowe liście utrzymają się zdrowe. Jeśli na tych nowych liściach coś się pojawi powracamy do oprysków. W przyszłym roku powinno być nieco lepiej lecz trzeba reagować bardzo szybko bowiem choroba szybko obejmie cała roślinę.

   • Barbara Says:

    Dzięki OGROMNE! Lecę pryskać, bo na szczęście u mnie (pod Myślenicami) pogoda odpowiednia.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: