Groszek pachnący

Lathyrus odoratus

Opis

Rodzina: Fabaceae – bobowate

Łodyga wiotka do 2,5 metra owijająca się wokół podpór. Liście złożone z 2 listków,  a trzeci przekształcony w wąs czepny. Kwiaty motylkowe, dość duże, pachnące, zebrane w grona po 4-9 na długich szypułkach wyrastających z kątów liści. Kwiaty nadają się do cięcia.

Występowanie

Sycylia to kraj pochodzenia.

Wysokość

Średnio około 150 cm.

Termin kwitnienia

Początek to najczęściej czerwiec i trwa około 3 tygodnie.

Kolor kwiatu

W zależności od odmiany od białych do fioletowych. Są także odmiany dwubarwne.

Stanowisko

Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego.

Wymagania

Gleba żyzna, zawierająca wapń. Na jesieni lub wiosną glebę przekopujemy z kompostem. Na lżejszych glebach trzeba dać pełnoskładnikowy nawóz mineralny. Roślina nie znosi świeżego obornika. Po pojawieniu się pierwszych pąków roślinę zasilamy nawozem o zwiększonej zawartości fosforu i potasu. Może to być np. nawóz do pomidorów. W czasie suszy regularnie podlewamy. Nasiona wysiewamy gniazdowo po 3-4 nasiona do dołka. Kiedy siewki mają około 15 cm należy obsypać je ziemią i tuż nad liśćmi uszczypnąć dla lepszego rozkrzewienia.

Ponieważ roślina kwitnie stosunkowo krótko (około 3 tygodnie) dla wydłużenia okresu kwitnienia należy wysiewać kolejną partię nasion po 2-3 tygodniach. Wysiewy partiami prowadzimy aż do czerwca. Możemy przyspieszyć kwitnienie przez wysiew nasion do doniczek w marcu. Innym sposobem przedłużania kwitnienia jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Wówczas roślina dążąc do wydania nasion będzie wytwarzała kolejne kwiaty. Można połączyć siew partiami i usuwanie przekwitłych kwiatów. Będziemy cieszyć się kwiatami aż do września. Przy tak intensywnej uprawie musimy zadbać by roślina miała potrzebne jej składniki. Zasilanie musimy powtarzać, co około 2 tygodnie. Roślina uprawiana w pojemnikach z uwagi na ograniczoną ilość podłoża musi być zasilana co drugie podlewanie połową dawki. W skrzynkach musimy zapewnić stale wilgotne podłoże. Trudno też zastosować siew partiami, należy natomiast regularnie usuwać przekwitłe kwiaty.

Mrozoodporność

Żadna

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez wysiew nasion.

Uwagi

Liście dość szybko zasychają od dołu trzeba posiać tak by tę nieciekawą właściwość przysłonić.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Groszek pachnący”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: