Przylaszczka pospolita

Hepatica nobilis

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate.

Ma liście zimozielone, sercowate, trójklapowe, barwy ciemnozielonej, pod spodem trochę fioletowo nabiegłe. Pędem kwiatowym jest „głąbik”. Płatki kwiatów rosną w czasie kwitnienia, co jest rzadkim zjawiskiem, maksymalna średnica kwiatu to około 3 cm. Kwiaty poszczególnych odmian mogą być większe. Kwitnienie następuje przed rozwinięciem liści.

W sprzyjających warunkach rośliny rosną do października. Potem rozpoczyna się okres zimowego spoczynku. Rozeta liściowa służy roślinie jako dodatkowa ochrona korzeni przed mrozem.

Występowanie

Roślina rodzima, w warunkach naturalnych występująca w lasach liściastych i zaroślach.

Wysokość

Około10 – 15 cm.

Termin kwitnienia

IV

Kolor kwiatu

Niebiesko-fioletowe, u odmian hodowlanych mogą być różowe.

Stanowisko

Cieniste lub półcieniste, ale przewiewne.

Wymagania i uprawa

Gleby próchniczne, zawierające wapń i stale umiarkowanie wilgotne. Można sadzić na rabatach pod drzewami. Na skalniakach należy ją sadzić między kamieniami lub w sąsiedztwie karłowych krzewów, tak by ją ocieniały w czasie najgorętszych godzin W maju dojrzewają nasiona. Nasiona przylaszczki opatrzone są mięsistym ciałkiem mrówczym. Przez to są skrzętnie przenoszone do mrowiska jako pokarm, a że mrówki są roztargnione, często je gubią po drodze, przyczyniając się do rozsiewania. W tym czasie roślina wypuszcza nowe pędy boczne. Przylaszczki będą wdzięczne za sierpniową dawkę nawozu mineralnego pozbawionego azotu i/lub garść nowej żyznej ziemi.

Przylaszczki nie lubią przesadzania, zwłaszcza starsze okazy, więc wykonujmy je tylko w ostateczności. Jeśli już musimy to przesadzajmy w okresie kwitnienia, kiedy roślina wytwarza nowe korzenie lub na początku lata, kiedy rośliny są już dobrze ukorzenione, ale mają jeszcze dużo czasu by zregenerować korzenie przed zimowym spoczynkiem.

Jeśli hodujemy rośliny w doniczkach lub zimnych szklarniach to w momencie rozpoczęcia wzrostu usuwamy stare liście. Ostrożnie i pojedynczo, by nie uszkodzić pąków kwiatowych.

Najlepsza gleba do takiej uprawy to 1/3 dobrej ziemi liściowej, 1/3 torfu i 1/3 grysu wapiennego. Może być grys marmurowy kupiony w sklepie akwarystycznym. Można użyć perlitu lub wermikulitu dla jeszcze lepszego rozluźnienia.

Roślinę przesadzamy w niewiele większą doniczką, zostawiając od góry nieco (do 5 cm) wolnego miejsca, które wypełnimy grysem kamiennym. Stanowi on ochronę dla liści by te nie zagniwały, jak również osłania ziemie przed wysuszeniem.

Jeśli przesadzamy starsze rośliny – skracamy do 50 % system korzeniowy. Chociaż jest to dość drastyczny zabieg, ale pozwala na posadzenie rośliny do tej samej donicy wypełnionej nową ziemią. Roślina bardzo szybko się regeneruje.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Rozmnażanie przez siew nasion (wyłącznie gatunki) lub sadzonki pędowe latem.

Jeśli decydujemy się na siew nasion, to muszą być świeże. Mogą one nie wykiełkować w danym roku. Pojemnik z nasionami zostawić przez zimę zadołowany w gruncie. Wiosną powinny pojawić się wschody.

Nasiona najlepiej dołować gdzieś gdzie zimowe roztopy nie zaleją nasion. Dobre do tego są doniczki ceramiczne, bo wilgoć z gleby będzie się przesączać do doniczki i nie trzeba sie martwić o podlewanie. Górę doniczki w razie braku śniegu można czymś przewiewnym zabezpieczyć.

Siewki pozostawiamy w pojemniku przez rok, stosując mocno rozcieńczony nawóz co tydzień. Zimę najlepiej by spędziły w zimnej szklarni, lub pod oknem inspektowym. Jeśli pogoda pozwala w marcu zaczynamy hartowanie roślin przez uniesienie okna lub otwarcie okien szklarni. Robimy to najlepiej w dni pochmurne i stopniowo zwiększamy czas wietrzenia. Na miejsce stałe wysadzamy po wyraźnym rozpoczęciu wzrostu.

Choroby

Uwagi

Największym hodowcą nowych odmian przylaszczki jest Japonia. Drogą rozmnażania(krzyżowania) i hodowli in vitro uzyskuje się odmiany o niespotykanych kolorach, o kwiatach półpełnych i pełnych. Ceny tych nowych odmian mogą osiągnąć nawet 4000 euro.

Innym popularnym gatunkiem uprawianym w ogrodach jest przylaszczka siedmiogrodzka (H.transsylvanica). Jej wymagania są podobne jak naszej przylaszczki pospolitej. Roślina różni się większymi liśćmi kwiatami.

Głąbikiem nazywana jest pozbawiona liści łodyga wyrastająca bezpośrednio z kłącza lub szyjki korzeniowej. Na głąbiku wyrastają kwiaty lub kwiatostany. Jest cechą szczególną wielu rodzajów roślin. Morfologia głąbików, ich barwa, wysokość, pokrycie włoskami mają znaczenie przy oznaczaniu niektórych gatunków roślin.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: