Żuraweczka

Heucherella

Na zdjęciu jest odmiana ‚Golden Zebra’

Opis

Grupa bylin powstała ze skrzyżowania żurawki i tiarelli. Rośliny są ozdobne głównie z liści o różnych, pięknych kształtach i barwach.

Doskonała roślina na wszelkiego rodzaju niskie obrzeżenia rabat z uwagi na gęsty i zwarty pokrój roślin. Częste kolorowe przebarwienia liści wzdłuż głównych nerwów dodają uroku roślinie.

Występowanie

Efekt pracy hodowców.

Wysokość

Od 30 do 60 cm.

Termin kwitnienia

Od maja do końca lipca w zależności od odmiany. Niemniej kwiaty nie są głównym walorem zdobniczym rośliny.

Kolor kwiatu

Wszelkie odcienie różowego i białego.

Stanowisko

Najlepszym stanowiskiem jest tzw. świetlisty cień. Uzyskamy go np. pod drzewami o niezbyt gęstej koronie, również pod krzewami posadzonymi od wschodniej strony. Są odmiany które w miarę dobrze sobie radzą w półcieniu czyli na stanowiskach gdzie bezpośrednie słońce jest nie dłużej jak 5 godzin dziennie i to albo od rana do godziny 10-tej lub po godzinie 16-tej. Proszę zatem bardzo dokładnie sprawdzać odmianę zanim dokonamy zakupu.

Wymagania

Gleby przepuszczalne, ale wzbogacone w substancje organiczne przez dodanie ziemi kompostowej lub przekompostowanego obornika. Na glebach cięższych potrzebny będzie dobry drenaż pod rośliną oraz rozluźnienie ziemi przy korzeniach przez wymieszanie jej z grysem wapiennym. Ph czyli odczyn gleby obojętny w kierunku zasadowego.

Uprawiając w pojemniku i mając ziemię z ogrodu mieszamy ją z odkwaszonym torfem i grysem wapiennym w równych proporcjach. Na dno pojemnika dajemy koniecznie warstwę grysu jako drenaż. W okresie wegetacyjnym utrzymujmy glebę cały czas lekko wilgotną.

Jeśli będziemy mieć łagodną zimę część liści może przetrwać. Wówczas należy usunąć tylko to co zniszczone zostawiając liście nieuszkodzone.

Mrozoodporność

Większość sprawdzonych odmian jest wystarczająco odporna na mróz. Jedynie w najzimniejszych rejonach i przy braku okryw śnieżnej należy rośliny zabezpieczyć. Kupując natomiast nowo wprowadzoną odmianę nie należy sie sugerować opisem szczególnie robionym w warunkach zachodnioeuropejskich jak również brytyjskich i rośliny w razie pojawienia się większych mrozów okrywać.

Rozmnażanie

Wyłącznie przez podział rozrośniętych kęp. Dzieląc kępę postarajmy się oddzielić młode partie z obrzeża kępy i te posadzić. Natomiast środek można wyrzucić.

Uwagi

Rośliny w warunkach ogrodowych mogą tracić żółty barwnik z liści. Odmiana przestaje być tak atrakcyjna. Wynika to z warunków uprawy. I jest porażką hodowcy jako że krzyżówka w warunkach ogrodowych nie sprostała zadaniu. Dlatego tak naprawdę starajmy sie kupować sprawdzone odmiany bo to co jest w szkółce produkowane w warunkach całkowicie kontrolowanych nie musi się sprawdzić w warunkach ogrodu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: