Hortensja bukietowa

Hydrangea paniculata

Opis

Rodzina: Hydrangeaceae – hortensjowate.

Pędy wzniesione sztywne bez tendencji do pokładania się. Liście ciemozielone, owalne o ząbkowanych brzegach. Kwiatostany w postaci stożka. Zbudowane albo z kwiatów płonych, albo z połączenia kwiatów płonych i płodnych. Kwiatostany zawiązywane są na pędach tegorocznych.

Występowanie

Naturalne stanowiska znajdują się w Chinach i Japonii.

Wysokość

Dorasta nawet do 2 m.

Termin kwitnienia

Kwitnie najpóźniej ze wszystkich hortensji bo dopiero w sierpniu.

Kolor kwiatu

Biały z lekkim odcieniem różu lub zieleni.

Stanowisko

Jako jedyna dobrze sobie będzie sobie radzić na stanowisku słonecznym, chociaż woli stanowiska półcieniste.

Wymagania

Gleba powinna być lekko kwaśna, dlatego dobrze jest w czasie sadzenia wymieszać ziemię z dołka z kwaśnym torfem i taką mieszanką zasypać korzenie, a co roku wiosną wybrać część wierzchniej ziemi i zastąpić ją torfem. Kolejnym warunkiem pięknego kwitnienia jest dokarmianie rośliny od końca kwietnia do połowy sierpnia. Najlepiej nawozem przeznaczonym do hortensji.

Na zimę wystarczy obsypać na wysokość około 30 cm podstawę krzewu, korą, kompostem, trocinami, suchymi liśćmi.

Wiosną po rozgarnięciu kopca przycinamy pędy na wysokości 3-4 oczka. Możemy zaniechać mocnego cięcia i usunąć tylko przemarznięte części pędów będziemy mieć wówczas wyższy krzew.

Mrozoodporność

Wymaga okrycia na zimę w postaci obsypania podstawy krzewu. Dotyczy to w szczególności zimniejszych rejonów kraju.

Rozmnażanie

Sadzonki zielne.

Do sadzonkowania przystępujemy w sierpniu. Z wierzchołków jednorocznych, niekwitnących pędów odcinamy sadzonki najlepiej 4  węzłowe(węzeł to miejsce przyczepienia liści). Ścinamy z rośliny tuż nad węzłem. Jeśli mamy sadzonki tylko 3 węzłowe to ten kawałek pędu do węzła pozostawiamy. Jeśli mamy natomiast sadzonki 4 węzłowe to skracamy dolny kawałek pędu tak by pozostał tylko 1 cm pod węzłem. Usuwamy dolne liście z 1 lub 2 węzłów. Koniec sadzonki maczamy w ukorzeniaczu do roślin zielnych i sadzimy tak by w glebie znajdowały się węzły z których oberwaliśmy liście. Na doniczkę zakładamy wysoki słoik lub torbę foliową. Sadzonkę stawiamy na miejscu widnym, ale z daleka od padających promieni słońca. Co jakiś czas torbę rozwiązujemy dla przewietrzenia rośliny. Sygnałem że sadzonka się ukorzeniła będzie pojawienie się nowych przyrostów. Wówczas rozwiązujemy worek, ale go nie zdejmujemy jeszcze. Jeśli przez cały dzień sadzonka będzie miała sztywne liście okrycie można usunąć całkowicie. W momencie kiedy sadzonka ma 3 pary liści usuwamy wierzchołek sadzonki w celu pobudzenia rośliny do lepszego krzewienia się.

Choroby

W czasie wielu lat uprawy tylko raz pojawiła się szara pleśń.

Uwagi

Hortensją o bardziej koronkowym kwiatostanie i także łatwa do dostania jest odmiana „Tradiva”

Reklamy

Komentarzy 8 to “Hortensja bukietowa”

 1. aSka Says:

  Witam czytających – dzisiaj kupiłam tą HORTENSJĘ mam nadzieję ze będzie dobrze rosła. Na obrazkach wygląda rewelacyjnie .

  • zojalitwin Says:

   Jeśli została kupiona w markecie jako roślina doniczkowa to proszę sprawdzić odmianę bo nie wszystkie odmiany uprawiane jako rośliny doniczkowe dobrze rosną w gruncie i nawet ochraniane na zimę mogą nie przetrwać.

 2. Magdalena Głąb Says:

  Witam, mam pytanie o moment wysadzenia ukorzenionej sadzonki zielnej odm. Vanille Fraise do gruntu. Sadzonka pobrana ok. 20 lipca, jest sztywna i wypuszcza nowe liście. Czy przezimować ma w doniczce w domu, czy lepiej wysadzić ją jesienią do gruntu?

  Pozdrawiam serdecznie

  • zojalitwin Says:

   By sadzonka się ukorzeniła musi minąć minimum 4 tygodnie. zatem będzie to koniec sierpnia. Lepiej by było przetrzymać sadzonkę w temperaturze około +10 0C. Wiem, że to praktycznie niemożliwe w mieszkaniu. Dlatego proszę ją wysadzić na miejsce stałe pod koniec sierpnia lub na początku września lecz proszę pamiętać by zabezpieczyć roślinę na zimę. Tuż po pierwszej minusowej temperaturze w nocy obciąć dno 2 litrowej plastikowej butelce i nałożyć na sadzonkę. Korek musi być odkręcony w dzień. Jeśli będą zapowiadać przymrozki zakręcić korek na noc. Tak przeczeka do pierwszych mrozów. Potem zrobić to samo z 5 litrową butelką i nie zdejmując tej dwulitrowej nałożyć na to wszystko pięciolitrową. Przy mrozach zakręcić korek. W czasie zimowych bardzo ciepłych dni, jeśli to nie jest daleko można odkręcając korek regulować temperaturę wewnątrz butelek. Jest to ważne, bowiem wilgotna ziemia zaparuje butelkę i łatwo może osiąść na roślinie pleśń. To najprostsze rozwiązanie. Można obwiązać sadzonkę agrowłókniną a przed mrozami nałożyć małe pudełko dnem do góry i czymś przytwierdzić by wiatr nie przewrócił. Wiosną najprzód zdejmujemy pudełko a kiedy minie obawa przymrozków również agrowłókninę.

 3. Alina Says:

  Mam pytanie odnośnie hortensji ogrodowej i nie tylko.
  W ogrodzie mam zakątek 8 m szeroki położony pomiędzy ścianą domu z tarasem od zachodu, ścianą sąsiada od wschodu i ścianą garażu od północy generalnie słońce zagląda tam w południe ale na krótko. Zamysł jest taki aby zrobić tam rabatę w kolorze biało niebieskim. Od strony południowej gdzie dom rzuca cień późno (bezpośrednie słońce od godz. 12 do 18) białe róże My Girl z niebieskimi ostróżkami.
  Na północnym krańcu rabaty gdzie słońce w tym kącie pojawia się naprawde krótko parzydło leśne i tojad niebieski. poza tym w tej części bardziej zacienionej chcę posadzić hortensje ogrodową w kolorze niebieskim, niebieskie łubiny, bodziszki himalajskie, ciemierniki korsykańskie. Pytanie: Czy w takich warunkach urośnie to co wymyśliłam czy będzie to strata pieniędzy, może Pani coś zaproponować w kolorze biało niebieskim szczególnie w to miejsce gdzie bezpośrednie promienie są do 4 godzin dziennie jest tam jeszcze sporo wolnego miejsca. Wspomne jeszcze ze podłoże jest głęboko uprawiane, zdrenowane na początku marcu przekopane ze sporą ilością obornika bydlęcego, posypane kredą (wiem miejsce pod hortensję będę musiała zakwasić). Tło stanowi już rosnąca hedera na wschodniej ścianie. A pytam dlatego, ponieważ sprzedawcom przestałam już dawno wierzyć .
  p.s
  Życzę zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych i wiosny w ogrodzie bez szkodników, przymrozków, chwastów i grzybów chyba że będą to borowiki

  • zojalitwin Says:

   Nie napisała Pani czy to jest wjazd do garażu czy jak rozumiem nie, tylko jedna ze ścian garażu. Ponieważ jest to ściana czyli mocna konstrukcja proponowałabym hortensję pnącą. Wielkie białe kwiatostany i sama czepiać się będzie muru, przez resztę toku zielona ściana, doskonałe tło dla innych kwitnących. Kiedy zmieni się koncepcja wystarczy mocny mężczyzna i zerwie hortensję z muru. Choć nie bardzo w to wierzę bo rozrośnięta hortensja to fantastyczne pnącze. Jak będzie wyłaziła na dach to sekator, 20 minut i będzie po sprawie. Nie wiem z której strony ten zakątek będzie do oglądania, bowiem w tę stronę trzeba ustawić rabatę. Zaczynamy od wysokich na niskich kończąc. Z roślin które Pani wymieniła ostróżki i róże raczej mało pasują. Oczywiście urosną, ale z intensywnością kwitnienia to już inna sprawa. To raczej rośliny słońca czyli muszą mieć minimum 10 godzin pełnego słońca. Rośliny białe które poradzą sobie w takich warunkach o białych kwiatach to np. Itea wirginijska, Mukdenia Rossa, Pluskwica, Persikaria zmienna, Tiarella sercolistna, Zawilec narcyzowaty. Ponieważ niebieski kolor w trzchę cienistym miejscu wydaje się smutny to raczej zdecydować się na kilka roślin dla przełamania monotonii bieli i nie powinien być sadzony blisko murów. Proszę przemyśleć ten niebieski kolor.

 4. Alina Says:

  Dziękuję za rzeczowe i fachowe podejście do tematu. Myślałem już wcześniej nad tym połączeniem bieli z niebieskim w tym miejscu. Zakątek jest przy tarasie otwarty w kierunku południowym i chciałam stworzyć miejsce gdzie można odpocząć bo reszta ogrodów w stylu trochę „babcinym” czyli szał kolorów. Trochę zmartwiła mnie Pani tymi różami obserwowałam to miejsce i bezpośrednie słońce pojawia się w zasadzie o godz 12 i jest do zachodu. Z podanych pomysłów napewno skorzystam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: