Hortensja drzewiasta

Hydrangea arborescens

Opis

Rodzina: Hydrangeaceae – hortensjowate.

Jest to krzew o pędach wzniesionych. Pędy jednak są dość cienkie i pod wpływem ciężaru kwiatów mają tendencję do pokładania się. Liście delikatniejsze o zdecydowanie jaśniejszej barwie. Kwiatostany kuliste składające się u najpopularniejszych odmian z kwiatów płonych kwiatostany pojawiają się na pędach tegorocznych, dlatego kwitnienie nie jest tak zawodne jak u hortensji ogrodowej.

Występowanie

Stanowiska naturalne znajdują się w wschodnich stanach USA.

Wysokość

Dorasta nawet do 2 m.

Termin kwitnienia

VI -VIII

Kolor kwiatu

Biały z lekkim odcieniem różu lub zieleni.

Stanowisko

Półcieniste, na słonecznym nie tylko wymaga podlewania ale i krzew ma brzydkie bladozielone liście.

Wymagania

Gleba powinna być lekko kwaśna, dlatego dobrze jest w czasie sadzenia wymieszać ziemię z dołka z kwaśnym torfem i taką mieszanką zasypać korzenie, a co roku wiosną wybrać część wierzchniej ziemi i zastąpić ją torfem. Kolejnym warunkiem pięknego kwitnienia jest dokarmianie rośliny od końca kwietnia do połowy sierpnia. Najlepiej nawozem przeznaczonym do hortensji.

Wiosną po rozgarnięciu kopca przycinamy pędy na wysokości 3-4 oczka. Możemy zaniechać mocnego cięcia i usunąć tylko przemarznięte części pędów będziemy mieć wówczas wyższy krzew, ale pędy będą się pokładać pod ciężarem kwiatów i kwitnienie jest słabsze.

Z doświadczenia wiem, że na krzewie przycinanym pędy również się pokładają szczególnie po deszczach gdy mokre kwiatostany są szczególnie ciężkie. Dlatego ja wbijam w środek krzewu metalowy palik i do niego przywiązuję pokładające się pędy. Palika ani sznurków nie widać pod masą liści, a krzew wygląda bardzo porządnie. Po przekwitnięciu i wycięciu kwiatostanów usuwam i palik i sznurki.

Mrozoodporność

Na zimę wystarczy obsypać na wysokość około 30 cm podstawę krzewu, korą, kompostem, trocinami, suchymi liśćmi.

Rozmnażanie

Ponieważ hortensja wytwarza rozłogi najprostszym sposobem jest oddzielanie tychże od rośliny matecznej.

Sadzonki zielne pobierane w lipcu lub sierpniu.

Choroby

Bywa choć rzadko atakowana przez szarą pleśń lub mączniaka rzekomego.

Reklamy

Komentarzy 9 to “Hortensja drzewiasta”

 1. Anonim Says:

  W lutym 2012 r. , zmarła osoba opiekująca się krzewami. Nie wiem co robiła, ale… Krzaki nie miały jasnozielonych liści i kwitły, mniej lub bardziej obficie. W zeszłym sezonie krzaki wyrosły (nawoziłam nawozem do hortensji- firma Pokon) aż nad wyrost były dorodne, tylko że… Wcale nie zakwitły i były jasnozielone. Wiem że zmarły był oszczędny i na pewno poskąpił torfu na zakwaszenie podłoża przy posadzeniu…
  Co powinnam zrobić aby hortensje kwitły?

 2. gość Says:

  Ja też czekam na odpowiedż gdyż mój kwiat od paru lat też nie kwitnie

 3. Anonim Says:

  Przemarza… Nie tędy droga. Okrywałam na zimę, jak zmarły teść. Jemu kwitły, mnie nie:(( Raczej problem w glebie i nawozach… Chyba:/ Wiem, mogę dać glebę do zbadania, ale… Nie mam pojęcia jak ją zakwasić, albo jak dostarczyć innych (w ogóle jakich, bo przecież tego mi Stacja raczej nie napisze) składników ??

  • zojalitwin Says:

   Najlepszym rozwiązaniem jest zbadanie gleby w stacji. Stacja napisze o każdym składniku i napisze także ile i jakiego nawozu dać by ewentualny brak uzupełnić. Za każdy składnik się płaci nie pamiętam dokładnie ile teraz to kosztuje. U mnie płaciło się 10 zł za każdy badany składnik. Odczyn wpływa na kolor kwiatów, ale nie na to czy kwitnie czy nie. Proszę jeszcze przed decyzją o zbadaniu gleby rozpatrzeć inną opcję. Przypomnieć sobie czy dawał pan nawóz zawierający dużo azotu. Na jego nadmierną ilość wskazuje doskonały rozwój rośliny lecz brak kwitnienia. Tak czy owak są to tylko sugestie. Pewność będzie po zbadaniu gleby.

 4. Michał Says:

  Witam serdecznie
  Chciałbym posadzić w 3 dużych donicach hortensje ogrodowe najlepiej koloru czerwonego albo różowego. Donice na zimę chcę zostawić na tarsie, ale dobrze je okryje przed mrozem. Czy może Pani polecić ciekawe, zwarte odmiany? Z góry dziękuję.

  • zojalitwin Says:

   Odradzam hortensję ogrodową i tak przemarznie, przynajmniej w znacznej części. Proszę rozpatrzeć wiechowatą lub drzewiastą. Wysokość można regulować cięciem. Obie kwitną na tegorocznych pędach więc są znacznie pewniejsze. Są już kolorowe odmiany wiechowatej.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: