Hortensja ogrodowa

Hydrangea macrophylla

Opis

Rodzina: Hydrangeaceae – hortensjowate

Jest krzewem o sztywnych wzniesionych pędach. Liście duże, ciemnozielone dość masywne o brzegach grubo piłkowanych.

Kwiatostan kulisty lub talerzowaty. Kwiatostan kulisty jest praktycznie w 100 % złożony z kwiatów płonych. Ilość odmian o kwiatostanie talerzowatym jest mniejsza i wywołują mniejsze zainteresowanie. Kwiatostan ten zawiera w swej centralnej części drobne kwiaty płodne, które otoczone są wianuszkiem dużych kwiatów płonych.

Występowanie

Stanowiska naturalnego występowania to tereny Japonii i Korei.

Wysokość

Dorastają w sprzyjających warunkach do wysokości nawet 150 cm.

Termin kwitnienia

Koniec czerwca do końca sierpnia.

Kolor kwiatu

Kwiatostan hortensji ma z reguły kolor różowy. Z reguły bo istnieją już odmiany ciemno-karminowe popularnie zwane czerwonymi, białe jak również dwubarwne. Jeśli w podłożu znajdzie się odpowiednia ilość glinu kwiatostany przybiorą barwę niebieską. Od paru lat w handlu istnieją specjalne nawozy ze znaczną zawartością glinu. Niektórzy ogrodnicy rozsypują ten nawóz tylko na połowie krzewu osiągając w ten sposób dwa kolory kwiatów na jednej roślinie.

Stanowisko

Najlepszym dla nich miejscem jest półcień. Będą jednak rosły również na stanowisku słonecznym. Niemniej w takich warunkach będą wymagały podlewania. Jeszcze ważniejszym warunkiem sukcesu jest by wybierać miejsca osłonięte od mroźnych wiatrów.

Wymagania

Gleba powinna być lekko kwaśna, dlatego dobrze jest w czasie sadzenia wymieszać ziemię z dołka z kwaśnym torfem i taką mieszanką zasypać korzenie, a co roku wiosną wybrać część wierzchniej ziemi i zastąpić ją torfem. Kolejnym warunkiem pięknego kwitnienia jest dokarmianie rośliny od końca kwietnia do połowy sierpnia. Najlepiej nawozem przeznaczonym do hortensji.

Przekwitłych kwiatów nie ścinamy lub ścinamy tylko same kwiatostany. Już pod koniec kwitnienia roślina zaczyna zawiązywać pąki kwiatowe na przyszły rok. Stąd tak ważne jest by wycinać tylko kwiatostany. Wycinając z kawałkiem pędu pozbawiamy się w ten sposób części kwiatów w roku następnym. Ponieważ hortensja ogrodowa ma cienkie łuski na pąkach kwiatowych, dlatego łatwo przemarzają. By temu zapobiec już po pierwszych przymrozkach należy zabezpieczyć krzew. W tym celu wiążemy pędy sznurkiem najlepiej w 2 miejscach. Mocniej związana góra krzewu spowoduje, że powstanie stożek. Podstawę krzewu zabezpieczamy usypując kopczyk możliwie jak najwyższy. Na całość zakładamy okrycie z grubej agrowłókniny, maty słomianej. Wiosną po zejściu śniegów zdejmujemy okrycie. Po ruszeniu wegetacji przeglądamy krzewy i wycinamy kwiatostany, zmarznięte części pędów ucinamy do pierwszego zdrowego pąka. Usuwamy również pędy martwe, które łatwo poznać po zdecydowanie jaśniejszej korze. Po wykonaniu prac pielęgnacyjnych można zastosować nawożenie nawozem pełnoskładnikowym. Następne nawożenie już nawozem zawierającym glin, jeśli decydujemy się na zmianę barwy kwiatów.

Mrozoodporność

Jeśli postaramy się o okrycie np. agrowłókniną to roślina przetrwa nawet spore mrozy. Niemniej w zimnych rejonach kraju okrycie może nie wystarczyć.

Rozmnażanie

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania hortensji to zrobienie wiosną odkładów. Zewnętrzny pęd przyginamy do ziemi i obsypujemy ziemią dwa węzły(miejsce przyczepienia liści). Czubek pędu powinien znaleźć się nad ziemią. Po 4-6 tygodniach mamy gotową sadzonkę. Najczęściej z odcięciem czekamy do sierpnia i wówczas odcinamy dobrze ukorzenioną i często rozkrzewioną sadzonkę i sadzimy na miejsce przeznaczenia.

Choroby

Choruje rzadko. Czasem widoczne są objawy szarej pleśni na liściach.


Uwagi

Na koniec uwaga dotycząca hortensji kupowanych w kwiaciarniach. Rośliny te z uwagi na sztuczny proces pędzenia by kwitły w określonym czasie wysadzone do gruntu rosną wolno i bardzo łatwo przemarzają. Dlatego wiosną, rzadko, kiedy uzyskamy kwiaty. Może dopiero w kolejnym roku.

Reklamy

Komentarze 3 to “Hortensja ogrodowa”

 1. Barbara Says:

  Pani Zoju, natknęłam się na jakimś szwedzkim blogu ogrodniczym na zdjęcie rośliny podpisanej jako Deinanthe bifida a na polskich stronach udało mi się tylko znależć że to hortensja bylinowa? – czy coś o niej Pani może napisać? Warto jej szukać
  i u nas sadzić? Może wie Pani gdzie jest dostępna?

  • zojalitwin Says:

   Popularna nazwa na świecie to fałszywa hortensja. Rzeczywiście roślina wieloletnia, do cienia i na gleby dość wilgotne. Pochodzi z Japonii. U nas w zupełności mrozoodporna. Nie mogę powiedzieć czy warto jej szukać, mogę jedynie powiedzieć, że znam wiele roślin do jasnego cienia, które są o niebo ładniejsze. Kwitnie też w czasie kiedy w ogrodach est bardzo wiele kwiatów bo pod koniec czerwca i przez część lipca. Przy maleńkich kwiatach zgubi się zupełnie. Tym bardziej, że ma około 60 cm wysokości więc powinna być sadzona za niskimi roślinami. To jednak moje zdanie i niekoniecznie trzeba się ze mną zgadzać. Nigdy jej nie szukałam więc nie mam pojęcia. Może być rozmnażana z nasion i sadzonek więc nawet przy braku młodych roślin można sobie sprowadzić nasiona.

 2. Barbara Says:

  Bardzo dziękuję, nauczyłam się już że jak zdjęcie pokazuje tylko kwitnący kawałek rośliny to lepiej sprawdzić 😉 i jak zwykle – tylko u Pani opis dokładny ,wyczerpujący i dający obraz rośliny w ogrodzie , mam ją „z głowy” ;)).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: