Hortensja pnąca

Hydrangea anomala subsp. petiolaris

Opis

Rodzina: Hydrangeaceae -hortensjowate.

Należy do najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych pnączy ogrodowych. Naszą uwagę przykuwają przede wszystkim białe baldachowate kwiatostany osiągające nawet do 25 cm średnicy. Pięknie prezentuje się także jesienią, gdy jej ciemnozielone błyszczące liście przebarwiają się na żółto. Zimą zaś warto zwrócić uwagę na rysunek rdzawobrązowych pędów z łuszczącą się korą.

Rośnie dość szybko. W ciągu jednego sezonu może przyrosnąć od 0,5 w pierwszych latach po posadzeniu do l m w latach następnych. Pnącze wspina się za pomocą krótkich korzonków przybyszowych, które silnie przyczepiają się do chropowatych powierzchni. Z tego względu najlepiej sadzić je pod wysokimi drzewami (korzonki wrastają w szczeliny kory, nie czyniąc krzywdy drzewu) lub przy solidnych ogrodzeniach i murach. Nie powinno się podsadzać hortensją ścian pokrytych starym, spękanym tynkiem, gdyż nie utrzyma on ciężaru rośliny i po jakimś czasie odpadnie razem z nią. Jeśli posadzimy hortensję w miejscu, gdzie nie znajdzie podpór, osiągnie nie więcej niż 2 m wysokości, za to szeroko się rozrośnie.

Występowanie

Naturalne siedliska znajdują się w Japonii, Korei i Chinach.

Wysokość

Pędy hortensji osiągają nawet do 20 m długości.

Termin kwitnienia

W czerwcu i lipcu. Hortensja z reguły zawiązuje pierwsze pąki kwiatowe dopiero 4-5 lat po posadzeniu.

Kolor kwiatu

Biały

Stanowisko

Ceni sobie ciepłe, osłonięte od wiatru stanowiska, ale nie przepada za nadmiarem słońca. Najlepiej udaje się w miejscach półcienistych i cienistych, gdzie długo i obficie kwitnie.

Wymagania

Roślina potrzebuje żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie, choć toleruje również gleby wapienne, i stąd zapewne w niektórych książkach uznaje się ją za gatunek lubiący zasadowe podłoże, co nie jest do końca prawdą. Hortensja powinna mieć stale wilgotną ziemię, gdyż – szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu – nie znosi suszy. Młode rośliny podczas upałów należy systematycznie podlewać, inaczej zaczną chorować.

Sadzenie

Najdogodniejszym terminem sadzenia jest wczesna wiosna lub jesień, kiedy roślina zgubi już liście. Letnie wysokie temperatury utrudniają przyjęcie się sadzonki. Dołek powinien być 3-4 razy większy niż doniczka, w której hortensja rosła w szkółce. Wypełniamy go dobrze rozłożoną ziemią kompostową lub substratem torfowym wymieszanym z ziemią ogrodniczą. Po posadzeniu roślinę obficie podlewamy i ściółkujemy podłoże wokół niej. Zapobiega to kiełkowaniu chwastów, utrzymuje wilgotność ziemi na stałym poziomie oraz reguluje temperaturę podłoża (latem chroni je przed słońcem i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu). Niestety, w pierwszym sezonie nie doczekamy się kwiatów.

Mrozoodporność

Pnącze to dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Ponieważ jednak wcześnie wypuszcza liście wiosną, bywa, że zwarzą je późne przymrozki.

Rozmnażanie

Z kilkuletnich okazów hortensji pnącej bez problemu możemy uzyskać dorodne sadzonki. W tym celu ścinamy zdrewniały pęd i dzielimy go na odcinki długości 10-15 cm z 2-3 węzłami. Sadzonki ukorzeniamy w lekko kwaśnej ziemi.

Wygodniejszą metodą rozmnażania tego pnącza jest jednak wykonanie odkładów. Boczne pędy przygina się do ziemi, mocuje drutem i obsypuje podłożem. Ukorzeniają się już po kilku tygodniach. Wiosną następnego roku odcina się je i przesadza na nowe miejsce.

Reklamy

Komentarzy 26 to “Hortensja pnąca”

 1. Krysia Says:

  Dziękuję za informacje, mam zamiar posadzić hortensję przy drzewku magnolii, które – niestety – z roku na rok coraz bardziej usycha. Czy to dobry pomysł?

  • zojalitwin Says:

   Musisz mieć świadomość dwóch problemów. Jeśli usycha to musi być jakaś przyczyna i na sadzenie czegoś w tym miejscu bez ustalenia przyczyny podychania magnolii ja bym się nie zdecydowała. Nie wiem jak duże jest to drzewko bo jeśli małe to jest to zbyt mała i zbyt słaba podpora na tak mocno rosnącą roślinę pnącą. Jeszcze na jeden element zwróć uwagę. Hortensja pnąca rośnie w półcieniu czyli słońce musi mieć, ale bez słońca między godzinami 10-tą a 17-tą. A jak jest w tym miejscu w którym chcesz ją posadzić? Jeśli stanowisko nie jest zbyt korzystne musi to zrekompensować gleba czyli bardziej zasobna i wilgotniejsza.

 2. Krysia Says:

  Mam ponad 20-letnią magnolię gwiaździstą. Miała być krzewem ale urosła przybierając formę małego drzewka o wysokości 4 metrów, jej pień rozgałęziający się na wysokości około 40 cm od ziemi osiągnął 70 cm średnicy. Rośnie w ogrodzie na południowo-wschodniej stronie a jej
  urok przyciągał wczesną wiosną wzrok wszystkich mieszkańców. Niestety, od kilku lat schnie na potęgę. Nie brak jej wilgoci, podlewam ogród często gdyż glebę mam piaszczystą i wapienną. Rosnące obok inne krzewy zaczęły przeszkadzać przy odchwaszczaniu, parę lat temu kupiłam Roundup, który miał mi służyć do odchwaszczania drogi wewnętrznej. Miał to być bezpieczny środek do usuwania chwastów i jak pamiętam użyłam go wtedy też do powierzchni obok magnolii. Być może w ten sposób własnoręcznie jej zaszkodziłam. Dopiero w ubiegłym roku dowiedziałam się o szkodliwości tego środka a magnolia ma przecież płytki system korzeniowy. Jej korona schnie każdego roku, w ubiegłym roku zakwitła jedynie mała część, reszta ma puste, bardzo łamliwe gałązki. Chciałabym zakryć pnącą hortensją te suche części drzewka bo obawiam się, że magnolia nie jest już do uratowania. Czytałam na ogrodniczym forum, że takie drzewo może być dobrą podporą dla ciężkich przyrostów hortensji a jej pień i gałęzie osłonią ją od palącego słońca. Co robić?

  • zojalitwin Says:

   Roundup mógł zaszkodzić, ale on ma tą wadę że niszczy szybko bo blokuje pobieranie wody. Przy piaszczystej glebie środek po takim czasie już dawno przestałby działać. Zatem 2 lata byłoby do zrozumienia. Nie wiem czy masz kogo poprosić o zrobienie solidnej dziury w glebie. Trzeba kopać czasem nawet do półtora metra. Jedna ściana tego wykopu musi być pionowa. To się nazywa odkrywka glebowa. Dowiesz się z niej nie tylko jak głęboko sięga warstwa próchnicy, potem podglebie, a dopiero niżej jest tzw. skała macierzysta, która nie musi być skałą, ale z równym powodzeniem piaskiem. Kopie się do momentu pojawienia się wyraźnie mokrego podłoża. Przez dobę powinno ustalić się lustro wody. Twoja magnolia może schnąć zarówno z braku wody na poziomie korzeni tych najmniejszych bo to one decydują o zaopatrzeniu rośliny. W glebie to one są praktycznie nie do zauważenia. Może także napotkały litą skałę lub utonęły w wodzie. Nie zrobisz odkrywki nie dowiesz się.
   Oczywiście wiem jak wygląda magnolia gwiaździsta i na pewno utrzymałaby ciężar hortensji. Mam jednak wątpliwość co do przyczyny schnięcia drzewa. A jeśli zaszkodziło to coś magnolii to jaką masz gwarancję, że nie zaszkodzi hortensji. Poza tym korzenie obu roślin nie należą do głębokich i będą ze sobą konkurować. Proponuję ci różę pnącą niekoniecznie o jednakowym kolorze kwiatów. Należy nawet sadzić w słońcu, korzenie mają głębsze. Tylko wybierz odmiany o cienkich giętkich pędach byś nie miała kłopotu z ich rozmieszczaniem. Odmiany o sztywnych pędach sprawią ci wiele kłopotów bo będziesz je musiała przywiązywać do pędów magnolii dopóki są młode i na tyle giętkie by dały się kształtować.
   Hortensję jeśli już kupiłaś posadź w mniej nasłonecznionym miejscu.

 3. Krysia Says:

  Bardzo, bardzo dziękuję za cenne informacje, odkrywki nie zrobię ze względu na wiek, nie mam też już męskiego wsparcia przy pracach ogrodniczych. Posadzę – jak radzisz – różę przy magnolii, hortensję zamówiłam w szkółce ale znajdę dla niej inne miejsce w drugim ogrodzie, za domem.

 4. efka Says:

  Zoju, mam prośbę o poradę odnośnie hortensji pnącej: mam „świeżą” sadzonkę dobrze ukorzenioną, zamierzam ją posadzić w dużej ocieplonej donicy na wystawie pł wsch – teraz ma dwa badylki z pączkami. Czy należy ją przycinać, aby się rozkrzewiła i jeśli, to kiedy?.

  • zojalitwin Says:

   To nie jest roślina do donic. Nie znaczy, że nie będzie rosła. Tylko trzeba sobie zdawać sprawę z wielkości i ciężkości pędów tej rośliny. Problemem będzie także przesadzanie dorosłych roślin, a nawet ich wykarmienie. Problemem będzie także podpora. Ta naprawdę musi być solidna. Moja wspina się po drabince z 8 cm kantówki i ją złamała. To tak na marginesie. W zasadzie ciąć jej nie potrzeba, co nie oznacza że nie można. Jeśli zdecyduje się Pani na przycięcie to teraz. Tniemy około pół centymetra nad oczkiem czyli pąkiem.

   • efka Says:

    Dziękuję za szybką odpowiedź….. A już oczami wyobraźni widziałam tę hortensję na północnej ścianie domu w donicy z funkiami….. Myślę, że ze dwa lata będzie mogła (musiała) w tej donicy pomieszkać, a potem sie zobaczy 😉
    pozdrawiam serdecznie!

   • efka Says:

    witam – raz jeszcze:
    a miejsce na zachodniej ścianie mogłoby być odpowiednie dla tej hortensji?
    Czasami jest niestety (dla hortensji 😉 ) bardzo nasłoneczniona. Wiatry przy zabudowie nie są chyba aż takim problemem.

   • zojalitwin Says:

    U mnie od godziny drugiej po południu ma pełne słońce więc i Pani roślinie nic się nie stanie. Przeciąg może być niebezpieczny tylko w zimie bo na takim stanowisku szybciej przemarznie niż normalnie. Dwa lata to jeszcze nie tragedia. Najwyżej przytnie Pani roślinkę.

   • efka Says:

    dziękuję, tak zrobię w takim razie na rogu zachodnio północnym powinna dać sobie radę.
    pozdrawiam
    ewa

 5. Anonim Says:

  KIedy rożmnażamy hortesję pnącą z sadzonek?

 6. Barbara Says:

  Bardzo lubię hortensję pnącą, posadziłam ich kilka, w różnych miejscach. Jedną na skarpie przy starej bylejakiej, dzikiej gruszy, stanowisko dość słoneczne ale grusza cieniuje. Ta hortensja przyjęła się pięknie, czepia się gruszy i ostrożnie ale kwitnie. Drugą posadziłam też na wzgórku, w pobliżu tulipanowca, w miejscu słonecznym ale tulipanowiec latem ocienia. Ta nie chce się coś płożyć ani „przytulić” do tulipanowca (dałam kratkę i próbuję przywiązywać pędy) ale ładnie rośnie na boki i w tym, roku ma obfitość pąków. A całkiem blisko, nieco niżej i bardziej do cienia jest trzecia. Przy kracie, pnie się nie najgorzej, dołem wije między funkiami ale – nie kwitnie. Przy gruszy sadziłam w ubiegłym roku na wiosnę a dwie pozostałe cztery lata wcześniej. No, i o co chodzi tej co nie kwitnie i czy ta przy tulipanowcu w końcu do niego pójdzie czy jakoś ją pchać na siłę czy niech żyje jak chce? Czym i kiedy je nawozić? Chciałabym żeby wszystkie obficie kwitły bo bardzo lubię ich zapach.
  Barbara

 7. Aneta Says:

  Witam
  Moją hortensję pnącą posadziłam na wiosnę. Rosła na początku ładnie choć według mnie był to wolny przyrost. Teraz prawie w ogóle nie rośnie. Teraz zauważyłam, że hortensja marnieje. Obrzeża liści /końcówki/ są jakby uschnięte. Jest podlewana codziennie. Była nawożona na wiosnę – tym nawozem długo działającym. Co powinnam jeszcze zrobić??? Mam zdjęcia tych liści. Chętnie bym wysłała, żeby ktoś zobaczył.
  Dodam, że chyba to nie jest od braku wody gdyż raz już widziałam jak hortensja się zachowuje jak ma mało wody – po prostu ma klapnięte liście i tyle. Podlałam ją odpowiednio i się podniosła. Tu wygląda – inaczej.
  Poproszę o radę i jak zwykle dziękuję :-))

  • zojalitwin Says:

   Proszę przeciąć pęd w miejscu już zdrewniałym i sprawdzić czy nie ma wąskiej brązowej obwódki. Jeśli środek jest jasno zielony z ciemniejszą zieloną obwódka to wszystko w porządku. Zatem to nie choroba. Powodem może być jakość gleby. Wszystkie hortensje lubią kwaśną, czy wie pani jaka ma? dodanie do niej tego nawozu tylko podnosi poziom pH. Może być za mało azotu lub za dużo innego składnika. Proszę przeczytać post o nawożeniu mając przed oczami liść. Może uda się ustalić co jest przyczyną. Jeśli nie proszę wkleić na np. fotosika zdjęcia i tutaj dać linka do niego.

 8. Aneta Says:

  Witam,
  Sprawdziłam z tą gałązką i jest na odwrót z tymi kolorami. W środku jest ciemna zieleń a na obrzeżach jest jasna zieleń. Przez ten czas hortensja mi cały czas słabnie. Ja orientuje się że hortensja wymaga ziemi kwaśniej. Na początku wiosny dodawałam nawóz …. ale może za mało. Może coś powinnam zrobić?? Proszę o radę. Spróbuję zamieścić zdjęcia ale dla mnie to nowość i się z tym pewnie trochę zejdzie :-))

 9. Aneta Says:

  Przesyłam 2 linki do zdjęć. Na drugim zdjęciu widać ten przecięty pęd. Mam nadzieję, że widać w miarę dobrze :- )

 10. Aneta Says:

  A może problem jest w tym, że ona rośnie w cieniu zupełnym (no prawie). No ale na początku jak ją posadziłam rosła nawet ładnie, dopiero potem coś stanęła.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: