Szachownica – F. affinis

Fritillaria affinis

Opis

Rodzina: Liliaceae – liliowate

Liście w okółkach od 3 do 5 sztuk w okółku. Kwiaty zarówno w kształcie jak i kolorze dość zmienne w zależności od warunków środowiskowych. Wyrastają pojedynczo, a czasem do 5 sztuk na pędzie. Do tej pory funkcjonuje podział na dwie formy a mianowicie:

F. affinis var. affinis – charakteryzująca się kwiatami nieco mniejszymi i bardziej wyraźnym rysunkiem

F. affinis var. tristulis – jej kwiaty są większe i ciemniejsze o mniej wyraźnym rysunku.

Występowanie

Zachodnie stany USA i Kanady dla formy var. affinis i tylko stan Columbii Brytyjskiej dla formy var. tristulis.

Wysokość

Od 10 do 120 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej jest to maj.

Kolor kwiatu

Brązowo-karminowy z widocznym rysunkiem żółto zielonym. Przy czym udział kolorów żółtego i zielonego jest bardzo różny w zależności od warunków w jakich roślina żyje.

Stanowisko

Najlepiej słoneczne chociaż ocienione w godzinach południowych. Zniesie jednak także stanowiska półcieniste, a nawet tzw. świetlisty cień. Na stanowiskach cienistych bardzo się wyciąga i robi się mało atrakcyjna.

Wymagania

Cebulki sadzimy dość głęboko bo nad cebulką powinno być 10 cm ziemi. Posadzone płycej mają tendencję do mnożenia się kosztem kwitnienia.

Wymaga jak prawie wszystkie szachownice wilgoci w glebie w okresie wzrostu i jak najmniej wody w okresie spoczynku. Dodatkową trudnością w uprawie gruntowej jest to, że gleby muszą być przepuszczalne co nie idzie w parze z ich wilgotnością. Dlatego piaszczyste gleby przed sadzeniem dobrze jest wymieszać z dobrym kompostem lub odkwaszonym torfem. Zapewni to zarówno dobrą przepuszczalność jak i zwiększy ilość próchnicy odpowiedzialnej za lepsze trzymanie wilgoci w okresie wzrostu rośliny.

Rośliny regularnie dokarmiamy nawozem z dużą ilością potasu, który wpływa na kwitnienie jak i przyspiesza wzrost cebulek.

Odczyn gleby od lekko kwaśnego do obojętnego.

Mrozoodporność

Na terenie zachodnim naszego kraju pod okryciem może przetrwać nasze zimy pod warunkiem zabezpieczenia ją przed nadmiarem wody w zimie.

Rozmnażanie

Cebulka po zakwitnięciu zasycha i roślina wytwarza nową cebulkę, a wraz z nią podobne do ryżu  cebulki przybyszowe. Przy zbyt dużej ilości wody w sezonie ta zaschnięta cebulka stanowi zagrożenie dla nowej cebulki, bo na starej rozpoczyna się na niej proces gnilny.

Dobrze jest zatem cebulki wykopać, oczyścić, oddzielić cebulki przybyszowe i do połowy września posadzić ponownie.

Ryżowate cebulki przybyszowe traktujemy w pierwszym roku jak nasiona. Wysiewamy je w pojemnikach z lekką ziemią na głębokość 1 cm. Doniczki dołujemy w gruncie szklarni lub inspektów. Tak uprawiamy je przez 2 lata. Dopiero 3 roku już znaczne cebulki wsadzamy na miejsce stałe.

Innym sposobem jest podział cebulki. Dzielimy tak by w jednej części pozostał stożek wzrostu  i ta część cebulki ma możliwość zakwitnąć pozostałe poświęcą ten sezon na odtworzenie cebulki.

Wysiew nasion.

Nasiona roślina tworzy chętnie. Żebrowane torebki w miarę dorastania nasion zmieniają pozycję ze zwisających na wyprostowane. Po zaschnięciu pędu czekamy aż torebka zacznie pękać. Wówczas nasiona są gotowe do siewu. Gdybyśmy w tym czasie trafili na deszczową pogodę to takie suchawe torebki ścinamy z częścią pędu i wkładamy do papierowego woreczka. Przenosimy do chłodnego i suchego pomieszczenia i czekamy aż torebki doschną i zaczną pękać.

Nasiona wysiewamy zaraz po zebraniu. Dobrze jest siać punktowo by uniknąć potrzeby pikowania. Pojemnik z wysiewami dołujemy w zimnej szklarni, inspekcie. Wysiewy na zimę zabezpieczamy przed mrozem. Nasiona kiełkują długo. Często powyżej jednego roku. Procent wschodów też jest skromny. Jeśli już nam coś wzeszło to siewki od czasu do czasu zasilamy płynnym nawozem i pozostawiamy w tym samym pojemniku przez okres 2 sezonów. Po drugim sezonie małe cebulki wyciągamy z ziemi, sortujemy i rozsadzamy do doniczek dając na 9 cm doniczkę 4 sztuki. Doniczki na kolejny sezon dołujemy znów pod osłonami. Dopiero po 3 sezonie po wyciągnięciu i przesortowaniu cebulek większe można sadzić na miejsce stałe, a mniejszym trzeba dać jeszcze jeden sezon na dorośnięcie. Zatem kwiaty z nasion uzyskamy dopiero o 4 – 5 latach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: