Szachownica ostropłatkowa

Fritillaria acmopetala

Opis

Rodzina: Liliaceae liliowate

Liście wąskie o niebiesko-zielonej barwie.

Najczęściej spotykamy formę wysoką posiadającą jeden lub dwa kwiatki na pędzie.

Gatunek ma dwie formy różniące się zakresem brązowawego koloru płatków kwiatowych.

Występowanie

Występuje na Cyprze, na północnym zachodzie Turcji, i na wybrzeżu Libanu, gdzie rośnie pod sosnami i krzewami.

Wysokość

Około 35-40 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie około połowy maja.

Kolor kwiatu

Ogólnie oliwkowo-zielony. Wewnętrzne płatki posiadają brązowo-fioletowa plamę w pobliżu szypułki oraz brązowo-czerwoną w pobliżu dolnej części płatka. Ta dolna plama ma wyraźnie kratkowaną formę.

W trakcie kwitnienia korona płatka mocno wywija się ku górze.

Stanowisko

Słoneczne. Zniesie lekki półcień.

Wymagania

Wymagają gleb przepuszczalnych gdzie nigdy nie występują podtopienia, nawet po bardzo intensywnych opadach i to w jakiejkolwiek porze roku. Niemniej nie może to być gleba pustynna. Posiadając bardzo przepuszczalną glebę dobrze jest przed sadzeniem wzbogacić ją w próchnicę dając np. kompost lub odkwaszony torf i przekopując to z ziemią macierzystą. Odczyn gleby czyli tzw. pH najlepiej obojętny.

W trakcie wzrostu można dawać kompost jako nawóz pogłówny i delikatnie

mieszać z wierzchnią warstwą ziemi, co oprócz składników odżywczych przyczyni się do poprawienia stosunków powietrzno-wodnych w glebie.

Latem nie musi się cebulek wykopywać bo zniesie tę niewielką wówczas wilgotność gleby, chociaż nie toleruje zastoin wody o żadnej porze roku. Jeśli gleba zawiera przez cały czas dostateczną ilość wilgoci, liście mogą nie zasychać.

Wzrost cebul zaczyna się jesienią, dlatego cebule należy sadzić dość wcześnie. Jeśli trzymamy je w suchym i dość przewiewnym miejscu to moment pojawienia się zaczątków korzeni jest sygnałem do wysadzania cebul, jak również lekkie zwiotczenie łusek. Jeśli nic się nie dzieje to zaczynamy sadzenie pod koniec sierpnia. Połowa września to już konieczność.

Cebulki sadzimy głęboko. Około 10 cm ziemi nad cebulką. Posadzona płycej ma tendencję do rozmnażania się kosztem kwitnienia.

Mrozoodporność

Z uwagi na swoje pochodzenie u nas na zimę będzie wymagała porządnego okrycia.

Rozmnażanie

Rozmnażanie zarówno generatywne jak i wegetatywne.

Można rozmnażać przez wysiew nasion. By zebrać płodne nasiona potrzebne są co najmniej dwie rośliny, dlatego że rośliny nie zapylą się własnym pyłkiem. Pojawia się owocostan zwany torebką. W miarę wzrostu nasion rośnie również szypułka i prostuje się przyjmując pozycję pionową. Kiedy ścianki torebki są suche i brązowe można przystąpić do zbioru nasion. Jeśli dojrzewanie przypadnie w deszczową pogodę, należy ściąć torebki z kawałkiem pędu i włożyć torebkę do woreczka(nie należy woreczka wiązać, on ma tylko zabezpieczyć przed rozsypaniem się nasion). Całość położyć w suchym i przewiewnym miejscu do czasu aż torebka pęknie i można wysypać nasiona.

Mając swoje nasiona najlepiej jest wysiać je z końcem lata. Wschody i tak pojawią się dopiero wiosną. Nasiona – szczególnie roślin wysokogórskich najlepiej wysiewać do koszyczków w jakich sadzimy cebulki. Podłoże przygotowujemy z mieszaniny lekkiej ziemi ogrodowej, kompostu i drobnego żwiru. Na dno koszyczka warstewka żwiru. Nasiona wysiewamy na głębokość około 1 cm . Ponieważ są to duże nasiona można postarać się i poukładać je na podłożu w rozstawie 5×5 cm. Wówczas nie będą wymagały wymiany ziemi i ponownego sadzenia. Koszyczki wkopujemy w grunt na równo z jego powierzchnią. Całość przykrywamy 2 cm warstwą torfu, żwiru, trocin.

Siewki mają postać jednego, kilkucentymetrowego liścia. Są dość wrażliwe na przymrozki i nadmierną wilgoć. Dlatego wiele z nich ginie. Dobrze jest, jeśli ma się niewielkie ilości, osłonić wschody dużą plastikową butelką. Taka osłona będzie również chronić małe cebulki od nadmiaru wilgoci podczas letnich deszczy

Cebulki przybyszowe(to ten drobiazg w środku cebuli) są niewiele większe od ziaren ryżu. W sezonie jedna cebulka może wytworzyć 10 i więcej cebulek przybyszowych. Cebulki przybyszowe w pierwszym roku traktujemy jak nasiona

Dorastają do kwitnienia w 2-3 lata, na kwiaty z nasion czeka się 5-6 lat.

Dla eksperymentatorów i ludzi wprawnych jest jeszcze sposób wykorzystujący podział cebuli. W tym celu rozrywamy cebulę na dwie części. Ta która zachowała stożek wzrostu zachowa się jak normalna cebula, ta bez stożka jeden sezon poświęci na jego odtworzenie. Rozerwane, lub nacięte cebule bezwzględnie przed posadzeniem obsuszamy i zabezpieczamy chemicznie. Poza tym sadzimy wcześniej niż inne cebule bo łatwiej tracą turgor.

Choroby

Szachownice należą do roślin dość odpornych na choroby grzybowe. Mimo to powinniśmy sobie wyrobić nawyk zaprawiania cebul szczególnie jeśli sadzimy ponownie w tym samym miejscu i cebul kupionych.

Uwagi

Istnieje forma niska F. acmopetala wendelboi, ale na razie dla większość hodowców amatorów to tylko daleka perspektywa z uwagi na cenę i dostępność. 1 mała cebulka to około 9-12 funtów. Na razie należy tylko wiedzieć, że coś takiego istnieje, chociaż jest już taniej i jest dostępna w ofertach kilku sklepów zagranicznych.

Link do strony na której można zobaczyć tą formę. KLIKNIJ TUTAJ

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: