Złotlin japoński

Kerria japonica

Opis

Rodzina: Rosaceae – różowate.

Pędy wyprostowane, cienkie, gładkie, jasnozielonej barwy, zdobią ogród przez całą zimę z uwagi na zielony kolor pędów. Liście ułożone skrętolegle, lancetowate, z długim zaostrzonym wierzchołkiem, o bardzo wyraźnym unerwieniu co powoduje, że liście wyglądają jak marszczone. Brzeg blaszki liściowej podwójnie piłkowany. Kwiaty duże ok. 3-4 cm. W zależności od odmiany mamy kwiaty pojedyncze lub  pełne które swym wyglądem przypominają małe różyczki.

Odmiana o biało obrzeżonych liściach ma jednak kwiaty pojedyncze.

Występowanie

Krzew do Europy sprowadzony ze środkowych Chin, ale jego naturalne stanowiska znajdują się w Japonii.

Wysokość

Do 2 metrów wysokości i tyleż szerokości.

Termin kwitnienia

Główne kwitnienie przypada na maj i początek czerwca. Często powtarza kwitnienie we wrześniu.

Kolor kwiatu

Żółty i pomarańczowy.

Stanowisko

Jest rośliną wybitnie światłolubną i tak naprawdę najlepiej kwitnie w pełnym słońcu. Ma wprawdzie wówczas tendencję wybielania się brzegów płatków. Nie będzie jednak zbytnio kaprysił posadzony w półcieniu. Kwitnie może nieco słabiej, ale kwitnie dłużej.

Wymagania

Urośnie na prawie wszystkich glebach ogrodowych. Preferuje jednak gleby przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy zatem dość żyzne i dobrze utrzymujące wilgoć bo należy do krzewów mało odpornych na dłuższe susze. Odczyn gleby najlepiej obojętny, zatem nie pogardzi dawką wapna w czasie jesiennych prac.

Jeśli uprawiamy odmianę pełnokwiatową pędy pod ciężarem kwiatów – szczególnie po deszczach – mogą się pokładać. Dobrze jest już wczesną wiosną związać krzew mocnym sznurkiem o nie rzucającym się w oczy kolorze. Zapewni to nam ładny wygląd krzewu w czasie kwitnienia.

Po przekwitnięciu(jako że kwitnie na dwuletnich pędach) ścinamy wszystkie pędy, które wydały kwiaty aż do nasady,aby pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych pędów.

Złotlin ma jedną poważną wadę bardzo szybko rozrasta się na boki dzięki wytwarzanym rozłogom. Nie mam zdjęcia samego złotlinu ale jego kłącza wyglądają identycznie.

Zatem wiosną wyciągamy wspomniane rozłogi na powierzchnię ziemi(znajdują się one tuż pod powierzchnią gleby) i wycinamy sekatorem. Innym sposobem jest wycięcie wszystkich rozłogów dobrze zaostrzoną sztychówką.

Mrozoodporność

Teoretycznie pełna. Jak doświadczenie pokazało, że nie do końca. Jeśli posadzimy go na miejscu niczym nie osłoniętym część pędów może wymarznąć. Nie ma wówczas wyboru tylko ściąć krótko przy ziemi i poczekać aż wypuści nowe pędu, które zakwitną późnym latem.

Jeśli zakwitnie wcześnie kwiaty i liście mogą być uszkadzane przez późne przymrozki.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest odejmowanie pędów z kawałkami rozłogów. Tak rozrośnięty dzięki rozłogom krzak łatwo podzielić.

Choroby

Brak większych problemów w tej dziedzinie.

Uwagi

Świetnie nadaje się do dużych donic ustawianych na tarasach. W tym jednak wypadku zapowiedź zimy z większymi mrozami powinna nas skłonić do schowania donic do garażu lub ich zabezpieczenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: