Kokorycz pełna

Corydalis solida

Opis

Rodzina: Fumariaceae – dymnicowate.

Roślina bulwiasta. (www.srgc.org)Bulwy pełne średnicy około 1 cm, zimują w gruncie. Liście najczęściej dwa, trójdzielnie złożone. Kwiaty tworzą luźne grono. Każdy kwiat zakończony ostrogą.

Występowanie

Roślina rodzima.

Wysokość

Gatunku dzikiego do 30 cm. Rośliny uprawiane w ogrodach z reguły są niższe i ich wysokość maksymalna to 20-25 cm. Odmiany hodowlane różnią się wzrostem.

Termin kwitnienia

IV – V najczęściej jeszcze przed rozwojem liści w oparciu o zapasy zgromadzone w bulwie.

Kolor kwiatu

Jest to element dość zmienny najczęściej są karminowo-czerwone, czasem białe lub fioletowe.

Stanowisko

Zasadniczo półcieniste. Z uwagi na termin kwitnienia w tym czasie potrzebują słońca dlatego nie sadzimy ich pod iglakami. Posadzone pod drzewami czy krzewami liściastymi znajdą w okresie późniejszym potrzebny cień.

Wymagania

Odczyn gleby lekko kwaśny. Preferują zasobne gleby gliniaste. Dlatego na bardziej piaszczystych należy dodać do podłoża sporo kompostu.

Bulwki dobrze jest posadzić do koszyczków, które jesienią dołujemy w ziemi. Ułatwi to nam z jednej strony kontrolę nad rozrastającą się rośliną, a z drugiej mamy 100 % pewności, że wykopaliśmy wszystkie bulwki.

Jeszcze jeden zysk jest taki, że np. co roku w miejscu eksponowanym sadzimy tylko bulwki duże które będą kwitły. Małe bulwki możemy posadzić w miejscu mniej eksponowanym gdzie spokojnie sobie dorosną.

Mrozoodporność

W standardowych warunkach jest w pełni mrozoodporna.

Cechą charakterystyczną rośliny jest rozpoczęcie wzrostu jeszcze jesienią. Bulwka która jest na głębokości około 10 cm wypuszcza kiełek kwiatowy. W zależności od jesiennej pogody potrafi dorosnąć prawie pod powierzchnię gleby. W ten sposób roślina przygotowuje się do bardzo szybkiego wiosennego kwitnienia.

W tym tkwi pewne zagrożenie. Jeśli np. w lutym będzie dużo dni bez śniegu, pogodnych i ciepłych roślina może pojawić się na powierzchni gleby. Co z uwagi na powrót mrozów może skończyć się wymarznięciem. Mając cenniejsze odmiany trzeba być na taką okoliczność przygotowanym i przykryć ziemię suchymi liśćmi, trocinami, korą itp. Takie okrycie to przede wszystkim niedopuszczenie do nagrzewania się ziemi, co w konsekwencji będzie trzymało roślinę pod ziemią.

Rozmnażanie

Najczęściej przez wysiew nasion bezpośrednio po zbiorze. Siewki nie muszą powtórzyć cech rośliny matecznej. Kwitną dopiero po 2-3 latach.

Jest to roślina wybitnie samopłonna, to znaczy nie może być zapylona własnym pyłkiem. Jeśli zatem chcemy zabawić się w owada trzeba posiadać co najmniej dwie rośliny.

Daje mieszańce z kokoryczą wątłą (corydalis intermedia) i kokoryczą pustą (corydalis cava).

Innym sposobem na rozmnożenie są młode bulwki. W zależności od ich wielkości rośliny zakwitną albo po roku albo po 2 latach.

Choroby

Brak poważniejszych zagrożeń.

Uwagi

Najpopularniejsze odmiany hodowlane to:

Corydalis solida ‚George Baker’

Corydalis solida ‚Purple Beauty’

Corydalis solida ‚Blushing Girl

Corydalis solida ‚Sunset Strain’

Corydalis solida ‚Snowstorm’

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: