Śnieżyca wiosenna

Leucojum vernum

Opis

Rodzina: Amaryllidaceae – amarylkowce.

Roślina cebulowa. Liście równowąskie, żywo zielone. Łodyga kwiatowa zakończona jednym kwiatem. Kwiat dzwonkowaty, zwieszony, pachnący.

Występowanie

Roślina rodzima. Na naturalnych stanowiskach objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Wysokość

Do 30 cm.

Termin kwitnienia

Marzec – kwiecień. Około 2 tygodnie później niż przebiśniegi.

Kolor kwiatu

Płatki białe z żółtawą plamką.

Stanowisko

Cieniste

Wymagania

Gleby przede wszystkim wilgotne. Nie lubią przesuszenia nawet po straceniu liści, dlatego podczas suchego lata miejsce gdzie są cebule należy podlewać. Brak wilgoci w lecie może wysuszyć młode cebulki a starsze mogą kwitnąć znacznie słabiej lub wcale.

Przy zapotrzebowaniu na wilgoć nie lubią gleb ciężkich i zlewnych. Wolą przepuszczalne ale zasobne w próchnicę. Dobrze jest zatem późną jesienią wymieszać wierzchnia warstwę ziemi z kompostem.

Sadząc te rośliny pod drzewami i krzewami, trzeba wybierać miejsca na obrzeżach koron, aby korzenie krzewów nie zabierały im wilgoci i substancji pokarmowych.

Cebulki śnieżyc mogą w jednym miejscu rosnąć kilka lat. Mniej obfite kwitnienie, albo brak kwiatów, jest sygnałem, że trzeba je wykopać, podzielić i posadzić w większej rozstawie.

Podczas wykopywania i przesadzania cebul jest dobra okazja do uzupełnienia próchnicy w glebie, najlepiej przez dodanie kompostu, torfu, drobnej kory i garści wapna ogrodniczego. Na nowo posadź cebulki na głębokość około 10 cm, w odstępie około 15 cm jedna od drugiej.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Rozmnażania dokonujemy przez oddzielenie cebulek przybyszowych. Dokonujemy tego w sierpniu lub wrześniu. Ponieważ w tym czasie roślina już dawno zaschła miejsce jej rośnięcia musi być wcześniej dobrze oznaczone.

Pozostawiona w spokoju rozmnaża się również przez samosiew. Wydatnie w roznoszeniu nasion pomagają mrówki z uwagi na posiadany przez nasiona mięsisty organ będący przysmakiem mrówek. Objedzone, nieuszkodzone nasiona wyrzucane są z mrowiska na śmietnik. Zabezpieczone na zimę mrówczymi śmieciami wiosną szybko kiełkują.

Choroby

Brak realnych zagrożeń.

Uwagi

W sklepach największy wybór jest na samym początku sprzedaży. Zawsze sprawdzaj, czy cebule nie są przesuszone. Śnieżyce powinny być sadzone do ziemi zaraz po wykopaniu, bo grozi im przesuszenie, ale wiadomo, że taka możliwość istnieje tylko wówczas, gdy wykopujesz i dzielisz cebulki z własnego ogrodu, albo od zaprzyjaźnionego hobbysty. Natomiast cebule ze sklepu sprzedawane luzem, bez torfu lub innej osłony, są podeschnięte i wiele z nich po posadzeniu do ziemi, niestety, zamiera. Kup zatem kilka cebul więcej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: