Prawoślaz różowy (malwa)

Althaea rosea

Opis

Rodzina: Malvaceae – ślazowate

Malwa jest byliną, ale z uwagi na najpiękniejsze kwitnienie w 2 roku i atakowanie roślin przez rdzę jest traktowana jako roślina dwuletnia.

Jest cenioną rośliną ozdobną, ale także leczniczą i użytkową.

Płatki kwiatów zawierają bardzo dużo śluzu, garbniki i antocyjany. Wykorzystuje się je do leczenia zapalenie gardła i przewodu pokarmowego. Powszechnie znany jest syrop prawoślazowy, czy herbatki z dodatkiem płatków prawoślazu. W farmaceutyce wykorzystuje się przede wszystkim prawoślaz lekarski (Althaea officinalis). Kwiaty o ciemniejszych barwach służą do barwienia na ciemnoczerwono win oraz środków spożywczych.

W ogrodzie malwy uprawia się od średniowiecza, obecnie najczęściej są mieszańce, które podzielono na 4 grupy.

 • Fimbrita flore pleno – kwiaty półpełne lub pełne dość rzadko osadzone na łodydze. Cechą charakterystyczną tej grupy są fryzowane płatki.
 • Pełne wielkie – charakteryzuje je bardzo silny wzrost (do 3 m) oraz kwiaty w których zewnętrzne płatki są dłuższe niż wewnętrzne tworząc rodzaj kryzy wokół płatków wewnętrznych.
 • Szkockie – kwiaty mają płatki jednakowej długości i wzrost do 2,2 m.
 • Chaters – kwiaty podobne do poprzednich tworzą bardzo gęste kwiatostany. Wzrost mniejszy do 1,8 m.

Roślina w roku siania tworzy tylko rozetkę klapowanych liści. W drugim wytwarza mocny, szorstko owłosiony pęd z 7 klapowanymi liśćmi na dole i 5 klapowanymi u góry.

Kwiaty wyrastają z kątów liści tworząc kłosowaty kwiatostan do 1 m długości. Średnica kwiatów nawet 10 cm.

Roślina wytwarza silny i głęboki korzeń palowy, dlatego przesadzanie jest bardzo utrudnione.

Występowanie

Pochodzi z Chin i Azji Mniejszej.

Wysokość

Nawet do 3 metrów.

Termin kwitnienia

Kwitnienie trwa długo najczęściej od lipca do września.

Kolor kwiatu

Kolor kwiatów bardzo szeroki z wyjątkiem koloru niebieskiego i stricte czarnego.

Stanowisko

Wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych i osłoniętych.

Wymagania

Gleba przepuszczalna żyzna, szybko nagrzewająca się i o odczynie obojętnym. W czasie letnich upałów wdzięczna za podlewanie.

Mrozoodporność

Całkowita.

Rozmnażanie

Rozmnażamy przez wysiew nasion. Siejemy w czerwcu do połowy lipca do pojemnika. W sierpniu przepikujemy na grządkę, a we wrześniu na miejsce stałe.

Jeśli ktoś się uprze i będzie chciał mieć rośliny takie same jak roślina mateczna musi pokusić się o zrobienie sadzonek. W tym celu odrywamy najniżej na łodydze rosnące pędy i sadzimy na rozsadniku. Cieniujemy do czasu ukorzenienia się. Potem sadzimy na miejsce stałe. Jedna uwaga. Ponieważ ziemia w czasie przesadzania łatwo odpada od korzeni(wydłuża to okres przyjęcia się rośliny w nowym miejscu) lepiej to robić wiosną, kiedy ziemia jest wilgotniejsza lub na co najmniej godzinę wcześniej solidnie podlać. Przenosimy wykopaną roślinę na szpadlu do wcześniej wykopanego dołka i po posadzeniu obficie podlać.

Choroby

Jeśli chcemy utrzymać rośliny w tym samym miejscu przez wiele lat musimy podjąć walkę w najgroźniejszym wrogiem malw – rdzą malwy (Puccinia malvacearum).

Wierzchnia strona liścia

Spodnia strona liścia

Zamierający liść

Jej początkowe objawy to niewielkie białawe brodawki na łodydze i spodzie liści, które z czasem brązowieją, a na liściach powstają żółte i czerwonawe plamy. Liście takie brązowieją i zamierają. Jeśli pojawią się objawy rdzy liście natychmiast usunąć i spalić. Rośliny opryskać np. Saprolem, Dithane Neotec 75 WG czy Score 250 EC albo jeszcze Baymat AE .

Najlepiej jednak nie czekać na pojawienie się choroby tylko już od początku maja, co około 2 tygodnie opryskać rośliny dwoma środkami na zmianę. W sumie powinno być około 4 oprysków.

Przy czym należy wiedzieć że rdza należy do tego typu grzybów w interesie których nie leży zabicie rośliny, bo inaczej ona sama też zginie. Zatem roślina będzie żyć tylko jej wygląd i siła kwitnienia będzie mało interesująca.

Ze szkodników spore spustoszenia może zrobić pchełka ślazowa(Podagrica fuscicornis)

Uwagi

Po przekwitnięciu można ściąć rośliny tuż przy ziemi. Pojawią się wówczas odrosty, które w przyszłym roku zakwitną. Pamiętajmy jednak, że będzie to kwitnienie mniej okazałe niż w drugim roku.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Prawoślaz różowy (malwa)”

 1. Danuta Matejko Says:

  Miła Pani Zoju,rdza atakuje mi też wierzbę szwajcarską i grusze .Czy mogę stosować te same środki co na malwy?.

  • zojalitwin Says:

   Kiedy temperatura ustali się tak, by utrzymywała się minimum 12 0C, należy wykonać oprysk na gołe gałęzie miedzianem. Jeśli wiosna okaże się mokra, należy oprysk powtórzyć w momencie nabrzmiewania pąków. Kiedy drzewa mają już liście można stosować te same środki.

   • Danuta Matejko Says:

    czy te 12 stopni dotyczy również nocy? Bo przymrozki zdarzają się jeszcze w maju.Czy parć dni pod rząd ma być powyżej 12 stopni w dzień?

   • zojalitwin Says:

    12 stopni powinno się utrzymać przez około 6 godzin w ciągu dnia. To wystarczy by środek wniknął pod korę. W innym wypadku wnikanie zablokuje zamarznięta woda w tkankach kory i ewentualne słońce lub wiatr tylko wypiją wodę ze środka, a bez wody środek nie zrobi tego co powinien.

 2. Danuta Matejko Says:

  Bardzo dziękuję.Wszystko jasne.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: