Pysznogłowka ogrodowa

Monarda hybrida

Opis

Rodzina: Lamiaceae – jasnotowate.

Roślina wytwarza tuż pod powierzchnią i częściowo na powierzchni gęste, bardzo utrudniające zabiegi pielęgnacyjne rozłogi. Pędy mało rozgałęzione, czterokanciaste i gruczołowato owłosione. Liście lancetowate o ząbkowanym brzegu również owłosione. Kwiaty wargowe, duże, zebrane w pozorne okółki i otoczone czerwonymi podsadkami.

Występowanie

W ogrodach najczęściej uprawiamy mieszańca dwóch amerykańskich gatunków, a mianowicie Monarda didyma i Monarda fistulosa.

Wysokość

Przeciętnie 80 cm. Dorasta w sprzyjających warunkach do 110 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej lipiec i sierpień. Pojedyncze kwiaty pojawiają sie także we wrześniu.

Kolor kwiatu

Czerwony i karminowo-czerwony.

Stanowisko

Najlepiej posadzić na stanowisku słonecznym, bo na półcienistym kwitnie słabiej.

Wymagania

Preferuje gleby piaszczyste o znacznej zawartości próchnicy pozwalającej na zatrzymanie w glebie składników mineralnych oraz dobrą gospodarkę wodną. Jest to ważne z uwagi na bardzo płytki system korzeniowy.

Po zakończeniu kwitnienia rośliny można przyciąć.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Podział rozrośniętych kęp dokonywane wczesną wiosną, albo po zakończeniu kwitnienia.

Dla potrzebujących większych ilości egzemplarzy i osobom nie zależącym na czystości gatunku możliwy jest wysiew nasion. Uzyskamy jednak dość dużą rozpiętość w wyglądzie roślin.

Choroby

Roślina jest podatna na mączniaka prawdziwego.

Reklamy

Komentarzy 6 to “Pysznogłowka ogrodowa”

 1. Lella Says:

  Mam różne kolory pysznogłówek, a ostatnio nawet jeszcze różniejsze;) W jednej z kęp (lila) pojawiły się pojedyncze kwiaty o barwie biało- różowej, podejrzewam, że doszło do krzyżówki i samosiewu. Oddzielenie tych nowych roślin, idąc po nitce do kłębka, czyli od kwiatu do korzenia jest praktycznie niemożliwe w gąszczu, zbieranie nasion mija się z celem… Czy jest sens robić sadzonki pędowe? Pewnie i tak nie wytrzymam i zrobię, ale chętnie się dowiem od Pani, czy są jakieś dodatkowe tricki?

  • zojalitwin Says:

   Posiadacz wielu kolorów chcąc utrzymać czystość odmianową powinien ścinać kwiaty tuż po zakończeniu kwitnienia. Zbierania nasion odradzam i tak nie będzie to to samo co roślina mateczna.

 2. Lella Says:

  Nie zrozumiałyśmy się;) Ten mieszaniec, który się wsiał, jest bardzo atrakcyjny, zależy mi na tym, aby go wyodrębnić z kępy i posadzić osobno.

  • zojalitwin Says:

   Na łodyżkach powiązać kolorową nitkę – na każdym pędzie osobno. Potem wykopać kępkę i zacząć rozdzielać. Na początku duże kawałki koloru a kiedy dojdzie Pani do pędów z nitkami ostrożnie tak by oddzielić tylko te, nawet jeśli pozostałe pojedyncze pędy do niczego nie będą się nadawały. Te większe części i tak się rozrosną. Wyodrębnione roślinki posadzić osobno. Może się zdarzyć że w tej macie kłączy coś się zamiesza innego koloru więc znów oznaczyć i ponownie odseparować niechciany kolor. Innego wyjścia nie ma. Dobrze wiem że to nie łatwa praca.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: