Ostrokrzew kolczasty

Ilex aquifolium


Opis

Rodzina Aquifoliaceae – ostrokrzewowate.

Do rodziny należy ponad 400 gatunków. Niemniej lwia część to rośliny cieplejszych klimatów.

Gatunek o zimozielonych, skórzastych, i ościsto ząbkowanych liściach. Ma odmiany o żółto lub biało obrzeżonych liściach będących dodatkową dekoracją krzewu. Jest roślina dwupienną co oznacza, że na osobnej roślinie są kwiaty męskie a na innej kwiaty żeńskie. Chcąc mieć dekoracyjne owoce musimy oprócz krzewów o kwiatach żeńskich posadzić chociaż jeden krzew o kwiatach męskich w roli zapylacza. Kwiaty są białe o przyjemnym zapachu. Drugą oprócz liści ozdobą są najczęściej czerwone owoce utrzymujące się na krzewie tak długo dopóki ich ptaki nie zjedzą.

Występowanie

Europa Zachodnia i Ameryka Północna. W Polsce w okolicach Szczecina i miejscami na Dolnym Śląsku.

Wysokość

W sprzyjających warunkach potrafi wyrosnąć w 3-4 metrowe drzewko. Najczęściej jednak jest krzewem.

Termin kwitnienia

Maj – czerwiec.

Kolor kwiatu

Biały z różowymi akcentami.

Stanowisko

Półcień do lekkiego cienia. Stanowisko musi być jednak osłonięte od chłodnych wiatrów.

Wymagania

Gleba żyzna o odczynie obojętnym. Powinna zapewnić stale dostateczną ilość wilgoci bo krzewy są wrażliwe na suszę.

Ostrokrzewy można uprawiać również w donicy.

Rośliny szczególnie dobrze reagują na cięcie i strzyżenie, dlatego można nadawać im nawet fantazyjne kształty.

Mrozoodporność

Słaba, dlatego zimą starannie zabezpieczamy podstawę krzewu kopczykiem z kory, trocin, kompostu. By zmniejszyć parowanie (ochrona przed słońcem i wiatrem) szczególnie w drugiej połowie zimy górę krzewu okrywamy agrowłókniną. Zanim przystąpimy do tych prac jesienią krzew powinniśmy dobrze podlać. Egzemplarze uprawiane w donicach najlepiej zimować w widnych garażach czy chłodnych i widnych piwnicach.

Rozmnażanie

Nasiona musza być wysiane najszybciej jak to możliwe, najlepiej w zimnym inspekcie. Najszybciej wykiełkują po około 18 miesiącach czyli muszą przeżyć dwie zimy. By przyspieszyć kiełkowanie nasion poddajemy skaryfikacji czyli uszkadzamy okrywę nasienną. Siewki, rosną wolno i często rok czasu spędzą w doniczkach zanim można je będzie posadzić na miejsce stałe.

Innym sposobem są sadzonki półzdrewniałe(najlepiej pobierane z piętką) długości 15 -20 cm. Z sadzonki usuwamy dolne 2-4 liście. Podstawę zanurzamy w ukorzeniaczu do roślin zdrewniałych i sadzimy do pojemnika z podłożem, na które składa się w równych częściach torf i piasek. Pojemniki dołujemy w zacienionych miejscach nakładając na nie podziurkowaną torbę foliową. Na zimę przenosimy je albo do inspektu albo do garażu, czy widnej chłodnej piwnicy. Optymalna temperatura przechowana sadzonek przez zimę to 5-7 stopni C.

Wiosną następnego roku możemy już ukorzenione sadzonki posadzić w ogrodzie.

Tym sposobem rozmnażamy wszystkie odmiany ostrokrzewu np. te z jasnym obrzeżeniem liści.

Choroby

Mogą się pojawić muchówki zwane miniarkami  http://chwastowisko.wordpress.com/category/mieszkancy/muchowki/phytomyza/ których larwy wyjadając miąższ między dwoma skórkami liścia. W to miejsce dostaje się powietrze. My widzimy to jako jasno zielone najczęściej mocno kręte pasy. W nauce nazywa się to minowanie liści.  Częściej jednak spotykamy liście uszkodzone z powodu nadmiernego nasłonecznienia(przypalenia) np. zimą. Szczególnie dotyczy to odmian z jasnym obrzeżeniem.

Uwagi

Zdecydowanie odporniejszym na mróz jest mieszańcowy gatunek zwany Ilex x meserveae czyli ostrokrzewem Meservy. Cechą wyróżniającą go, to między innymi matowość liści.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: