Migdałek trójklapowy

Prunus troliba

Opis

Rodzina: Rosaceae – różowate.

Migdałek jest jednym z najczęściej sadzonych krzewów. Sprawia to wyjątkowy wdzięk jego kwiatów, podobnych do małych, pełnych różyczek o cukierkowej, różowej barwie. Kwiaty te są osadzone gęsto wzdłuż rózgowatych, wyginających się nieco pod ich ciężarem pędów.

Wyglądają prześlicznie w ogrodzie i w wazonie. Kwitnienie migdałka można przyspieszać umieszczając gałązki ścięte pod koniec zimy w mieszkaniu, w naczyniu z wodą.

Szkółki produkują migdałki pienne, tj. szczepione na wysokim pniu, jednakże bardziej zalecane są migdałki krzewiaste, które wyglądają naturalniej i lepiej znoszą mrozy. Migdałki pienne można posadzić w ogrodzie, w którym przeważają geometryczne kształty rabat, ścieżek i trawników, albo w bardzo małym ogródku, gdy chce się wykorzystać miejsce między krzewami. Ponieważ migdałek jest rośliną wybitnie efektowną, należy go umieścić tak, aby był dobrze widoczny, najlepiej pojedynczo na trawniku.

Występowanie

Miejsce naturalnego występowania to Chiny i Korea. Do wielu miejsc został introdukowany (udomowiony w danym kraju) tak, że można się spotkać z nieprawidłowymi danymi.

Wysokość

Krzew rośnie do około 2 m wysokości i tyleż szerokości. Wysokość drzewka jest uzależniona od wysokości miejsca szczepienia.

Termin kwitnienia

Koniec kwietnia i początek maja.

Kolor kwiatu

Różowy.

Stanowisko

Lubi miejsca zaciszne i słoneczne.

Wymagania

Migdałek najlepiej rośnie i kwitnie na glebie żyznej, i dość wilgotnej, od dawna uprawianej. Najlepsze są do tego celu gleby piaszczysto gliniaste o dużej zawartości próchnicy. Właśnie zawartość próchnicy pozwoli na utrzymanie w glebie zarówno składników pokarmowych jak i wilgoci. Nie udaje się na bardzo piaszczystych ani na glebach ciężkich (gliniastych) i podmokłych. Odczyn gleby od lekko kwaśnego do obojętnego. Na glebach zasadowych może pojawić się chloroza liści.

By w kolejnym roku móc cieszyć się obfitym kwitnieniem(krzew najobficiej kwitnie na pędach ubiegłorocznych) zaraz po zakończeniu kwitnienia przystępujemy do przycięcia krzewu.

Cięcie krzewu.

Cięcie drzewka.

Pamiętamy by każde cięcie wykonać nad liściem(oczkiem) skierowanym na zewnątrz krzewu. Nie dopuścimy w ten sposób do wyrastania krzyżujących się w środku krzewu czy w koronie drzewka pędów.

Należy też starannie wycinać u nasady pędy wybijające z podkładki (są zwykle nie rozgałęzione, proste, i rosną niezwykle szybko), szpecą bowiem krzew zmieniając jego pokrój jak również zabierając składniki pokarmowe prowadzą do ograniczenia kwitnienia i hamują jego wzrost.

Mrozoodporność

W ostre zimy może przemarznąć, lepiej więc nad korzeniami usypać kopczyk z ziemi, a we wschodniej i północno-wschodniej części kraju nawet owinąć krzew słomą. Jeśli mamy drzewko to we wspomnianych rejonach obowiązkowo osłaniamy miejsce szczepienia.

Rozmnażanie

Można się bawić w wysiew nasion. Wymagają one co najmniej 2 miesięcznej stratyfikacji czyli muszą być wysiane np. jesienią w inspekcie. Mimo to potrafią bardzo długo wschodzić.

Można zabawić się w szczepienie na podkładce z ałyczy. Wymaga to jednak sporej wiedzy, inne sposoby to sadzonki .

W przypadku tego krzewu najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego krzewu lub drzewka w najbliższej szkółce.

Choroby

Z chorób mogą się pojawić wszystkie jakie atakują drzewa pestkowe. Najczęściej jest to dziurkowatość liści.

Ze szkodników najpopularniejszymi są opuchlaki które wyjadają brzegi blaszki liściowej tworząc drobne lecz liczne zatoki.To wprawdzie rododendron, ale efekty podobnie wyglądają na wszystkich krzewach. Same owady dorosłe można by zignorować, ale jego larwy żerują na korzeniach wyrządzając znacznie większe szkody.


Reklamy

Komentarze 23 to “Migdałek trójklapowy”

 1. Anonim Says:

  bardzo dziękuję, wspaniale wytłumaczone cięcie, jestem pełna uznania

 2. ika Says:

  migdalek kwitł cudownie ale obecnie po przekwitnięciu nie mają gałązki lisci-nie wygląda na to żeby rosły proszę o radę

  • zojalitwin Says:

   Przyznam, iż do tej pory z tym się nie spotkałam. Najczęściej listki pojawiają się pod koniec kwitnienia i dorastają już po kwitnieniu. Ja przyciełabym roślinę i podsypała azofoską – tylko proszę nie przesadzić z ilością.

 3. Renia Says:

  Witam,
  W tym roku z przykrością stwierdziłam, że mój migdałek choruje prawdopodobnie na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Zamierają mu liście, więdną i usychają. Wszędzie piszą żeby wyciąć i opryskać ciężką chemią czyli Topsinem.. Ostatnio skłaniam się do preparatów naturalych. Zaopatrzyłam się w Eemy. Czy sadzi Pani, że takie opryski pomogą? Innymi słowy jak jest z ich skutecznością? Nie chciałabym stracić mojego migdałka.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • zojalitwin Says:

   Przykro mi ale tutaj raczej nie będzie wielkich rezultatów. Przy tak zaawansowanej chorobie trzeba ostro walczyć. Kupiony środek można stosować w przyszłym roku bardziej prewencyjnie niż interwencyjnie. Wycinając chore pędy proszę ciąć pół centymetra nad oczkiem i wyłącznie na absolutnie zdrowej części. Może się okazać iż walczyć będzie Pani jeszcze w przyszłym roku. Wiosną na gołe pędy w ciepłe dni proszę zastosować Miedzian.

   • Renia Says:

    Z przyjemnością donoszę, że jednak drzewko się obroniło. Wszystkie chore gałązki wycięłam, oberwałam przekwitnięte kwiaty. Najpierw wykonałam oprysk Bioseptem a potem AstWitem w stężeniu 50%. Dzisiaj 2 tygodnie później drzewko ma zdrowe liście i mnóstwo nowych gałązek.

   • zojalitwin Says:

    Moje gratulacje i oby jak najdłużej było piękne.

 4. Mati Says:

  Witam,

  Chciałam poprosić o radę jak walczyć z dziurkowatością liści?

  Pozdrawiam.

 5. Mati Says:

  Dziekuje za rade i pozdrawiam:-)

 6. Renia Says:

  Kiedy jest najlepszy termin na przesadzanie drzewka migdałka? Teraz czy na jesieni?

  • zojalitwin Says:

   Zawsze najlepiej po bezpośrednio kwitnieniu. Jeśli wcześniej ma prawo nie kwitnąć i późne solidne przymrozki mogą zmrozić szyjkę korzeniową, bowiem roślina nie jest zakorzeniona w nowym miejscu. Jesienią tylko pod koniec września by roślina miała choć trochę czasu by się przed zimą zakorzenić, a krzew dobrze jest wówczas chronić szczególnie szyjkę korzeniową.

 7. Renia Says:

  Dziękuję bardzo. Będę przesadzać po kwitnieniu.

 8. dfsfsfs Says:

  Nie da się ukorzenić pędu ??? Jeżeli tak to kiedy jest najlepszy na to termin ? Chciałam sobie go szybko rozmnożyć. Bawie się w rozmnażanie jaśminowca i jagody goji – niewiarygodne jak szybko te kikutki puściły listki. Skorzystałam z pani porad odnośnie rozmnażania. Dziękuje za pomocną listę roślin które można w ten sposób rozmnażać!!! 🙂

  • zojalitwin Says:

   A ja nie napisałam że również sadzonki? Zarówno te zdrewniałe jak i późnym latem sadzonki półzdrewniałe. Niemniej proszę pamiętać, że pojawienie się listków w tej chwili nie oznacza ukorzenienia sadzonki. Dzieje się podobnie z innymi krzewami ściętymi np. do wazonu. Forsycja kwitnie, inne wypuszczają listki, mimo że nie ukorzeniają się. Kiedy skończy się w połowie stycznia okres spoczynku bezwzględnego, zaczyna się okres spoczynku względnego wywołany niskimi temperaturami. Przyniesione do mieszkania gałązki mają na tyle wysoką temperaturę, że zaczynają okres wegetacyjny, jako że w pędach jest zgromadzony hormon wzrostu.

 9. kasiabe Says:

  Dzień dobry. Chciałabym dowiedzieć się, czy teraz w październiku można trochę podciąć tylko zbyt wybujałe gałęzie migdałka, tak, aby korona utworzyła kulę? Migdałek był cięty po kwitnieniu, ale niektóre gałęzie bardzo wybujały i wygląda jak rozczochrany.

  • zojalitwin Says:

   Obciąć zawsze można, lecz proszę pamiętać, że obcina Pani tę część na której wiosna będzie najlepiej kwitł.

   • kasiabe Says:

    Dziękuję za odpowiedź. Chyba jednak zostawię tak jak jest. Może przyszłoroczne cięcie wyjdzie mi lepiej. Pozdrawiam i dziękuję za blog, do którego chętnie sięgam po informacje i rady.

 10. Abc Says:

  W nazwie łacińskiej powinno być chyba triloba.

 11. Alicja Says:

  Witam, jestem początkującym ogrodnikiem. Zastanawiam się nad posądzeniem Migdalka. Czy teraz wiosna można go sadzic, czy jednak jesienią? Pozdrawiam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: