Migdałek trójklapowy

Prunus troliba

Opis

Rodzina: Rosaceae – różowate.

Migdałek jest jednym z najczęściej sadzonych krzewów. Sprawia to wyjątkowy wdzięk jego kwiatów, podobnych do małych, pełnych różyczek o cukierkowej, różowej barwie. Kwiaty te są osadzone gęsto wzdłuż rózgowatych, wyginających się nieco pod ich ciężarem pędów.

Wyglądają prześlicznie w ogrodzie i w wazonie. Kwitnienie migdałka można przyspieszać umieszczając gałązki ścięte pod koniec zimy w mieszkaniu, w naczyniu z wodą.

Szkółki produkują migdałki pienne, tj. szczepione na wysokim pniu, jednakże bardziej zalecane są migdałki krzewiaste, które wyglądają naturalniej i lepiej znoszą mrozy. Migdałki pienne można posadzić w ogrodzie, w którym przeważają geometryczne kształty rabat, ścieżek i trawników, albo w bardzo małym ogródku, gdy chce się wykorzystać miejsce między krzewami. Ponieważ migdałek jest rośliną wybitnie efektowną, należy go umieścić tak, aby był dobrze widoczny, najlepiej pojedynczo na trawniku.

Występowanie

Miejsce naturalnego występowania to Chiny i Korea. Do wielu miejsc został introdukowany (udomowiony w danym kraju) tak, że można się spotkać z nieprawidłowymi danymi.

Wysokość

Krzew rośnie do około 2 m wysokości i tyleż szerokości. Wysokość drzewka jest uzależniona od wysokości miejsca szczepienia.

Termin kwitnienia

Koniec kwietnia i początek maja.

Kolor kwiatu

Różowy.

Stanowisko

Lubi miejsca zaciszne i słoneczne.

Wymagania

Migdałek najlepiej rośnie i kwitnie na glebie żyznej, i dość wilgotnej, od dawna uprawianej. Najlepsze są do tego celu gleby piaszczysto gliniaste o dużej zawartości próchnicy. Właśnie zawartość próchnicy pozwoli na utrzymanie w glebie zarówno składników pokarmowych jak i wilgoci. Nie udaje się na bardzo piaszczystych ani na glebach ciężkich (gliniastych) i podmokłych. Odczyn gleby od lekko kwaśnego do obojętnego. Na glebach zasadowych może pojawić się chloroza liści.

By w kolejnym roku móc cieszyć się obfitym kwitnieniem(krzew najobficiej kwitnie na pędach ubiegłorocznych) zaraz po zakończeniu kwitnienia przystępujemy do przycięcia krzewu.

Cięcie krzewu.

Cięcie drzewka.

Pamiętamy by każde cięcie wykonać nad liściem(oczkiem) skierowanym na zewnątrz krzewu. Nie dopuścimy w ten sposób do wyrastania krzyżujących się w środku krzewu czy w koronie drzewka pędów.

Należy też starannie wycinać u nasady pędy wybijające z podkładki (są zwykle nie rozgałęzione, proste, i rosną niezwykle szybko), szpecą bowiem krzew zmieniając jego pokrój jak również zabierając składniki pokarmowe prowadzą do ograniczenia kwitnienia i hamują jego wzrost.

Mrozoodporność

W ostre zimy może przemarznąć, lepiej więc nad korzeniami usypać kopczyk z ziemi, a we wschodniej i północno-wschodniej części kraju nawet owinąć krzew słomą. Jeśli mamy drzewko to we wspomnianych rejonach obowiązkowo osłaniamy miejsce szczepienia.

Rozmnażanie

Można się bawić w wysiew nasion. Wymagają one co najmniej 2 miesięcznej stratyfikacji czyli muszą być wysiane np. jesienią w inspekcie. Mimo to potrafią bardzo długo wschodzić.

Można zabawić się w szczepienie na podkładce z ałyczy. Wymaga to jednak sporej wiedzy.

W przypadku tego krzewu najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego krzewu lub drzewka w najbliższej szkółce.

Choroby

Z chorób mogą się pojawić wszystkie jakie atakują drzewa pestkowe. Najczęściej jest to dziurkowatość liści.

Ze szkodników najpopularniejszymi są opuchlaki które wyjadają brzegi blaszki liściowej tworząc drobne lecz liczne zatoki.To wprawdzie rododendron, ale efekty podobnie wyglądają na wszystkich krzewach. Same owady dorosłe można by zignorować, ale jego larwy żerują na korzeniach wyrządzając znacznie większe szkody.


About these ads

Odpowiedzi: 11 to “Migdałek trójklapowy”

 1. Anonim Says:

  bardzo dziękuję, wspaniale wytłumaczone cięcie, jestem pełna uznania

 2. ika Says:

  migdalek kwitł cudownie ale obecnie po przekwitnięciu nie mają gałązki lisci-nie wygląda na to żeby rosły proszę o radę

  • zojalitwin Says:

   Przyznam, iż do tej pory z tym się nie spotkałam. Najczęściej listki pojawiają się pod koniec kwitnienia i dorastają już po kwitnieniu. Ja przyciełabym roślinę i podsypała azofoską – tylko proszę nie przesadzić z ilością.

 3. Renia Says:

  Witam,
  W tym roku z przykrością stwierdziłam, że mój migdałek choruje prawdopodobnie na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Zamierają mu liście, więdną i usychają. Wszędzie piszą żeby wyciąć i opryskać ciężką chemią czyli Topsinem.. Ostatnio skłaniam się do preparatów naturalych. Zaopatrzyłam się w Eemy. Czy sadzi Pani, że takie opryski pomogą? Innymi słowy jak jest z ich skutecznością? Nie chciałabym stracić mojego migdałka.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • zojalitwin Says:

   Przykro mi ale tutaj raczej nie będzie wielkich rezultatów. Przy tak zaawansowanej chorobie trzeba ostro walczyć. Kupiony środek można stosować w przyszłym roku bardziej prewencyjnie niż interwencyjnie. Wycinając chore pędy proszę ciąć pół centymetra nad oczkiem i wyłącznie na absolutnie zdrowej części. Może się okazać iż walczyć będzie Pani jeszcze w przyszłym roku. Wiosną na gołe pędy w ciepłe dni proszę zastosować Miedzian.

   • Renia Says:

    Z przyjemnością donoszę, że jednak drzewko się obroniło. Wszystkie chore gałązki wycięłam, oberwałam przekwitnięte kwiaty. Najpierw wykonałam oprysk Bioseptem a potem AstWitem w stężeniu 50%. Dzisiaj 2 tygodnie później drzewko ma zdrowe liście i mnóstwo nowych gałązek.

   • zojalitwin Says:

    Moje gratulacje i oby jak najdłużej było piękne.

 4. Mati Says:

  Witam,

  Chciałam poprosić o radę jak walczyć z dziurkowatością liści?

  Pozdrawiam.

 5. Mati Says:

  Dziekuje za rade i pozdrawiam:-)


Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Dołącz do 4 057 obserwujących.

%d bloggers like this: