Rannik zimowy

Eranthis hyemalis

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate.

Łacińska nazwa rośliny pochodzi od greckich słów: er – wiosna, anthos – kwiat i łacińskiego słowa hyems – zima.

Organem spichrzowym są niewielkie bulwy, które jako młode otrzymane z nasion są okrągławe w kształcie. Kiedy rosną już wydając kwiaty przyrastają w nowe oczka i tworzą nieregularne kształty. W momencie pojawienia się pęd kwiatowy jest niewielki i rośnie w czasie kwitnienia. Pod kwiatem zielona kryza złożona z trzech listków. Normalne liście asymilacyjne pojawiają się dopiero po przekwitnięciu. Są odziomkowe i osadzone na podobnie długim ogonku. Kwitnie długo, jeśli utrzymuje się niska temperatura, gdy temperatura podskoczy do kilkunastu stopni, natychmiast przekwita.

Występowanie

Pochodzi z lasów południowej Europy i Azji Mniejszej

Wysokość

5-15 cm,

Termin kwitnienia

Czasem już w lutym. Częściej jednak jest to marzec.

Kolor kwiatu

Żółty.

Stanowisko

W czasie kwitnienia potrzebuje dużo światła. Woli stanowisko półcieniste do jasnego cienia.

Wymagania

Gleba o odczynie lekko kwaśnym lecz na obojętnej też nie będzie grymasił. Poza tym dobrze by była żyzna o dużej zawartości próchnicy i stale lekko wilgotna. Jest to ważne latem kiedy rosną bulwki – mimo, że rośliny nie widać na zewnątrz warto jest pamiętać gdzie rośnie i to miejsce podlać. Zapewnimy sobie ładniejsze kwitnienie w kolejnym roku.

W czerwcu przystępujemy do wykopywania bulwek. Po osuszeniu i oczyszczeniu przechowujemy je w chłodnym i przewiewnym miejscu do września.  Wówczas to bulwki dzielimy, moczymy w kaptanie i wysadzamy do gruntu. Jeśli w tym czasie wypadnie mokra pogoda to po wykopaniu dobrze jest bulwki wymyć wodą z węża a dopiero później suszyć.

Jeszcze uwaga. Jeśli nie planujemy zbierać nasion usuwajmy przekwitłe kwiaty. Pozwoli to roślinie przeznaczyć siły na tworzenie bulwek.

Pod koniec sierpnia rozpocznijmy zaglądanie do sklepów ogrodniczych. Kupienie bulwek uzależniajmy od ich stanu. Nie warto kupować bulw wysuszonych, pomarszczonych, które można w rękach przełamać. Niewiele z nich będzie. Więcej niż połowa zgnije w ziemi.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Niewielkie okrągławe bulwki ranników, w czasie lata rozgałęziają się, przybierając nieregularne kształty. Po kilku(2-3) latach należy je wykopać, rozdzielić na pojedyncze bulwki i już na początku września posadzić na głębokości 4-8 cm. Na glebach piaszczystych sadzimy głębiej na cięższych płycej. Posadzone zbyt płytko mogą latem wysychać, a w czasie bezśnieżnej zimy przemarzać, natomiast zbyt głęboko – źle rosną i wykształcają mało kwiatów.

Wysiewu nasion dokonujemy jesienią. Siewki kwitną po 2-3 latach.

Choroby

Choć jest to roślina odporna na choroby to po ciepłej i wilgotnej zimie utrapieniem mogą być ślimaki nagie.

Uwagi

Czasem dostępny w handlu jest inny gatunek E. Cilicica – rannik cylicki. Jest to roślina niższa bo dorasta do 5 cm wysokości i ma większe, bardziej złociste kwiaty. Kwitnie nieco później bo w marcu-kwietniu.

Warto wiedzieć, że praktycznie wszystkie mieszańce jakie są dostępne w handlu mają kwiaty o wiele większe niż gatunek, a są równie zimotrwałe jak on. Od niedawna pojawiły się  mieszańce ze zwielokrotnioną ilością płatków. Na zdjęciach to tylko jedne z wielu.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Rannik zimowy”

 1. Eranthis Says:

  Czy cebulki ciemiernika zjadane są przez nornice?

  • zojalitwin Says:

   Owszem tak się często dzieje dlatego sadzi się je w koszyczkach z drutu.

   • Eranthis Says:

    Dziękuję za odpowiedź 🙂 Czasami jest tak, że po zimie, mimo że rok wcześniej ranniki kwitły, nie ukazują się i wówczas się myśli, co się z nimi stało. Jeżeli odpada zbyt płytkie posadzenie bulw, a także choroby, być może to nornice. W Sieci można znaleźć informacje, że ranniki nie są zjadane przez nornice, ze względu na to, że roślina jest trująca. Przy czym inne cebulowe też bywają trujące, a nornice nic sobie z tego nie robią 🙂

   • zojalitwin Says:

    Tu akurat jest powielanie nieprawdy przy przepisywaniu od innych.

 2. Eranthis Says:

  Przepraszam, miało być rannika…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: