Śnieżyczka przebiśnieg

Galanthus nivalis

Opis

Niewielka kulista cebulka jest okryta suchą, brązową łuską. Łodyżka kwiatowa to tzw. głąbik czyli nieulistniona łodyżka wyrastająca bezpośrednio z organu spichrzowego czyli cebulki. Na jego szczycie zawsze znajduje się jeden kwiat. Liście odziomkowe zazwyczaj są dwa. W czasie kwitnienia są krótsze od łodygi, po przekwitnięciu dorastają do około 20 cm. Kwiat pojedynczy, pachnący, zwisający dzwonkowaty, o sześciu płatkach ułożonych w dwóch okółkach. Trzy płatki zewnętrzne znacznie dłuższe, eliptyczne i czysto białe. Płatki wewnętrzne również trzy znacznie krótsze, i na szczycie sercowato wycięte, z zieloną plamką przy wycięciu po zewnętrznej stronie płatka i zielonymi pasami po wewnętrznej. Owocem jest mięsista, żółtozielona torebka, pękająca. Wewnątrz znajdują się nasiona zaopatrzone w tzw. elajosom lub popularnie zwanym ciałkiem mrówczym. Z powodu tego nasiona są rozciągane przez mrówki, które zjadają ten organ zawierający cenne dla nich substancje odżywcze. Nasiona dojrzewają około czerwca, natomiast na początku września cebula kiełkuje i w takiej formie przeczekuje zimę. W ten sposób wschody mogą nastąpić tak szybko i zależą tylko od sprzyjającej aury.

Występowanie

Roślina rodzima objęta ochroną gatunkową na stanowiskach naturalnych.

Wysokość

Około 10 – 11 cm.

Termin kwitnienia

Od lutego do kwietnia.

Kolor kwiatu

Biały.

Stanowisko

Przebiśniegi nie grymaszą i będą rosły zarówno na stanowiskach słonecznych jak i lekko cienistych.

Wymagania

Gleba dla tych roślin powinna być wilgotna (szczególnie na stanowiskach słonecznych), ale przepuszczalna z dużą ilością próchnicy. Odczyn gleby najlepiej obojętny, ale spokojnie będzie rosła i kwitła na glebach lekko kwaśnych.

Mrozoodporność

Całkowita.

Rozmnażanie

Najczęstszym sposobem jest podział rozrośniętych kęp. I jeśli taki fragment kępy dostajemy od zaprzyjaźnionego posiadacza rośliny, to nam nie pozostaje nic innego jak ją tylko posadzić. Podziału takiego dokonujemy tuż po kwitnieniu.

Przez cebulki przybyszowe. W tym wypadku pod koniec czerwca czyli tuż przed zniknięciem rośliny wykopujemy, obsuszamy kilka dni, oddzielamy cebulki przybyszowe i najpóźniej na początku września sadzimy w wyznaczonym miejscu. Jeśli posadzimy później cebulki nie wykształcą odpowiedniego systemu korzeniowego i część z nich może zgnić. Najlepiej przyjąć zasadę sadzenia bezpośrednio po wykopaniu. Dłuższe leżakowanie powoduje wysychanie cebulek.

Kto chciałby się bawić w wysiew nasion musi pamiętać, że pierwsze kwiaty uzyska za około 6 lat.

Choroby

Najczęstszą chorobą jest szara pleśń śnieżyczki wywoływana przez grzyb Botrytis galanthina. Zwalczanie jej jest o tyle trudne, że niewiele jest środków skutecznie działających w temp. poniżej 12 stopni C.

Uwagi

Przebiśniegi są najwcześniej kwitnącym gatunkiem w Europie Środkowej dostarczającym pożytku pszczołom.

Przebiśniegi mogą być podpędzane – wystarczy przenieść rośliny w styczniu do pomieszczenia o temperaturze 8–12°C, by otrzymać kwitnące rośliny po 3 tygodniach.

W handlu pojawiły się odmiany półpełne i odmiany pełnokwiatowe. Odmiany pełnokwiatowe mają pięć płatków zewnętrznych i bardzo wiele wewnętrznych. Odmiany półpełne mają trzy płatki zewnętrzne  i kilkanaście wewnętrznych. Co roku pojawiają się nowe odmiany.  Stosunkowo(bo bywa już w handlu) świeżą jest odmiana „Walrus”.

Komentarze 2 to “Śnieżyczka przebiśnieg”

  1. monika Says:

    Witam, mam pytanie dotyczące cebulek. Kupiłam w Polsce, niestety zostały zatrzymane przez urząd celny dłużej niż planowałam .Zniosły to bardzo źle, pozasychały i pojawiła się pleśń. Wysadziłam je ale obawiam się czy mają szanse urosnąć. Jak mogę uratować tak zmaltretowane cebulki?

    • zojalitwin Says:

      Przed ich posadzeniem trzeba było zaprawić je w Kaptanie. To znaczy sporządzić roztwór i wrzucić cebulki do roztworu na około 20-30 minut. Zostałyby odkażone i jednocześnie napęczniałyby pod wpływem wody. Czy posadzone do gruntu się uchowają to bardzo trudno powiedzieć. Muszą odzyskać wodę a w tym czasie są bardzo podatne na ataki wszelkiej maści patogenów. Pozostanie Pani być dobrej myśli.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: