Rudbekia

Na zdjęciu wysoka to R. laciniata, a ta niska to R. hirta

Na zdjęciu wysoka to R. laciniata, a ta niska to R. hirta

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate.

Rodzaj Rudbekia obejmuje ponad 20 gatunków roślin jednorocznych i wieloletnich. Nazwa rodzaju pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika i lekarza, nauczyciela Karola Linneusza, żyjącego na przełomie 17 i 18 wieku Olafa Rubelka.

Rudbekie dzielimy na jednoroczne i wieloletnie.

Rudbekie jednoroczne

Rudbekia dwubarwna(piękna) (R. hirta var.pulcherrima synonimy to R.bicolor, R.serotina) ma pędy bardzo mocno szorstko owłosione. Liście duże eliptyczne także szorstko owłosione.

Rudbekia owłosiona (R.hirta) jest to roślina dwuletnia. Ma pędy dość grube i mocno rozgałęzione. Liście na krótkich ogonkach lub siedzące, lancetowate, o ząbkowatych brzegach. Wszystkie części rośliny szorstko owłosione. W ramach gatunku jest bardzo wiele odmian różniących się wysokością oraz barwą kwiatów.

Rudbekie wieloletnie

Rudbekia błyskotliwa (R.fulgida) ma 2 rodzaje liści, dolne na ogonkach górne siedzące, lancetowate z trzema nerwami. Jest to gatunek dobrze rosnący na glebach suchych.

Rudbekia lśniąca (R.nitida)w przeciwieństwie do wcześniejszych ma liście skórzaste i błyszczące.

Rudbekia naga (R.laciniata). Pędy ma rozgałęzione nagie. Liście żywo zielone i zróżnicowane. Jej cechą charakterystyczną to silne rozrastanie się przez rozłogi.

Rudbekia nibykutnerowata (R. subtomentosa). Jej liście są zróżnicowane, dolne trójlistkowe a górne jajowato-lancetowate o grubo piłkowanym brzegu.

Rudbekia trójklapowa (R.triloba) podobnie jak poprzedniczka ma 2 rodzaje liści, ale jest rośliną bardzo krótkowieczną i często uprawiana jest jako jednoroczna.

Kwiatostanem wszystkich rudbekii jest koszyczek. Czarna główka mniej lub bardziej wypukła to zbiór kwiatów rurkowych. To są kwiaty płodne. Tutaj powstają nasiona. Wokół główki jest okółek kwiatów języczkowych, które dla owadów pełnią rolę wabika. To człowiek nazwał je płatkami i dla ich piękna uprawia te rośliny. Ich ilość w okółku jest różna w zależności od odmiany.

Występowanie

Pochodzą z Ameryki Północnej.

Wysokość

Od 60 cm do 2 metrów.

Termin kwitnienia

Jest przypisany do gatunku. Niemniej są to kwiaty lata i wczesnej jesieni.

Kolor kwiatu

Kolorami kwiatów języczkowych są wszystkie odcienie żółci i brązu.

Stanowisko

Rośliny te wymagają stanowisk słonecznych w półcieniu słabiej kwitną.

Wymagania

Poradzą sobie praktycznie na każdej glebie, ale rośliny okazałe i pięknie kwitnące uzyskamy na glebach próchnicznych, dość zasobnych w składniki pokarmowe oraz nie suchych. Dlatego często ogrodnicy uprawiający te rośliny na kwiat cięty przygotowują stanowisko przekopując z ziemia obornik, a na przełomie czerwca i lipca podsypują nawozem wieloskładnikowym.

Z zabiegów pielęgnacyjnych to jedynie przycięcie pędów wczesną wiosną, a później systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów w celu przedłużenia kwitnienia rośliny.

Podwiązywania do podpór wymaga jedynie rudbekia naga.

Mrozoodporność

Gatunków wieloletnich całkowita.

Rozmnażanie

Rozmnażanie gatunków wieloletnich dokonuje się przez podział kęp wiosną. Rudbekię nagą i błyskotliwą można rozmnażać z nasion, które trzeba poddać przez 4-6 tygodni działaniu niskiej temperatury. W tym celu nasiona wysiewamy do skrzyneczek, które wkładamy do worków foliowych i je zawiązujemy w celu utrzymania wilgotności ziemi.

Całość wkładamy na 4-6 tygodni na spód lodówki. Po wyjęciu w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza kiełkują po około 2 tygodniach. Kiedy mają 2 liście właściwe należy je przepikować do doniczek. Na miejsce stałe wysadzamy po minięciu wiosennych przymrozków.

Choroby

Wystąpią przede wszystkim szara pleść i mączniak rzekomy.

Uwagi

Kwiaty rudbekii świetnie się prezentują w bukietach typu rustykalnego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: