Santolina cyprysikowata

Santolina chamaecyparissus

Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate.

Zimozielony półkrzew o zwartym prawie kulistym pokroju. Łodyga rozgałęziona i w dolnej części drewniejąca w drugim roku wegetacji. Liście grzebieniasto-pierzaste , srebrnoszare, drobno podzielone o silnym aromacie. Kwiaty wyłącznie rurkowe zebrane w guziczkowate koszyczki i pojedynczo umieszczone na końcach pędów. Kwiaty te mają mało przyjemny zapach potu. Musimy wiedzieć, że kwitną tylko rośliny nie przycinane.

Występowanie

Naturalnie występuje w basenie morza śródziemnego.

Wysokość

Najczęściej jest to wysokość 30-40 cm.

Termin kwitnienia

Koniec czerwca i lipiec.

Kolor kwiatu

Żółty

Stanowisko

Wyłącznie słoneczne.

Wymagania

Preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, stosunkowo ubogie i koniecznie przepuszczalne. W zasobnej glebie pędy wyrastają wyżej i pokładają się, a roślina traci zwarty pokrój. Natomiast na glebach gliniastych i torfowych zimowy nadmiar wody może zniszczyć rośliny.

Dla utrzymania zwartego pokroju wiosną przycinamy krzewinkę na wysokość 10 – 15 cm. Po przycięciu może nie wyglądać pięknie bo będą sterczały gołe zdrewniałe pędy, ale już po miesiącu będzie to piękna zielono siwa kępka. Ponieważ dobrze znosi przycinanie można jej użyć jako materiał na niziutkie żywopłoty, można też krzaczkowi nadać różne formy np. kuli.

Mrozoodporność

Wystarczająca. We wschodnich rejonach kraju przy ostrej zimie i braku śniegu roślinę trzeba jednak zabezpieczyć.

Rozmnażanie

Z nasion wysiewanych w marcu do pojemników i później pikowanych do osobnych doniczek. Siewki dobrze jest na zimę przenieść do jasnego lecz chłodnego pomieszczenia i wysadzić dopiero wiosną po minięciu okresu przymrozków.

Z sadzonek pędowych, pobranych latem. Ukorzeniać możemy bezpośrednio w gruncie, musimy jedynie zadbać by zapewnić dostateczną wilgotność gleby i powietrza wokół rośliny. Ja nałożyłam na sadzonki 1,5 litrowe butelki z obciętym dnem. Sadzonki ukorzeniają się w dużym procencie i dość szybko. Niemniej na miejsce stałe przeniesiemy je dopiero wiosną kolejnego roku.

Choroby

Jest to roślina bardzo odporna na choroby i szkodniki.

Reklamy

Komentarze 4 to “Santolina cyprysikowata”

  1. jokaer Says:

    Witam,
    zastanawia mnie to przycinanie santoliny. Jeśli przytniemy zaraz po kwitnieniu, to chyba powinna kwitnąć mimo tego cięcia? Sugeruje mi to termin kwitnienia. Czy eksperymentowała Pani z tym cięciem?

  2. ewa Says:

    Moja cięta santolina wygląda przecudnie, taka srebrna kula, może nie kwitnąć a i tak nadrabia to listkami.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: