Serduszka okazała

Dicentra spectabilis

Opis

Rodzina: Fumariaceae – dymnicowate

Jest typową byliną korzeniową, to znaczy jej trwałym organem są korzenie, grube, mięsiste, słabo rozgałęzione. Łodygi puste, zaczerwienione i ulistnione. Kwiaty duże sercowate najczęściej zebrane w zwisające, jednostronne grona.

Odmian uprawianych jest wiele, ale te wyróżniające się szczególnie to:

Dicentra spectabilis ‚Alba’ – o białych kwiatach.

Dicentra spectabilis „Gold Heart ‚ – o żółtym ulistnieniu.

Występowanie

Naturalnie występuje od Syberii do południowej Japonii.

Wysokość

60-80 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej w maju. W zimne wiosny do początków czerwca.

Kolor kwiatu

Dwubarwne różowo-białe, białe.

Stanowisko

Sadzimy ją w lekkim cieniu, ale jeśli zapewnimy dostateczną ilość wody może rosnąć w słońcu.

Wymagania

Najlepiej by w okresie wegetacji gleba była wilgotna. Musi być jednak dobrze przepuszczalna. Odczyn gleby lekko kwaśny w kierunku obojętnego. Ma stosunkowo niewielkie wymagania pokarmowe, ale bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Dlatego przed sadzeniem dobrze jest dać porcję starego obornika lub wymieszać wybraną z dołka ziemię z dobrze rozłożonym kompostem. Potem co roku jesienią ściółkujemy glebę kompostem by na wiosnę wymieszać go z podłożem.

Musimy pamiętać, że roślina szybko po kwitnieniu zamiera i posadzić ją tak by inne, później rozwijające się rośliny zasłoniły puste miejsca. W czasie nieaktywnym jest szczególnie wrażliwa na nadmiar wody. Dlatego na nieco cięższych glebach potrzebny już jest dobry drenaż.

Mrozoodporność

Wystarczająca.

Rozmnażanie

U nas nasiona pojawiają się w niewielkich ilościach, bo trzmiele rzadko oblatują tą roślinę. Nasiona wysiewamy jesienią bo wymagają okresu zimna do kiełkowania.

Ponieważ korzenie są mięsiste i słabo rozgałęzione z wyrastającymi bezpośrednio z nich pąkami odnawiającymi. Z tego względu rozmnażanie przez podział jest trudne, trzeba dzielić bardzo ostrożnie. Na rycinie pokazano miejsce dzielenia.

Ukorzenianie sadzonek, odejmowanych z piętką na samym początku wegetacji. Wysadza się je do doniczek wypełnionych substratem torfowym lub ziemią kompostową zmieszaną z torfem. Doniczki ustawia się w ciepłym inspekcie dla zabezpieczenia ciepła i wilgotności. Późnym latem wysadzamy rośliny na miejsce stałe.

Próbuje się ukorzeniać z sadzonek korzeniowych. Na razie wyniki są trudne do zweryfikowania. Jedne sadzonki kiełkują inne nie i jak na razie nie wiadomo dlaczego. Zatem kto lubi eksperymentować może się na własny użytek próbować, a nuż coś z tego wyjdzie.

Choroby

Z uwagi na krótki okres wegetacji mało podatna na infekcje.

Uwagi

Inne gatunki serduszki:

Serduszka wspaniała (Dicentra eximia) – jest gatunkiem znacznie mniejszym niż serduszka okazała. Przeciętna jej wysokość to około 30 – 40 cm. Kwiaty zwisające najczęściej wyrastają na gołych pędach ponad liście. Są nieco bardziej smukłe i drobniejsze. Kwitną trochę dłużej bo zakwitają w maju i kwitną przez czerwiec. Inną jej cechą jest trwałość liści przez cały sezon. Liście mają trochę paprociowaty kształt. Na rabacie zdobią także po okresie kwitnienia.

Serduszka piękna (Dicentra formosa) – gatunek z reguły nie przekracza 30 cm wysokości. Kwiaty ma jeszcze drobniejsze, ale za to kwitnie od czerwca do września. Roślina rozrasta się za pomocą kłączy, lecz nie ekspansywnie. Może rosnąć na stanowisku słonecznym chociaż będzie wdzięczna za wystawę wschodnią.

Dicentra cucullaria – jej cechą charakterystyczną jest kształt kwiatów z angielska nazywanymi bryczesami holendra. Jest rośliną zalesionych jarów i wąwozów także wzdłuż koryt rzek środkowej i północnej Ameryki Północnej. Kwitnie koniec kwietnia i w maju. Ponieważ zapylana jest tylko przez trzmiele często zatem nie wiąże nasion i dość szybko zanika. Typowa roślina do sadzenia pod drzewami w sąsiedztwie późno wschodzących innych roślin.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: