Mączniak rzekomy

W tym artykule zamieszczone zdjęcia są miniaturkami by strona szybciej się wczytywała.  Dlatego chcąc lepiej podejrzeć kliknąć proszę na obrazku najlepiej środkowym klawiszem myszy lub kółkiem. Obrazek otworzy się w nowym oknie co ułatwi przeglądanie.


Praktycznie nie ma rośliny, na której ta choroba nie mogła by wystąpić.

Czynnikiem sprawczym jest grzyb z rodzaju Peronospora. Jest wiele gatunków tego grzyba. Są one wyspecjalizowane w atakowaniu określonego rodzaju roślin. np. grzyb atakujący winorośl pozostawi w spokoju rosnący obok tojad.

Niemniej objawy wywołane przez te grzyby mają bardzo wiele cech wspólnych. Trzeba powiedzieć, że jest to przede wszystkim choroba roślin ogrodowych. W mieszkaniach spotyka się ją bardzo rzadko. Dlatego brak zdjęć przedstawiających rośliny domowe.

Objawy

Pierwszym charakterystycznym objawem jest pojawienie się jasnych, jakby rozwodnionych często „tłustawych” plam na wierzchniej stronie liścia. Najłatwiej to dostrzec na liściach winogron. Na liściach innych roślin nie wygląda już tak spektakularnie, ale też trudno to przeoczyć. Wraz z upływem czasu na tych jasnych plamach pojawiają się brązowe nekrotyczne plamy. Termin nekrotyczne oznacza, że w tym miejscu tkanka liścia jest martwa. To szczególnie dobrze widać na roślinach z mięsistymi liśćmi bo wówczas te nekrotyczne plamy są jakby wgłębione w liść.

Przy bardzo ciepłej i wilgotnej pogodzie szybko bo często po 2 – 4 dniach od pojawienia się pierwszych jasnych plam na spodzie tych liści można zobaczyć jasno szarawy meszek z ciemniejszymi punkcikami. Rzadko to wygląda w ten sposób częściej tak jak na tych liściach 

Objawy jakie dotychczas opisałam dotyczą zaatakowania przez grzyba wiosną lub wczesnym latem. Pojawienie się choroby później, kiedy może być wynikiem tzw. wtórnej infekcji(tylko tyle ogrodniczego slangu) objawy występujące na roślinie mogą się nieco różnić. Mogą wówczas nie wystąpić jasnożółte lub jasnozielone plamy. Natomiast od razu pojawią się brązowe nekrozy. Także spodnia strona liści będzie przedstawiała się raczej tak.

Cały czas piszę o liściach bo na nich najłatwiej dostrzec typowe objawy. Muszę jednak powiedzieć, że roślina atakuje także pędy i kwiatostany. Z doświadczenia mogę podpowiedzieć, że jeśli mamy w ogrodzie winorośli to tam proszę szukać pierwszych objawów. W ogrodzie najczęściej ona jako pierwsza jest atakowana.

Najlepszym momentem do przeprowadzenia oprysku jest pojawienie się jasnych plam na liściach. Następnie oprysk trzeba powtórzyć co najmniej 2 razy w odstępach pięcio-siedmiodniowych. Doświadczenie podpowiada, że mocno opóźniamy pojawienie się tej choroby na krzewach czy pnączach jeśli wczesną wiosną, wykorzystując sprzyjającą pogodę dokonamy oprysku np. Miedzianem na gołe pędy. Dobrzej jest wykonać dwa takie opryski.

Jeśli stwierdziliśmy pojawienie się choroby to pierwszą naszą czynnością jest oberwanie wszystkich liści z widocznymi objawami choroby, dopiero później przystępujemy do oprysku. Do dyspozycji mamy z tych bardziej popularnych środków:

Miedzian 50 WP (0,2%),

Dithane M45 80 WP (0,1%),

Amistar 250 SC (0,1%),

Folicur Multi 50 WG (0,2%)

Previcur Energy 840 SL,

Mildex 711,9 WG

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: