Skalnica Arendsa

Saxifraga x arendsii

Opis

Rodzina: Saxifragaceae – skalnicowate.

Tworzy zwarte poduszki.  Liście ma zebrane w małe rozetki.  Są one głęboko wcinane, miękkie, zielone lub z białym, albo żółtym obrzeżeniem, zależnie od odmiany.

Występowanie

Twórcą i tej grupy roślin jest Georg Arends. Obecnie do grupy należy wiele odmian, które są dziełem innych hodowców.

Wysokość

Pędy kwiatostanowe wyrastają do wys. 15 cm

Termin kwitnienia

Najczęściej jest to maj.

Kolor kwiatu

Od białego poprzez róż po ciemnoczerwony.

Stanowisko

Najlepsze są stanowiska w półcieniu. Ideałem byłoby stanowisko kiedy mamy słońce tylko od wschodu do godziny 10-tej. Można posadzić na stanowisku słonecznym, ale musimy zapewnić stale wilgotną glebę i cieniowanie w czasie największej operacji słonecznej. Za cieniówkę może służyć większy kamień, większa roślina. Inaczej wypadnie w ciągu sezonu.

Wymagania

Podłoże musi być dobrze zdrenowane tłuczniem skalnym, żwirem, gruzem ceglanym lub keramzytem. Dobre rezultaty daje sadzenie skalnic w szczelinach miedzy płaskimi, ukośnie osadzonymi kamieniami. Glebę z z którą mieszamy kamyki wzbogacamy bardzo dobrze przerobionym najlepiej paroletnim kompostem – chodzi o to, że świeży kompost zawiera bardzo wiele nasion chwastów i po ich skiełkowaniu bardzo trudno je będzie usunąć. Tak przygotowane podłoże zapewni wystarczającą wilgotność przy jednoczesnym odprowadzeniu nadmiaru wody, a także dostateczną ilość składników pokarmowych. Pod koniec kwitnienia dobrze jest ściąć wszystkie pędy kwiatowe, a całą kępę wypiaskować. Zapewni to nam zwartość kępy na dłużej.

Już po 2 latach uprawy będziemy obserwować obumieranie środkowych rozetek w kępie. To powinno być sygnałem do przeprowadzenia podziału kępy.

Mrozoodporność

Jeśli zabezpieczymy rośliny przed nadmiarem wody z zimowych opadów rośliny przetrwają zimę bez szwanku.

Rozmnażanie

W ogrodniczej praktyce prawie zawsze rozmnażamy przez podział kępy po okresie kwitnienia. Do sadzenia bierzemy tylko zewnętrzne części kępy. Partię środkową wyrzucamy.

Choroby

Sprawdzajmy często czy nie zagnieździły się mszyce na górnej partii korzeni. Innym problemem mogą być gniazda mrówek.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Skalnica Arendsa”

 1. Lella Says:

  Witam. Chciałam zapytać, co oznacza dokładnie „wypiaskowanie” kępy po kwitnieniu?

 2. Iwona Makuła Says:

  Przepraszam, ale nie potrafię znaleźć w poradniku informacji o tym wypiaskowaniu

  • zojalitwin Says:

   Ponieważ dolna część pędów robi się brązowa dlatego podnosi się nieco pędy jedną ręką a drugą podsypuje się suchą ziemią. Może to być np dobrze rozłożony i przesuszony kompost. Taki ‚piasek’ sypiemy tak wysoko jak są brązowe liście. Następnie bardzo delikatnie podlewamy by strumień wody nie wypłukał tego piasku z pomiędzy roślin, lub robimy to tuż przed deszczem. Roślinka wówczas nie straszy brązem a kompost to doskonałe zasilenie dla tej roślinki. Można tak zrobić maksymalnie dwa razy bo potem będzie się miało wrażenie że roślina rośnie na kopczyku. Trzeba zatem przystąpić do przesadzenia.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: