Sternbergia żółta

Sternbergia lutea

Opis

Rodzina: Amaryllidaceae – amarylkowe

Jest rośliną podobną do zimowitów, czasem nieprawidłowo nazywaną „żółtym zimowitem”. Czasami można spotkać formy z większą ilością płatków niż u formy typowej.

Pod koniec kwitnienia roślina wypuszcza równowąskie, soczyście zielone liście, które utrzymują się aż do maja czasem czerwca następnego roku. Cebule zdolne do kwitnięcia mają średnicę 2-3 cm i nie mają łusek, są bardziej podobne do cebul cebulic niż do cebul zimowitów. Kwiaty otwierają się i zamykają razem ze słońcem.

Występowanie

Południowa Europa i Azja.

Wysokość

Liście około 20-25 cm. Kwiaty około 15 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć we wrześniu i może trwać do początków października.

Kolor kwiatu

Żółty

Stanowisko

Słoneczne i osłonięte najlepiej gęstymi krzewami lub południową ścianą.

Wymagania

Gleba bardzo przepuszczalna, o odczynie od obojętnego w górę. Na lepszych glebach na spód dawać drenaż jak również ziemię z dołka mieszać z grysem wapiennym(np. w sklepach zoologicznych kupić grys marmurowy) w stosunku 3 części żwiru i jedna część ziemi.

Ponieważ latem roślina w warunkach naturalnych nie dostaje kropli wody dlatego przechodzi w stan nieaktywny. By mieć pewność ładnego kwitnienia na jesień musimy zadbać o podobne warunki. Czyli ciepło i sucho. Trwa to mniej więcej od czerwca do końca sierpnia. Niestety nie można wykopywać cebul bo tego bardzo nie lubi. Może się „obrazić” i zamiast łanu kwiatków będziemy mieć jakieś pojedyncze.

Również posadzona na normalnej grządce i nie zabezpieczana zakwitnie ale w ciągu sezonu zginie.

By mieć pewność wieloletniego kwitnienia, a mieszkamy w strefie klimatycznej niższej niż siódma najlepszym rozwiązaniem jest uprawa w donicach do których przygotowujemy taką właśnie raczej żwirowatą ziemię i w sierpniu dołujemy doniczki równo z gruntem. Przed zapowiadanymi zimowymi przymrozkami doniczki z liśćmi wykopujemy i przenosimy pod osłony. Tam zadołowane będą czekać wiosny. Po okresie przymrozków znów możemy dołować w gruncie i trzymamy je tak aż do zaschnięcia liści. Następnie doniczki wyjmujemy i ustawiamy w takim miejscu gdzie nie spadnie na nie nawet kropla wody a będą miały ciepło. Można je postawić na jakimś słonecznym miejscu i nakryć szybą. Słońce będzie ogrzewało ziemię w doniczce ale będzie sucho. Pod koniec sierpnia Możemy zwiększyć doniczkę i cykl zaczynać od nowa. W czasie zimy od czasu do czasu delikatnie podlać rośliny.

Mrozoodporność

Niesprawdzona. Źródła podają, sprzeczne dane. Biorąc jednak pod uwagę pochodzenie rośliny w naszym kraju nasadzenia powinniśmy zabezpieczyć zarówno przed nadmiarem wody(przy cięższych glebach) jak również przed zimnem – szczególnie przy braku okrywy śnieżnej. W pełni bezpiecznie można ją uprawiać od 7 strefy klimatycznej, czyli w pasie zachodnim od Wrocławia po Szczecin.

Można uprawiać wsadzone do donic i te dołowane równo z ziemią. Po przekwitnięciu przenieść do zimnych szklarni lub tuneli foliowych i tam zadołować na zimę.

Rozmnażanie

W naszych warunkach praktycznie tylko przez cebulki przybyszowe.

Uwagi

Możemy spotkać się z innymi gatunkami tej rośliny także biało kwitnącymi. Niestety w naszych warunkach będzie to uprawa wyłącznie doniczkowa. Brak sprawdzonych danych jak pozostałe gatunku u nas by się zachowały.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: