Stewarcja kameliowata

Stewartia pseudocamellia

Opis

Rodzina: Theaceae – herbatowate.

Małe, wolno rosnące drzewo o owalno-piramidalnej koronie. W uprawie często prowadzona jako krzew. Roślina jest dekoracyjna cały rok.  Jesienią liście zaczynają się przebarwiać na różne kolory. Na liściach można zobaczyć wówczas i żółć i pomarańczową czerwień i kolor czerwonego wina. Po opadnięciu liści na starszych egzemplarzach staje się widoczna łuszcząca się kora. Natomiast wczesnym latem mamy piękne miseczkowate kwiaty o średnicy do 7 cm. Utrzymują się na drzewie w zależności od pogody od 1 do 3 dni i opadają w całości. Ponieważ kwiaty rozwijają się systematycznie kwitnienie krzewu jest dość długie i trwa z reguły dobrze powyżej miesiąca.

Występowanie

Japonia i południowa część Korei.

Wysokość

Około 3,5 metra jako krzew. Jako drzewo do 5 metrów.

Termin kwitnienia

Czerwiec – lipiec.

Kolor kwiatu

Biały z żółto-pomarańczowymi pręcikami.

Stanowisko

Optymalna jest dla niej wystawa wschodnia. Źle znosi wystawę południową z uwagi na ostre prażące słońce. W naszym kraju należy ją posadzić w miejscu osłoniętym od północnych wiatrów. Nie sadzić jej także na otwartej przestrzeni.

Wymagania

Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, wilgotnych, próchnicznych o odczynie kwaśnym, chociaż poradzi sobie na lekkich glinach o obojętnym odczynie. Z uwagi na bardzo płytki system korzeniowy ziemia powinna zawierać dużo próchnicy gwarantującej utrzymywanie wody w glebie na wystarczającym poziomie. Z doświadczenia wiem, że młode egzemplarze i tak trzeba w czasie letniej suszy podlewać. Ten system korzeniowy stanowi także pewne utrudnienie w pracach pielęgnacyjnych.

Przed posadzeniem proszę się dobrze zastanowić nad wyborem miejsca bo bardzo często nie przeżyje przesadzania, chyba, że jest to młody egzemplarz, a i tak musimy to zrobić z bardzo dużą bryłą korzeniową.

Mrozoodporność

Niepewna. Na uprawę w gruncie mogą sobie pozwolić mieszkańcy zachodniej części naszego kraju. W Centralnej Polsce tylko w miejscach zacisznych i zabezpieczona na zimę. W tych regionach warto zabezpieczyć także system korzeniowy dając pod drzewko np. 10 cm warstwę kompostu.

Rozmnażanie

Jest niezwykle kłopotliwe. Sadzonki półzdrewniałe pobierane z tzw. piętką na przełomie lipca i sierpnia. Jednak stopień ukorzeniania się tych sadzonek jest znikomy.

Odradzam kupowanie nasion. Świeże nasiona wysiane tuż po zbiorze potrafią wschodzić wiele miesięcy. Natomiast nasiona już tylko 2 miesiące przechowywane muszą być poddane najprzód stratyfikacji i to co najmniej 3 miesięcznej. Potem nasiona moczy się przez kilka dni w stale ciepłej wodzie. Po ich wysiewie doniczkę stawia się na macie grzejnej tak by przez kilka miesięcy temperatura podłoża nie spadła poniżej 25 stopni. Zatem jak widać znikome jest prawdopodobieństwo uzyskania rośliny z nasion. Najrozsądniejszym wyjściem jest kupienie ukorzenionej młodej rośliny.

Uwagi

Nasi hodowcy z Arboretum w Rogowie wyhodowali dwie nowe odmiany. Są to odmiany o nazwie „Julia” i „Rogów”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: