Tarczyca alpejska

Scutellaria alpina

Opis

Rodzina: Lamiaceae – jasnotowate

Pędy pokładające się u dołu drewniejące. Liście mięto podobne. Na pędzie osadzone naprzeciwlegle. Kwiaty wargowe, najczęściej dwukolorowe.

Występowanie

Alpy, Pireneje, Bałkany, góry środkowej Rosji.

Wysokość

15-25 cm.

Termin kwitnienia

VI – VIII

Kolor kwiatu

Także różowo-karminowy i biały.

Stanowisko

Pełne słońce

Wymagania

W naturze rośnie na kamienistych zboczach i łąkach alpejskich. W ogrodzie powinniśmy zapewnić jej te same warunki. Gleba zatem musi być przepuszczalna. Jej żyzność przeciętna o przeciętnej wilgotności. Niemniej jeśli chcemy się chwalić jakością rośliny dajmy wiosną dawkę nawozu pełnoskładnikowego. Jedynie odczyn dobrze by był od obojętnego w górę. Na lekko kwaśnej urośnie, ale nie oczekujmy pięknego bujnego kwitnienia. Nie jest to też roślina, którą warto sadzić na glebach ciężkich i zlewnych.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Najczęściej przez podział rozrośniętych kęp.

Można także przez odkłady.

Nasiona są bardzo drobne. Na zdjęciu podziałka to 1 milimetr. Wysiew nasion na powierzchni wilgotnej ziemi. Pojemnik okrywamy przezroczystą folią dla utrzymania wilgotności. Po około 2 tygodniach obniżamy temperaturę dość znacznie bo do 3oC. W takich warunkach wschody następują po około 5 tygodniach. Siewki rosnąć powinny w dość niskiej temperaturze około 12-15 oC. Tym niższej im mniej światła za oknem. Można wysiać wiosną do gruntu, ale wschody będą mizerne. Siewki co 10 dni zasilamy rozpuszczonym w wodzie florowitem w dawce o połowę mniejszej niż zalecana na opakowaniu.

Uwagi

Nazwa rodzaju pochodzi od łacińskiego słowa scutella, co oznacza niewielki ekran, lub spodek. Owocniki rośliny przypominają nieco małe spodki.

Natomiast angielska nazwa pospolita skullcap” oznacza jarmułkę lub piuskę, i wzięła się również jako skojarzenie na widok owocników rośliny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: