Trójlist wielkokwiatowy

 

Trillium grandiflorum

 

 

Opis

Rodzina: Melanthiaceae – melantkowate

Jest to dość wolno rosnąca i rozprzestrzeniająca się roślina. Organem spichrzowym jest krótkie, mocno ukorzenione kłącze. Roślina wytwarza okółek trzech liści. Są one prawie bezogonkowe lub z maleńkim ogonkiem, ciemnozielone i bardzo wyraźnym unerwieniem i często pofalowanym brzegiem. Nad okółkiem liści pojawia się dość duży kwiat złożony z 3 płatków korony oraz z 3 zielonych podsadek. Brzegi płatków również bardzo często są pofalowane. Owocem jest torebka wyglądająca z początku jak jagoda tyle, że jest wyraźnie żebrowana. Kiedy dojrzewa jest nie tylko większa, ale również biało-zielona. Nasiona posiadają specjalny organ zwany ciałkiem mrówczym(elajosom- to białe na wierzchu nasionka), który jak nazwa wskazuje jest bardzo chętnie zjadany przez mrówki. One to przez transportowanie nasion do mrowiska, a następnie po zjedzeniu elajosomu wyrzucane nasion z mrowiska, przyczyniają się do rozsiewania roślin. W uprawie znajdują się odmiany o podwójnym okółku płatków, także o zwielokrotnionych płatkach

Różne formy pełnokwiatowe

Różne formy w kolorze różowym

i także niekoniecznie jednokolorowych.

Jest to również gatunek stosunkowo łatwo podatny na mutacje wywołanej wniknięciem wirusa czy bakterii.

Występowanie

Lasy liściaste wschodniej części USA i Kanady.

Wysokość

Od 15 do 30 cm.

Termin kwitnienia

Na naszym terenie najczęściej sam koniec kwietnia, maj do początków czerwca.

Kolor kwiatu

Biały, a u odmian z domieszką różowego lub różowy z domieszką białego, ewentualnie biały z domieszką zielonego.

Stanowisko

Półcieniste (najlepiej o wystawie wschodniej) lub świetlisty cień wówczas liście i kwiaty z reguły osiągają większe rozmiary. Na półcienistym stanowisku musimy rośliny podlewać by utrzymać regularnie wilgotne podłoże.

Wymagania

Roślinie sprzyjają gleby przepuszczalne w typie gleb piaszczysto gliniastych o wysokiej zawartości próchnicy i dobrze utrzymujące wilgoć. Odczyn podłoża od lekko kwaśnego do obojętnego.

Nawożenie powinno odbywać się na zasadzie zwiększania zasobu próchnicy w glebie, czyli najlepiej warstwa kompostu każdej jesieni, którą wiosną mieszamy z glebą.

Mrozoodporność

Całkowita na terenie całego kraju. Niemniej nowe nasadzenia należy okryć.

Rozmnażanie

Jeśli kupiliśmy lub dostaliśmy nasiona to wysiewamy je do wilgotnego podłoża w pojemniku. Pojemnik wstawiamy do woreczka foliowego i całość wstawiamy na spód chłodziarki na co najmniej 2 miesiące. Jeśli po tym zabiegu uzyskamy 20 % wschodów to powinniśmy to uznać za sukces. Nasiona aby wykiełkowały potrzebują najczęściej dwóch zim spędzonych w glebie. Kwitnienie siewek jest (jak u większości roślin leśnych)uzależnione od wielkości powierzchni liści jaką osiągnęła roślina, a nie od wieku rośliny. Przyjmuje się, że powinny zakwitnąć rośliny mające około 36 cm kwadratowych powierzchni liści. Oznacza to że szybciej zakwitnie jeśli rośnie w warunkach sprzyjających. Następuje to w uprawie po 4-5 latach.

Dlatego bardzo należy sobie cenić jeśli ktoś da nam gotowe sadzonki uzyskane z podziału rozrośniętej i już kwitnącej kępki. Sadzimy wówczas tak by wierzch kłącza znalazł się na głębokości około 4 -7cm.

Choroby

Najczęściej liście są uszkadzane przez ślimaki nagie.

Uwagi

W czasie wielkiego głodu młode liście mogą być gotowane jak szpinak.

Reklamy

Komentarze 2 to “Trójlist wielkokwiatowy”

  1. anna Says:

    poszukuję trójlist podwójny,bo jestem w posiadaniu pojedyczych,czy pani wie,gdzie mozna kupić
    pozdrawiam gorąco anna


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: