Trytoma groniasta

 

Kniphofia uvaria

 

 

Opis

Rodzina: Liliaceae – liliowate

Jest to bylina o krótkim kłączu i mięsistych korzeniach. Liście zimozielone, koloru szarozielonego, wyłącznie odziomkowe, długości do 80-90 cm, dość sztywne, równowąskie z ostrym zakończeniem. Tworzą dość znacznych rozmiarów kępę. Pęd kwiatostanowy zakończony nawet 20 cm kwiatostanem. Pojedyncze kwiaty zwisające na krótkich szypułkach, rurkowate lub dzwonkowate gęsto ułożone w groniasty kwiatostan. Kwitną systematycznie od dołu ku górze. Kwiaty nadają się do cięcia.

Występowanie

W warunkach naturalnych występuje w Afryce Południowej i na Madagaskarze.

Wysokość

Wysokości od 90 do 120 cm

Termin kwitnienia

Początek kwitnienia przypada na koniec czerwca i trwa około miesiąca

Kolor kwiatu

Dolne kwiaty są koloru żółtego, górne pomarańczowo-czerwonego. Otwarte kwiatki mają kolor żółty, pąki czerwony. Istnieją odmiany o jednolitej barwie kwiatów najczęściej żółte lub w całości czerwone.

Stanowisko

Lubią miejsca słoneczne.

Wymagania

Trytomy dobrze rosną na glebie piaszczystej lub średnio zwięzłej, umiarkowanie wilgotnej, o pH lekko kwaśnym do obojętnego

Ponieważ jest to roślina dość żarłoczna należy pamiętać i wiosną zasilić dobrze rozłożonym kompostem, a przed kwitnieniem mieszanką nawozów do roślin kwitnących.

Po kwitnieniu, jeśli nie zależy nam na nasionach pędy wycinamy.

Tuż przed nadejściem mrozów liście podnosimy do góry i związujemy. Jeśli liście są dość długie to w dwóch miejscach. Dół rośliny obłożyć na wysokość około 30 cm liśćmi, odkwaszonym torfem lub kompostem wymieszanym z trocinami lub korą (pół na pół). Zabezpieczamy w ten sposób korzenie i środek rozetki przed nie tylko zimnem, ale i dostaniem się do środka wody, która zamarzając potrafi narobić wiele szkody. Wiosną kopczyk rozgarniamy i przycinamy tylko przemarznięte końce liści. Wyrastające ze środka nowe liście szybko przykryją te przycięte.

Mrozoodporność

W zimniejszych rejonach naszego kraju należy je przed zimą wykopać i wraz z bryła ziemi wsadzić do pojemnika i przetrzymać w chłodnej piwnicy.

Rozmnażanie

Rozmnażamy najczęściej przez podział rozrośniętych roślin wiosną lub siew nasion.

Nasiona wysiewamy do pojemniczka, wkładamy do woreczka foliowego(by ziemia nie przeschła i wstawiamy na dolną półkę chłodziarki na 2-3 tygodnie. Następnie wyjmujemy z chłodziarki i czekamy na wschody. Kiedy roślinki będą miały 2-3 liście pikujemy pojedynczo do doniczek. W sierpniu sadzimy rośliny na miejsce stałe w rozstawie 60 cm roślina od rośliny. Tylko na początku będzie się to wydawało dużo.

Choroby

Praktycznie bez poważniejszych problemów.

Reklamy

Komentarzy 9 to “Trytoma groniasta”

 1. częsty gość Says:

  Przechowywałem trytomę przez zimę w pomieszczeniu ok. 6-10 stopni, przy przeglądzie rośliny ok. 15 marca wykryłem kolonię mszyc.

  • zojalitwin Says:

   Do wiadra dużo letniej wody i włożyć całe liście do wody. Pomajtać nimi dość ostro a resztę spłukać ostrym prysznicem też trzymając liście do dołu. Kiedy obeschnie opryskać np. Karate i do czasu sadzenia w ogrodzie powinna wytrzymać.

   • częsty gość Says:

    Dziękuję. Już wcześniej potraktowałem mszyce najprościej, bo muchozolem, pózniej już tylko zmyłem wodą. Teraz już jest posadzona w gruncie.

   • zojalitwin Says:

    Za wcześnie. Rośliny dopiero kupione, przechowywane, leczone , uzyskane z nasion czy sadzonek wysadzamy dopiero po minięciu obawy przymrozków. Proszę przygotować sobie jakiś przezroczysty pojemnik lub 2 butelki plastikowe. Jedną mniejszą nakłada się a roślinę a w przypadku spadku temperatury poniżej -4 0C nocą na to nakłada się większą. Butelki muszą być bez dna.

 2. częsty gość Says:

  Roślina przeżyła, teraz jest pięć razy większa i chcemy ją podzielić. Czy przeciąć kempę szpadlem, czy w inny sposób podzielić?

 3. częsty gość Says:

  dziękuję.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: