Winobluszcz trójklapowy

 

Parthenocissus tricuspidata

 

 

Opis

Rodzina : Vitaceae – winoroślowate

Jest to pnącze, czepiające sie podpór przylgami. Może zatem piąć się po dość gładkich powierzchniach. Przyrasta do 2 m rocznie. Liście dość sztywne, i zmienne w kształcie, trójklapowe. Cechą tej rośliny jest fakt że liście układają się dachówkowato Jesienią na początku opadają same blaszki liściowe, a dopiero później ogonki liściowe. Na słonecznych stanowiskach liście pięknie przebarwiają się na czerwony, pomarańczowy lub szkarłatny kolor. Kwiaty silnie zredukowane bez wartości zdobniczych. Jesienią pojawia się granatowa,drobna, kulista jagoda pokryta nalotem woskowym, z 4-5 nasionami wewnątrz.

Świetnie nadaje się szczególnie tam gdzie potrzeba pokryć bardzo duże powierzchnie szczelnym dywanem liści.

Występowanie

W stanie naturalnym występuje w Japonii, centralnych Chinach i Korei

Wysokość

Do 20 m

Termin kwitnienia

Kwitnie w końcu czerwca i lipcu. W okresie kwitnienia jest chętnie odwiedzany przez pszczoły.

Kolor kwiatu

Zielono-żółty.

Stanowisko

Najlepiej słoneczne lub półcieniste. Z uwagi na ładniejsze wybarwianie się liści jesienią najlepsza jest wystawa południowa. Z pozostałych lepiej się wybarwi na stanowisku zachodnim niż wschodnim.

Wymagania

Roślina dość łatwa w uprawie. Zaakceptuje prawie wszystkie rodzaje gleb. Oczywiście najlepiej będzie rosła i najładniej wyglądała na glebach przepuszczalnych, żyznych i lekko wilgotnych.

Mrozoodporność

Gatunek ten jest mniej odporny na mróz niż winobluszcz pięciolistkowy. Dlatego w rejonach chłodniejszych należy go sadzić przy ścianach osłoniętych. Wówczas nie przemarznie w większym stopniu.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem rozmnażania są odkłady.

Wysiew nasion po uprzedniej stratyfikacji w temp. około 2-5 stopni przez 2 miesiące.

Choroby

Mączniak rzekomy, plamistości liści lub rak.

Reklamy

Komentarze 3 to “Winobluszcz trójklapowy”

  1. Bambo Says:

    Witam. Mój winobluszcz został zaatakowany chyba przez mączniaka rzekomego (brązowe plamy często od środka, a nie krawędzi liści). Stracił wszystkie liście i już jest goły i wesoły, a mamy dopiero wrzesień. Przez cały rok nie urósł ani o centymetr. Wypuścił listki, a następnie wszystkie stracił. Czy to znaczy, że nadaje się do wyrzucenia, czy też na wiosnę będzie zdrowy?

    • zojalitwin Says:

      Nie będzie zdrowy jeśli miedzianem nie zostanie opryskany na gołe pędy. Proszę pamiętać że oprysk będzie skuteczny jeśli przez co najmniej 6 godzin będzie sucho i temperatura nie spadnie poniżej 12 0C. Jeśli to nie pomorze trzeba roślinę przyciąć do zdrowego to znaczy ciąć pędy tak by uciąć około 20 cm zdrowo wyglądającego pędu. Wczesną wiosną zobaczyć co z korzeniami delikatnie odgrzebując ziemię. Może tam być bardzo sucho.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: