Wrzos pospolity

Calluna vulgaris

 

 

Opis

Rodzina: Ericaceae – wrzosowate.

Zimozielona krzewinka, o gałązkach rozesłanych na ziemi. Liście igiełkowate, ułożone naprzeciwlegle. Kwiaty, drobne, dzwonkowate, zebrane w jednostronne grona na szczytach pędów. Cecha charakterystyczną jest 4 listkowy zielony kieliszek. Nasiona bardzo drobne i bardzo liczne znajdują się w pękającej czterokomorowej torebce.

Występowanie

Roślina rodzima.

Wysokość

35 – 45 cm

Termin kwitnienia

IX – X

Kolor kwiatu

Wszelkie odcienie karminowego fioletu

Stanowisko

Powinno być słoneczne

Wymagania

Gleba lekka i przepuszczalna, o kwaśnym odczynie. Poza działkami typowo leśnymi gdzie gleba jest odpowiednio kwaśna to w większości wypadków podłoże pod wrzosowisko trzeba przygotować samemu. Przy czym jeśli nasza gleba ogrodowa ma odczyn obojętny w kierunku zasadowego to raczej zdecydujmy się na uprawę pojemnikową. Ponieważ nie utrzymamy mimo starań odpowiedniego odczynu gleby dłużej niż sezon.

Jeśli mamy ziemię lekko kwaśną z tendencją do powiększania kwasowości możemy przygotować sobie wrzosowisko.

Zdejmujemy wierzchnią warstwę ziemi tak mniej więcej na głębokość połowy szpadla. Na to miejsce wysypujemy warstwę kwaśnego torfu i przefermentowanej kory sosnowej. Następnie przekopujemy to na pełną głębokość szpadla. Trzeba dodać że na cięższych glebach trzeba jeszcze dodać warstwę żwiru i to tym większą im cięższa gleba nawet 10-15 cm warstwę.

Dla ułatwienia startu roślinom do gleby dodajemy mikoryzę wrzosową lub trochę ziemi spod naturalnego wrzosowiska. Dodanie mikoryzy ma tą zaletę, że ułatwia nam utrzymanie odpowiedniego odczynu gleby przez kilka lat.

Przy sadzeniu roślin pamiętajmy że system korzeniowy w doniczce jest zbity i łatwo sam się nie rozprostuje. Musimy mu pomóc rozluźniając palcami czy np. widelcem zbitą masę korzeni. Po posadzeniu i podlaniu ziemię dodatkowo ściółkujemy korą lub kwaśnym torfem. Nie sadźmy zbyt gęsto 25-30 cm odstępu na początku będzie sie wydawało dużo, ale po 2 latach rośliny „zewrą szyki”.

Do późnej jesieni to praktycznie cała praca. Jesienią należy okryć nasadzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest agrowłóknina lub stroisz. Pod mniej przepuszczalnymi okryciami rośliny mogą zagniwać.

Wiosną zdejmujemy okrywy. W kwietniu przystępujemy do przycięcia krzaczków. W rezultacie krzaczki będą bardziej zagęszczone, liście lepiej wybarwione a cała roślina ładniejszy pokrój. Dlaczego wiosną bo kwitną późno i przekwitłe kwiatostany stanowią one dodatkowe zabezpieczenie dla roślin przed niekorzystnymi warunkami w zimie.

Mrozoodporność

Wystarczająca niemniej nowe nasadzenia należy zabezpieczyć. Starsze chronimy od wysuszających wiatrów i słońca.

Rozmnażanie

Sadzonki wrzosów można uzyskać samodzielnie.

Doniczkę wypełniamy 5 cm warstwą dobrze nawilżonego, czystego, kwaśnego torfu. Sadzonki półzdrewniałe długości 4-5 cm pobieramy z roślin kiedy te mają młode przyrosty. Z sadzonek nie usuwamy dolnych liści. Umieszczamy je w podłożu na głębokość 1 cm.- ukorzeniacz nie jest konieczny. Sadzonki spryskujemy czystą wodą i doniczkę przykrywamy albo szkłem albo workiem foliowym Pamiętamy aby sadzonki przykrycia nie dotykały. Doniczkę umieszczamy w widnym miejscu jednak nie może tam dochodzić słońce. Sadzonki na krótko wietrzymy. W tym czasie wycieramy do sucha okrycie przed ponownym nałożeniem. Po około 2 tygodniach spryskujemy rośliny 1% Florovitem i zabieg ten wykonujemy co 2 tygodnie. Po dwóch miesiącach rośliny powinny już mieć korzonki.

Kiedy sadzonki będą miały nowe przyrosty około 2-3 cm wysokość, należy przyciąć wierzchołki w celu rozkrzewienia. W sumie po około 3 miesiącach rośliny powinny być na tyle ukorzenione, aby można było je umieścić osobno w doniczkach.

Można wykonać tzw. odkłady.

Z pokładających się na ziemi pędów, które obsypujemy ziemią tak by koniec pędu wystawał na zewnątrz. Przed zimą rośliny powinny mieć już mocne korzenie. Lepiej jednak jest oddzielać ukorzenione pędy dopiero wiosną.

Inną metodą jest kopczykowanie czyli tzw, odkłady pionowe. Wykonujemy je wówczas jeśli potrzebujemy kilkanaście sadzonek. Cały krzaczek obsypujemy ziemią tworząc kopczyk na 1/2 wysokości krzewu. Ziemia kopczyka musi być stale wilgotna. Korzenie wprawdzie mamy już po około 6 tygodniach, ale do oddzielania sadzonek przystępujemy dopiero wiosną następnego roku.

Przez wysiew nasion:

Najlepiej jest wysiewać najszybciej jak się da, czyli tuż po wytworzeniu dojrzałych nasion. Przemrożenie wyraźnie poprawia kiełkowanie. Wschody pojawiają się po 1 – 2 miesiącach w temperaturze 20°C. Przepikowujemy rośliny do doniczek jak osiągną wysokość ok. 1-2cm. Pierwszą zimę powinny pozostać pod osłonami. Na stanowiska stałe wysadzamy dopiero wiosną kolejnego roku.

Przyjmijmy jedną zasadę, że sadzonki na miejsce stałe sadzimy głębiej niż rosły dotychczas. Dla zabezpieczenia przed grzybami ziemię można podlać Rovlarem.

Choroby i szkodniki

Rdza wrzosowa – na dolnych stronach liści widoczne są brunatne skupiska zarodników. Oprysk Dithane 0,2% co 7-10 dni.

Zgnilizna korzeniowa – rośliny nagle więdną w całości mimo wilgotnego podłoża. Podlać Ridomilem 0,1%, z reguły jest to wyrok.

Szara pleśń – opisywany wszędzie w literaturze szary nalot wystąpi tylko w warunkach dużej wilgotności,Najczęściej są to brązowe postępujące od brzegów brązowienie liści. Oprysk 0,1%Ronilanem

Jeśli na liściach krzewów zobaczymy drobne srebrzystości miejmy przygotowany Decis 2,5 EC bo to oznaka żerowania wciornastka.

Uwagi

Wrzosy w ogrodzie mogą być uprawiane na rabatach i w pojemnikach. Ze względu na niski wzrost powinny być sadzone w miejscach widokowych na tle innych wyższych roślin, nierozrastających się zbyt szeroko, np. jałowca pospolitego lub jałowca wirginijskiego odmiany Skyrocket. Dobrze będą się czuły w towarzystwie innych roślin wrzosowatych np. różaneczników, azalii i wrzośców kwitnących wiosną. Dobrze też komponują się w sąsiedztwie skalnika, przy murku z trawami i roślinami cebulowymi. Na obrzeżach kompozycji z wrzosów można sadzić karłowe drzewa iglaste i liściaste, np. szczepione na pniu brzozy, aby w przyszłości nie zabierały zbyt wiele światła.
Rabata wrzosowa będzie dawała efekt naturalnych kobierców, jeśli nadamy jej swobodny, nieregularny kształt. Sadząc rośliny, należy pamiętać o rozplanowaniu ogrodu. Wrzosy można sadzić pojedynczo, jednak lepiej wyglądają w grupach po kilka sztuk (przynajmniej po pięć), tworząc wyraziste plamy barwne. Na brzegu kompozycji powinny się znaleźć
odmiany o najniższym wzroście, dalej wyższe, tak aby całość była dobrze widoczna z daleka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: