Dzwonek Makaszwilego

 

Campanula makaschvilii

 

 

Opis

Rodzina: Campanulaceae – dzwonkowate.

Liście odziomkowe dość duże, sercowate o lekko sinawym zabarwieniu. Od spodu wyraźnie ciemniejsze. Na pędzie listki drobne siedzące. Z kępy liści odziomkowej wyrasta kilka pędów z kwiatkami ułożonym wzdłuż pędu. Kwitnie od dołu do góry. Po przycięciu powtarza kwitnienie chociaż już nie tak obficie.

Występowanie

Kaukaz

Wysokość

Około 40-45 cm.

Termin kwitnienia

VI – VII i później po połowie września.

Kolor kwiatu

Białe lub białe z różowymi paskami przez środek płatków

Stanowisko

Raczej półcieniste (warto spróbować posadzić w jasnym cieniu). Rosnąc w słońcu potrzebują podlewania i dość szybko przekwitają.

Wymagania

Odczyn od lekko kwaśnego do nawet lekko zasadowego. Gleba przepuszczalna, dostatecznie wilgotna. Z doświadczenia wnioskuję, że poradzą sobie na przeciętnej ziemi ogródkowej z wyjątkiem skrajności. Te okazy które rosły u mnie w pełnym słońcu miały tendencję do prawie jednoczesnego rozwijania wszystkich kwiatów na pędzie, ale pęd był krótki, a kwiaty szybko przekwitały. Przeniosłam do półcienia i tam kwitną prawie miesiąc.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Nasiona zwykle wykiełkują w 14-28 dni przy temp. Podłoża 15-20 ° C. Przy kupnych nasionach pomocna może się okazać kwas giberelinowy. Dostępny jest w handlu pod nazwą ‚Gibrescol’. Wysiewów nie przykrywamy ziemią. Wstawiamy jednak do worka foliowego by mimo dostępności światła ziemia pozostała wilgotna. Pojemnik z wysiewami umieszczamy w widnym miejscu ale z dala od bezpośredniego słońca.

Choroby

Do tej pory nie zaobserwowałam żadnej choroby ani szkodnika.

Uwagi

Roślina z uwagi na dość długi okres kwitnienia i niepodważalna urodę warta posadzenia. Ja nasiona sprowadzałam, ale można sprawdzić czy nie pojawiły się już u nas w kraju.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: