Dzwonek skupiony

 

Campanula glomerata


Opis

Rodzina: Campanulaceae-dzwonkowate.

Liście odziomkowe ogonkowe oraz liście łodygowe siedzące pokryte są ostrymi ciemnofioletowymi włoskami. Pędy sztywne, nierozgałęzione, czerwonawo zabarwione, również dość szorstko owłosione. Dzwonkowate kwiaty osadzone są na szczycie pędu oraz w kątach górnych liści. Są bezszypułkowe i zebrane w gęste, główkowate kwiatostany.

Występowanie

Gatunek ten spotkać można na łąkach i w rzadkich lasach Europy i Bliskiego Wschodu.

Wysokość

Około 50 cm.

Termin kwitnienia

Od czerwca do początku sierpnia

Kolor kwiatu

Ciemno-niebieski, niebiesko fioletowy, biały, u mieszańców biało-fioletowy, różowo-biały.

Stanowisko

Mimo, że literatura poleca stanowiska ciepłe i nasłonecznione, doskonale sprawdza się na stanowiskach półcienistych. Kwitnie wówczas dłużej. Kwiaty są lepiej wybarwione i większe. Cała roślina jest również wyższa.

Wymagania

Roślina jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki. Poradzi sobie na praktycznie prawie każdej ziemi ogrodowej poza skrajnościami. Jednak w przypadku gleb torfowych istnieje prawdopodobieństwo, że już pierwszej zimy wypadnie z uwagi na nadmierną wilgotność.

Pod koniec kwitnięcia szczytowego grona warto go wyciąć. Roślina szybko rozwinie i będą one znacznie większe niż normalnie boczne kwiatostany znajdujące się w kątach górnych liści. Tym sposobem dość długo będziemy mieć kwitnącą kępę.

Po kwitnieniu ścinamy przy ziemi pędy, które kwitły. Szybko pojawiają się nowe rozetki liściowe wytwarzane na rozłogach. Rozłogi z rozetkami liści pojawiają się szybko i na czasami znacznych odległościach od rośliny, która kwitła. Ta cecha powoduje że dzwonek może być zagrożeniem dla roślin wolniej rosnących. Inną jej cechą jest niezbyt efektowny wygląd po kwitnieniu. Dlatego nie warto jej sadzić na przodzie rabaty. Przy jej wysokości można spokojnie sadzić ją w dalszym rzędzie. Rośliny z przodu zakryją nieciekawy obrazek.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Podział kłączy na poszczególne rozetki liściowe, lub wysiew nasion.

Choroby

Czasami przy mokrym lecie jest atakowana przez szarą pleśń, ale bardzo rzadko.

Uwagi

Roślina dość ekspansywna.

Reklamy

Komentarze 3 to “Dzwonek skupiony”

  1. Iwona G. Says:

    cyt. „Pod koniec kwitnięcia szczytowego grona warto go wyciąć. Roślina szybko rozwinie i będą one znacznie większe niż normalnie boczne kwiatostany znajdujące się w kątach górnych liści. Tym sposobem dość długo będziemy mieć kwitnącą kępę”. Nie rozumiem tych zdań – co wyciąć, gdzie wyciąć, co roślina rozwinie ?- proszę o dodatkowe instrukcje, jeśli można.

    • zojalitwin Says:

      Pierwsze kwiaty są na szczycie pędu. W czasie kwitnienia zobaczy Pani iż w kątach górnych liści pojawiają się pąki w małych kwiatostanach.Jeśli ten górny wytniemy nie czekając aż sam zamrze to szybciej dorosną te małe kwiatostany boczne. Nie będzie dłuższej przerwy w kwitnieniu. Przy czekaniu aż górny kwiatostan zamrze boczne nie dostają składników na tyle by dorosnąć do większych rozmiarów i ładnie kwitnąć.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: