Dzwonek Rajnera

Campanula raineri

 

 

Opis

Rodzina: Campanulaceae – dzwonkowate.

Maleńka bylina z szarozielonymi liśćmi. Porcelanowo wyglądające kwiaty w postaci stojących dzwonków.

Występowanie

Włoskie Alpy.

Wysokość

Około 6-7 cm.

Termin kwitnienia

Przełom maja i czerwca.

Kolor kwiatu

Niebieski, rzadko biały.

Stanowisko

Ponieważ jest to roślina wysokogórska, źle znosząca wysokie temperatury panujące na nizinach z tego względu sadzić ją powinniśmy od wschodu, a nawet od północnego-wschodu. Mimo że w górach rośnie na słonecznych stanowiskach.

Wymagania

Gleba przepuszczalna(np. kompostowa z liści i darni plus wapienny grys w proporcji 1:1:1) lecz żyzna o odczynie obojętnym do lekko zasadowego. Najlepiej sadzić między kamieniami by liście nie miały styczności z glebą. Zimą zapewnić ochronę przed nadmiarem wody. Potrzebuje w okresie wzrostu by ziemia mimo swej przepuszczalności była lekko wilgotna. Wynika to z faktu że rośnie w szczelinach skalnych gdzie długo utrzymuje się niewielka ilość wody pochodząca z systematycznie rozmarzającego śniegu. Niemniej ziemia nadmiernie wilgotna spowoduje zagniwanie rośliny.

Mrozoodporność

Przy zapewnieniu suchości w zimie na naszym terenie nie powinno być problemów. Może w najzimniejszych rejonach lepiej roślinę okryć.

Rozmnażanie

Ponieważ jest to gatunek najlepiej przez wysiew nasion. Nasiona wymagają stratyfikacji. Po 6 tygodniowej stratyfikacji na okres kiełkowania zapewniamy wilgotne podłoże i temperaturę pokojową. Roślina bardzo kapryśna i uzyskamy niewielki procent siewek w stosunku do ilości nasion.

Choroby

Przy uprawie w doniczce dość szybko pojawi się przędziorek.

Uwagi

Roślina trudna w uprawie i nie polecana dla początkujących. Dla wytrwałych którzy mimo to będą chcieli próbować polecam ją do uprawy w doniczce. Po pierwsze dlatego że na warunki w doniczce mamy pełny wpływ, a dwa to z racji swych maleńkich rozmiarów będziemy łatwiej podziwiać jej piękno stawiając pojemnik na wysokości oczu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: