Zawilec grecki

 

Anemone blanda

 

 

Opis

Rodzina: Ranunculaceae – jaskrowate

Zawilec grecki to niewielka bylina bulwiasta. Wyglądem przypomina zawilca apenińskiego, ale płatki okwiatu są szersze i po spodniej stronie nagie. Kwitnie bardzo długo gdyż w sprzyjających warunkach od 4 do 6 tygodni.

Występowanie

Gatunek ten występuje w liściastych lasach Grecji, Azji Mniejszej i na Kaukazie.

Wysokość

Kwiaty ukazują się na pędach wysokości około 15 cm.

Termin kwitnienia

Roślina ta zakwita już w marcu i często kwitnie przez cały kwiecień.

Kolor kwiatu

Kwiaty u gatunku mają barwę czysto niebieską. U niektórych odmian nasada płatków jest biała i tworzy biały pierścień, który stanowi tło dla żółto zabarwionych pręcików. Inne odmiany mają kwiaty białe lub różowe.

Stanowisko

Rośliny należy sadzić w miejscu ciepłym, dobrze osłoniętym, słonecznym lub lekko zacienionym. Najlepsza jest wystawa wschodnia bo wystarczająco chłodna i wystarczająco widna. Nic je wówczas nie musi osłaniać.

Wymagania

Gleby, przepuszczalne prawie żwirowate o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Niemniej w czasie sezonu lubi mieć wilgotno. Po kwitnieniu i wydaniu nasion przechodzi w stan nieaktywny. Musi być zatem tak sadzony by inne rośliny zakryły puste miejsca. Jeśli wykopujemy bulwy – co jest lepszym choć bardziej pracochłonnym rozwiązaniem – mamy miejsce na posadzenie czegoś co nie zimuje w gruncie.

Bulwy trzeba latem chronić przed opadami, dlatego po zżółknięciu liści, a więc w czerwcu, wykopuje się i do czasu sadzenia, czyli do jesieni, przechowuje okryte piaskiem lub torfem. Przed sadzeniem bulwy moczymy co najmniej dobę. Dotyczy to szczególnie bulw nowo kupionych. Bulwy napęczniałe łatwiej zakorzenią się przed zimą i mamy większą szansę, że wszystkie wiosną wzejdą.

Mrozoodporność

Wystarczająca.

Rozmnażanie

Anemone blanda można rozmnażać za pomocą rozgałęzionych bulw lub z nasion. Trzeba nadmienić że bulwy jakie kupujemy są wyprodukowane z siewu nasion i są dość owalne w kształcie. Natomiast bulwy z roślin które już kwitły wytwarzają tzw bulwki potomne i dlatego są nieregularne w kształcie. Rozdzielanie tych bulwek na pojedyncze sztuki jest sposobem na rozmnożenie rośliny.

Jednak gatunek ten rozmnażany jest głównie z nasion. Sposobu tego nie można polecać amatorom, gdyż bulwy osiągają wielkość handlową po 2-3 latach uprawy w inspekcie. Niemniej posiadacze tej rośliny wiedzą, że łatwo się namnaża przez samosiew.

Choroby

Nie jest atakowany przez choroby czy szkodniki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: