Pigwowiec pośredni

 

Chaenomeles x superba

 

 

Opis

Rodzina: Rosaceae – różowate.

Jest to mieszaniec pigwowców japońskiego i chińskiego

Dla tego krzewu warto znaleźć miejsce w każdym ogrodzie i na każdej działce, odznacza się on bowiem nie tylko dużym urokiem, i daje owoce nadające się na przetwory. Pigwowiec jest średnim krzewem, lecz rozrasta się dość szeroko na boki dzięki odrostom korzeniowym. Na pędach znajdują się ostre ciernie długości około l cm. Liście ma jajowate, wyraźnie piłkowane, ciemnozielone, nieco skórzaste, na zimę opadają nie zmieniając barwy. Charakterystyczną cechą są przylistki – małe, półkoliste utwory u nasady liści. Największym walorem zdobniczym pigwowca są kwiaty – podobne do kwiatów jabłoni, lecz grające bardzo żywymi barwami. Owoce pigwowca, osadzone na bardzo krótkich szypułkach, przypominają niewielkie jabłka. Skórkę mają cytrynowożółtą, miejscami rdzawo omszoną. Są bardzo twarde i kwaskowate, toteż nie spożywa się ich na surowo, lecz używa na przetwory (konfitury, dżemy), które odznaczają się niepowtarzalnym aromatem i dużą zawartością witaminy C. Z drobno pokrajanych owoców można sporządzać aromatyczny syrop (surowe owoce zasypuje się cukrem), oryginalny smak ma też nalewka.

Występowanie

Jest to dzieło ogrodników hodowców.

Wysokość

W zależności od odmiany od 120 cm do 2 m.

Termin kwitnienia

W maju, ale posadzone w zacisznym miejscu, np. pod murem może zakwitnąć wcześniej.

Kolor kwiatu

W różnych odcieniach różu i czerwieni. Dla przykładu można wymienić:

‚Cardinalis’ – kwiaty ciemnopurpurowe,

‚Crimson and Gold’ – kwiaty żywo czerwone z dużymi, żółtymi pylnikami,

‚Pink Lady’ – kwiaty ciemnoróżowe.

Są też odmiany biało kwitnące (‚Nivalis’) i odmiany o kwiatach barwy bladego koralu.

Stanowisko

Lubią słońce, a więc nie należy ich umieszczać od północnej strony domu i pod drzewami.

Wymagania

Krzewy te mogą rosnąć na każdej przeciętnej glebie, jednak dobrze kwitną i owocują tylko na żyznej, dość wilgotnej i szybko się nagrzewającej, gdyż korzenie mają słabo rozwinięte. Nie powinno się ich sadzić na glebach podmokłych, zadarnionych i zachwaszczonych.

Cięcie krzewów na ogół nie jest potrzebne. Jedynie krzewy rozpinane na ścianach i podporach wymagają wycinania niektórych starszych pędów. Tu link do przykładu jak można w nietypowy sposób prowadzić pigwowiec. http://plantdatabase.ie/chaenomeles_x_superba_pink_lady

Mrozoodporność

Wytrzymałość pigwowców na mróz jest w naszych warunkach dostateczna. Jeżeli nawet przemarzną w czasie surowej i bezśnieżnej zimy, to po przycięciu gałęzi powinny wydać nowe pędy.

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest oddzielenie odrostów korzeniowych.

Innym sposobem są sadzonki pędowe. W czerwcu lub lipcu z bocznych pędów wycinamy sadzonki długości 10 -12 cm zachowując u nasady fragment ubiegłorocznego pędu długości 2-3 cm lub odrywamy z tzw. piętką. Usuwamy dolne liście, a podstawę sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu. Sadzimy do doniczek w mieszaninę torfu i piasku. Doniczkę zabezpieczamy workiem foliowym i dołujemy pod osłonami.

Uwagi

Kwitnące gałązki pięknie wyglądają w wazonie.

Reklamy

Komentarze 2 to “Pigwowiec pośredni”

 1. Anna Says:

  Czy są męskie i żeńskie? Czy skoro jest wysoki może być elementem niezbyt formowanego żywopłotu (od zachidu mam pole, a,za nim drogę)? Jak opaniwać rozłogi, czy wystarczy wkopać palisadę w pewnej odległości na 30 cm?
  Pozdrawiam

  • zojalitwin Says:

   Kwiaty są obupłciowe. Można na z niego robić nieformowany żywopłot lecz trzeba pamiętać, że to ma bardzo mocny korzeń główny więc zmiana później krzewu to mordercza praca. Na jego rozłogi musi być użyta bardzo mocna folia np. wysokie obrzeże trawnikowe. Najczęściej trzeba dwa pasy obrzeża, jeden nad drugim na zakładkę, z tym że ten wyższy zakładamy po zewnętrznej stronie
   tego dolnego. Nad ziemię powinno wystawać około 5 cm.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: